Új trend hódít a könyvelésben: mi az a vállalati bitcoin tartalék?

A bitcoin vállalati tartalékként való alkalmazása az utóbbi években új lendületet kapott: egyre több cég látja meg a lehetőséget a digitális eszközökben a hagyományos pénzügyi intézeteken és blokklánc-alapú startupokon kívül, ami annyit tesz, hogy eszközeiket kriptovalutákkal diverzifikálják számviteli mérlegükben. Míg ez a stratégia hosszútávon stabil értékmegőrzést eredményezhet a szűkös kínálatú bitcoin révén, a szabályozási hiányosságok és a volatilitás miatt ez nem kockázatmentes húzás.
Ennek ellenére a korábban MicroStrategyként ismert vállalat mellett most például olyan cégek álltak be a sorba, mint az Addentax és a Méliuz. Ez pedig új fejezet nyithat a nagyvállalati pénzügyi világban.
Bitcoin, mint vállalati tartalékeszköz
A vállalati bitcoin-tartalék stratégia azt a célt szolgálja, hogy hagyományosan készpénz, állampapír, vagy például arany, helyett tartalékait a vezető digitális eszközben tárolja. Ezt a modellt elsőként az akkor még MicroStrategyként ismert vállalat alkalmazta, amikor 2020-ban a társaság bejelentette, hogy eszközeinek egy részét BTC-be konvertálja át. Napjainkra a Strategy több mint félmillió BTC-t birtokol és teljesítménye jelentősen összefügg a digitális eszközzel, köszönhetően a bitcoin-fedezetű kötvényeknek, amiket a vállalat kibocsát.
Azóta más vállalatok is követték a példát, részben pénzügyi diverzifikáció, részben marketing vagy stratégiai okok miatt. A Bitcoin korlátozott kínálata (21 millió érme) és decentralizált természete hosszú távon vonzó lehet a cégek számára, különösen inflációs környezetben vagy geopolitikai bizonytalanság idején.
Két eltérő, de figyelemre méltó példa
A kínai székhelyű Addentax Group bejelentette, hogy akár 800 millió dollár értékben kíván kriptoeszközöket – köztük 8 000 BTC-t és politikai tematikájú TRUMP tokeneket – szerezni részvények kibocsátásával. A lépés célja nem csupán az eszközportfólió átalakítása, hanem stratégiai kapcsolatok kiépítése is a kriptovilág szereplőivel. Bár a piac elsőre szkeptikusan fogadta a hírt (a részvények értéke több mint 8%-ot esett), a cég hosszú távú célként fogalmazta meg a digitális eszközök integrációját. Idén egyébként 3%-os növekedést ért el a vállalat részvénye, ugyanakkor a februári lokális csúcshoz képest 40%-ot esett május közepére a papír.

Az Addentax Group Corp részvényeinek alakulása 2025-ben: a februári csúcs (1,16 USD) után folyamatos gyengülés következett. A májusi kripto-bejelentés ellenére a befektetők egyelőre óvatosak maradtak.
Ezzel szemben a brazil Méliuz – egy nyilvánosan jegyzett fintech vállalat – szerényebb léptékben, de hasonló szellemben cselekedett: 28,4 millió dollár értékű Bitcoin-vásárlással Brazília első olyan cége lett, amely hivatalosan is BTC-t tart tartalékként. A döntést a részvényesek túlnyomó többsége támogatta, jelezve, hogy a piaci bizalom is növekvőben van.
Jövőkép, kockázat, dilemma
A vállalati Bitcoin-stratégia elterjedése komoly átalakulást hozhat a pénzügyi tervezésben, főként, ha a globális gazdasági bizonytalanság fennmarad. A decentralizált és transzparens Bitcoin egyes cégek számára biztosítékot jelenthet a monetáris instabilitással szemben, sőt, a fiatalabb ügyfélkör szemében innovatív és jövőorientált brandet is építhet. Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni a volatilitásból eredő kockázatokat, a szabályozói környezet kiszámíthatatlanságát, valamint a reputációs kérdéseket, különösen akkor, ha egy cég politikailag érzékeny tokeneket is vásárol.
A jövőben kulcsfontosságú lesz, hogy a vállalatok világos, transzparens kriptovaluta-politikát építsenek ki, hogy megalapozott döntéseket hozhassanak, és ne csupán a trendekre reagáljanak – hanem stratégiai előnnyé kovácsolják a digitális eszközöket.