Zéróismeretes megoldást fejlesztenek a Bitcoin hálózatán, de mit jelent ez pontosan?

Az utóbbi időben egyre inkább utat tört magának a zéróismeretes bizonyítás (zero-knowledge proof) témája a blokklánc-technológiában. Bár az eljárás matematikai alapjait már csaknem 40 éve lefektették, a Bitcoin hálózatán való alkalmazása továbbra is várat magára.

Nem, továbbra sincs még ZKP a Bitcoinon, állítsanak bármit is a külföldi hírportálok klikkvadász cikkcímei. Sikerült azonban újabb megoldást kínálni arra, hogy a teljes blokklánc letöltése nélkül kommunikálhassunk.

A nemrég alakult ZeroSync Association a Bitcoinon is elérhetővé fogja tenni azt az eljárást, amelynek segítségével a felhasználóknak nem kell többé a teljes blokkláncot letölteniük, vagy megbízható harmadik félre támaszkodniuk, ha hozzá akarnak férni a hálózathoz.

A svájci cég az utóbbi napokban már elérhetővé tette a lehetőséget az Ethereum-felhasználók számára, és elmondásuk szerint most a Bitcoin felé fordították figyelmüket.

Robin Linus, a ZeroSync társalapítója a fejlesztés kapcsán elmondta:

Jelenleg nagyon a prototípus-fázisban vagyunk. Az elképzelés, hogy letöltesz néhány megabájtnyi adatot, és úgy tudsz vele bánni, mintha 500 gigabájtnyit töltöttél volna le.

A zéróismeretes bizonyítás lényege ugyanis pont ebben rejlik – két ismeretlen fél úgy tudja felfedni egymás előtt az identitását, hogy semmi más információt nem árulnak el egymásnak, és harmadik félre sincs szükségük. A mögöttes bonyolult matematikát egy egyszerű példán keresztül lehet szemléltetni. Képzeljük el, hogy egy színeket nem látó embernek szeretnénk bebizonyítani, hogy a kezében tartott két golyó más színű. Anélkül, hogy elárulnánk a golyók színét, az alábbi módon tudjuk a legegyszerűbben megoldani a feladatot. Kérjük meg az illetőt, hogy tegye a háta mögé a golyókat, és mutassa meg nekünk ismét. A háta mögött eközben felcserélheti, vagy hagyhatja őket eredeti állapotában. Ő a mozdulataiból tudja, hogy felcserélte-e vagy sem, mi pedig a golyók színéből. Ezután mondjuk el neki, hogy történt-e felcserélés vagy sem. Természetesen tippelhetünk is, a folyamatot többször megismételve azonban egyre nagyobb bizonyossággal hisz nekünk az ismerős.

Mi történt tehát? A színeket nem ismerő személy már tudja, hogy valóban különböző színű golyókat tart a kezében, azok színét azonban továbbra sem ismeri.

Az a tény, hogy a területen történtek előrelépések, minden bizonnyal teret nyit majd a további fejlesztéseknek. Nem szabad azonban megfeledkeznünk arról, hogy a Bitcoin blokkláncának megbízhatóságát éppen az a tény adja, hogy a főkönyvet nemcsak nagy adatközpontokban tárolják, hanem sok-sok bányász és felhasználó szerte a világban maga is rendelkezik egy-egy másolattal. Ebben rejlik a decentralizáció titka.

A témáról egyébként ebben a cikkben írtunk részletesebben: Mi is az a nullaismeretű bizonyítás, és mit rejt számára a jövő?

Ettől függetlenül jelenleg is léteznek olyan megoldások, amelyek úgy teszik lehetővé a blokklánccal történő kommunikációt, hogy nem szükséges azt teljes egészében letölteni. A különféle lightning tárca szolgáltatók által kínált megoldások azonban harmadik félnek számítanak.

A zéróismeretes bizonyítás akkor válik igazán érdekessé, amikor két fél egymás között lesz képes ily módon tranzakciókat lebonyolítani a hálózaton. Jelenleg ugyanis, ha bitcoint küldünk egy barátunknak, meg kell adnunk a tárcacímünket. Azon keresztül a másik fél teljes betekintést nyer a tárcánk múltbéli tranzakcióiba és jelenlegi állapotába. Ugyanez igaz arra, ha mi fizetünk valakinek. Olyan ez, mintha készpénzes fizetésnél előbb meg kellene mutatnunk a teljes pénztárcánkat, hogy biztosíthassuk az eladót, valóban rendelkezünk a kellő pénzmennyiséggel.

Ha a Bitcoin valóban áttérne ilyen lehetőségre, arra valószínűleg nagyon sokat kellene még várnunk, hiszen alapjaiban kellene megreformálni a BTC-blokklánc működését. Nincs azonban kizárva, hogy a jövő kriptovalutái egyre nagyobb figyelmet fognak fordítani a ZKP alkalmazására.

A verseny mindenesetre beindult, a tendencia pedig egyre inkább az, hogy az Ethereumon szerzett tapasztalatait kihasználva egyre több cég már a Bitcoin felé is kacsingat.