Veszélyt jelentene az Mt. Gox kártalanítás a piacra?

Az Mt. Gox, az egykor ikonikus Bitcoin tőzsde hirtelen feltámadt a halálból, és most készen áll arra, hogy visszafizessen a hitelezőinek 140 000 Bitcoint.

A japán kriptotőzsde körüli incidens még 2014-re nyúlik vissza. Ebben az időszakban az összes Bitcoinnal kapcsolatos ügyletnek a 80%-át ezen az oldalon bonyolították le. Viszont váratlanul hackerek támadták meg a platformot, és az azon tárolt Bitcoinok jelentős részét eltulajdonították, miközben a kriptotőzsde ügyfelei nem tehettek semmit.

Előző héten az Mt. Gox kártalanítását végrehajtó vállalat arra kérte a hitelezőket, hogy regisztráljanak egy online webhelyre, ahol a követelésüket jelenthetik be. Ez a regisztráció azért fontos, mert a vagyonkezelő a hitelezők által tavaly jóváhagyott terv szerinti visszafizetésekre készül.

A kérelemben arra kérték őket, hogy válasszák a korai, részleges átalányösszeget, vagy várakozzanak a rehabilitáció végéig arra számítva, hogy ebben az esetben nagyobb összeget kaphatnak vissza. Emellett azt is eldönthetik, hogy visszatérítésüket natív valutában (Bitcoin, Bitcoin Cash és jen keveréke), vagy a vagyonkezelő által készpénzre váltott formában szeretnék megkapni.

Nyolc év után úgy tűnik, hogy a bukott Mt. Gox károsultjai pénzük egy részét visszakaphatják. Jelen pillanat szerint a piacnak jól jönne néhány visszakapott BTC, azonban vannak olyanok is, akik ezzel ellentétesen gondolkodnak.

Veszélyben lenne a piac?

Akadnak olyan személyek, akik szerint ez a Bitcoin számára még brutálisabb medvepiacot fog eredményezni. Elég az, ha figyelembe vesszük, hogy az előző hónapban a Luna Foundation Guard 80 000 BTC-t likvidált a LUNA összeomlása során. Mivel az Mt. Gox 850 000 Bitcoint veszített a hackelés során, elképzelhető, hogy egy nagy eladási hullám következik be.

Ellenben az Mt. Gox nem tudta visszaszerezni az ellopott digitális eszközöket, így a vagyonkezelő valójában nem fog kifizetni 850 000 BTC-t. Egyes adatok szerint a tőzsde jelenleg 141 686 BTC-t, 142 846 BCH-t és 69 776 002 441 jent birtokol. Ezen számok birtokában elmondható, hogy amennyiben a hitelezők 100%-a a vagyonkezelőt választaná a felszámolásra, és az úgy döntene, hogy mind a 141 000 Bitcoint egyszerre adja el, akkor sem lenne káros következménye, mivel nem ez lenne az első alkalom, hogy ilyen nagy mennyiségű BTC-t adnak el.

Másrészt nem biztos, hogy mindenki ugyanazt a kártalanítási formát választaná, hanem néhányan a későbbi fizetést, egyesek a készpénzes formát, míg akadnának olyanok is, akik a vegyes visszatérítést választanák. Továbbá nagy a valószínűsége, hogy a hitelezők a megkapott eszközöket nem adnák el azonnal, hanem gondosan eltárolnák későbbre, sőt vannak olyanok is, akiknek más terveik vannak.

„Azt remélem, hogy az elszámolást készpénzben kapom majd meg, amíg az árfolyam alacsony, és így több Bitcoint tudok majd vásárolni.” – jelentette ki egy hitelező.

A legfontosabb az, hogy továbbra sem tudjuk, hogy a kifizetések pontosan mikor lesznek esedékesek. Az sem biztos, hogy mindenki egyszerre fogja megkapni az igényelt részét, mivel minden károsultat kategóriákba soroltak követeléseik és képesítéseik alapján. Minden olyan állítás, miszerint az Mt. Gox kifizetések a piac végzetét jelentenék, valójában jelen állás szerint csekély esélyt mutatnak.