Befektetők figyelem! Hamarosan távozik az USDT erről az 5 nagy blokkláncról

A Tether megszünteti az USDT visszaváltásokat, és öt blokkláncon befagyasztja a megmaradt tokeneket. A cég ezeket „örökölt blokkláncoknak” nevezi, és teljesen eltávolítja az USDT-t ezekből az ökoszisztémákból.
Stratégiai fordulat a Tethernél – búcsút intenek ennek az öt blokkláncnak
A Tether, a világ legnagyobb stabilcoin-kibocsátója, sokat változott az elmúlt évek során. 2023 végén részben megszüntette az öt blokklánc közül három – a Kusama, a Bitcoin Cash SLP és az Omni Layer – támogatását.
A világ legnagyobb stabilcoin-kibocsátója bejelentette, hogy megszünteti az USDT támogatását öt ismert blokkláncon. Az Omni Layer, az Algorand, a Bitcoin Cash SLP, a Kusama és az EOS hálózatán tetherrel rendelkező felhasználóknak szeptember 1-jéig van idejük áthelyezni eszközeiket más ökoszisztémákba.
„Az Omni, Kusama, SLP, EOS és Algorand platformokon USD₮-t birtokló ügyfeleknek a lehető leghamarabb vissza kell váltaniuk eszközeiket, vagy kérniük kell az USD₮ kibocsátását egy támogatott blokkláncra, a szolgáltatási feltételeinkkel összhangban”
– írta a Tether.
Felszabaduló erőforrások, új fókusz
A vezérigazgató, Paolo Ardoino szerint a stratégiai váltás – azaz a támogatás megszüntetése – erőforrásokat szabadít fel, amelyeket skálázhatóbb, nagyobb fejlesztői és közösségi aktivitással rendelkező platformok fejlesztésére fordíthatnak. Ezáltal biztosítják, hogy a Tether a stabilcoinok következő hullámának éllovasa lehessen.
A vállalat az elmúlt időszakban több országban és piacon is visszaszorult a MiCA szabályozás miatt. Olyan ismert kriptotőzsdék, mint a Crypto.com és a Coinbase, már delistázták a stabilcoint. Ennek ellenére továbbra is a legnagyobb stabilcoinnak számít: jelenleg 160 milliárd dollárnyi USDT van forgalomban, ami a teljes piac 62%-át teszi ki.
A döntés hátterében a használat csökkenése, a közösségi aktivitás visszaesése és a technikai támogatás költségei állnak. Az olyan veterán protokollok, mint az Omni Layer, sokáig kiemelkedő szerepet töltöttek be, de az elmúlt években látványosan visszaszorultak. A helyzet súlyosságát bizonyítja, hogy a Tether még az Omniról is lecsatlakozik, pedig a 2014-es induláskor ez adta az első réteget.
Helyette a Tether az olyan hatékonyabb, biztonságosabb és aktívabb láncokra kíván összpontosítani, mint az Ethereum, a Tron vagy a Solana, valamint a Layer-2 protokollokra. Emellett név szerint említették a Lightning Networköt is.
Elenyésző forgalom, áthelyeződő figyelem
A Tether által közzétett adatok szerint az évek során körülbelül 3,5 millió USDT-t bocsátottak ki Kusamán, amelyből kevesebb mint 250 ezer dollár maradt forgalomban. A Bitcoin Cash-en az 5 millió dollárnyi kibocsátásból mindössze 1 millió dollár maradt aktív. Az Omni hálózaton kibocsátott 888 millió dollárnyi tokenből pedig alig több mint 10% van jelenleg forgalomban.
Jelenleg a Tron és az Ethereum uralja az USDT-kibocsátást: előbbi 81 milliárd, utóbbi 74 milliárd dollárral. Ez teszi ki a forgalomban lévő 159 milliárd dollárnyi nettó USDT token túlnyomó részét, amelyek mögött a Tether átláthatósági oldala szerint készpénz és készpénzszerű eszközök keveréke áll. Egyes jelentések szerint azonban nemcsak készpénz, hanem több tonna arany is fedezetként szolgál a kibocsátott eszközök mögött.
Bedőlhet a Tether?
Paolo Ardoino beszámolója alapján a vállalat körülbelül 100 ezer BTC-t is birtokol. Az igazolások szerint a tartalékok meghaladják a kötelezettségeket. Azonban a BTC árfolyamának gyors és váratlan bezuhanása komoly kihívást jelentene a stabilitásra.
Amennyiben az árfolyam 22 ezer dollárra csökkenne – ami a jelenlegi bikás kilátásokat szemlélve nem tűnik valószínünek, mindazonáltal kizárni sem lehet -, akkor ez a plusz fedezet teljesen eltűnne.
A valódi kérdés, hogy ez a fedezet hiány jelenthet-e veszélyt a Tether stabilitására. Azonban a nyereséget rendszeresen más vállalkozásokba helyezik, ami rontja a likviditást. Emellett a tartalékban számos kockázatos s kevésbé likvid eszköz is szerepel, többek között biztosított hitelek és nemesfémek is.