Visszatértek a halálból: erősödnek a Solana-alapú mémcoinok

2024 egyértelműen a Solanáról és a hozzá kapcsolódó mémcoinokról szólt. A legnagyobb Ethereum-kihívó és annak teljes ökoszisztémája villámgyors tranzakcióiról és kifejezetten kedvező árazásáról vált híressé. Emiatt pedig rengeteg tőke áramlott bele tavaly. A Solana több ízben is történelmi csúcsot döntött. Kereskedési volumene azonban első sorban a mémcoin-őrületnek volt köszönhető, ami először 2024 tavaszán, majd 2024 évvégén is teljes mértékben letarolta a piacot.

2025 januárja óta a Solana gyengélkedik, több mémcoin pedig értékének 90%-át elvesztette. Most azonban újra erősödés jeleit mutatja a SOL. Az olyan elfeledett mémcoinok pedig, mint a MOODENG vagy a PNUT, jelentős növekedést tapasztaltak kereskedési volumenben az elmúlt napokban.

Visszatérhet a mémcoin-szezon

Az előző ciklusban két mémcoinról szóltak a hírek: a Dogecoinról Doge Price Doge Price (DOGE) és a Shiba Inuról. Bár ez a két projekt megőrizte tízmilliárd dollárt meghaladó piaci kapitalizációját, részben ez annak volt köszönhető, hogy a jóval drágább és körülményesebb Ethereum-ökoszisztémához köthetők. A mostani ciklus azonban merőben más, mint 2021 volt. A projekteket első sorban nem a hasznosság, hanem a hype vezérli. Azt láthatjuk, hogy ugyanaz a tőke rendeződik át napról napra, óráról órára a közösség-vezérelt mémcoinokban, melyek pillanatok alatt elindíthatók a Solana hálózatának köszönhetően.

Az elmúlt napokban a bitcoin BTC Price BTC Price (BTC) visszaszerezte 100 000 dolláros szintjét, az ether ETH Price ETH Price (ETH) pedig kétszámjegyű növekedést könyvelt el. A solana SOL Price SOL Price (SOL) pedig az a projekt, amely kéthavi csúcsot ért el és aminek projektjei óriási volumennövekedést tapasztaltak.

A CoinGecko adatai szerint jelenleg 71 milliárd dollárt tesz ki a teljes mémcoin-piac, ami 12%-nál is nagyobb növekedést produkált az elmúlt 24 órában. Ez többek között annak is köszönhető, hogy a vízilovas Moo Deng (MOODENG) 143%-kal, a mókusos Peanut the Squirrel (PNUT) pedig 55%-kal erősödött.

Az analitikai portál adatai szerint csak ez a két projekt több mint 900 millió dolláros kereskedési volument produkált. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni az elmúlt hónapok legerősebb mémcoinjáról, a Fartcoinról, a tavaly tavasszal berobbanó dogwifhat-ról, vagy a híres béka-ihlette Pepéről. A kisebb mémcoinok közül egyébként a FWOG 37%-kal, az Unicorn Fart Dust (UFD) 45%-kal ugrott meg.

Kilátások a Solana számára

A SOL árfolyama az elmúlt 24 órában csupán 5%-kal erősödött, ugyanakkor hosszas oldalazást követően kitört a 150 dolláros szint fogságából. A jelenleg 172 dolláron kereskedett eszköz az elmúlt héten 16%-kal, az elmúlt 30 napban pedig 48%-kal erősödött, vagyis ismét az éledezés jeleit mutatja, túlteljesítve szinte minden első rétegű riválisát.

Az intézményi kereslet a Solana iránt egyértelmű, hiszen a Trump-kormánynak köszönhetően idén sokkal támogatóbb szabályozási környezettel szembesülhetnek a kriptovaluták. Ez a Solana esetében akár azt is jelentheti, hogy azonnali ETF-et kaphat az amerikai piacokon. Vagy akár a staking lehetőség megjelenését a tőzsdén kereskedett eszközökre.

A hálózati oldalról a kategóriaszintű fellendülést egyértelműen a mémcoinok vezethetik. Ezeknek kvázi muszáj SOL-t használni az elinduláshoz és a kereskedéshez. Az olyan protokollok, mint a pump.fun, ezt felgyorsíthatják, mivel a mémcoinok akkor is pörögtek korábban, amikor a hasznosságukról ismert nagyobb kriptovaluták nem teljesítettek jól.

A technikai elemzők egyébként többek között a globális likviditás növekedésével erre az évre 350 – 500 dolláros célárfolyamot jelöltek ki a SOL-ra. Sőt ez drasztikus esetben akár 1000 dollárig is emelkedhet.