3.3 millió bankszámlát fagyaszthatott be a török kormány

Ma akár 3.3 millió állampolgár is arra ébredhetett, hogy a török kormány befagyasztotta a bankszámláját. Az agresszív lépés nem jött ok nélkül, de sokkoló emlékeztető mindenki számára, hogy a vagyonunk mennyire ki van téve a kormányok és banki elit döntésének. A Bitcoin szerencsére megoldást jelent a hasonló incidensekkel szemben.

A fagyasztás figyelmeztetés azok számára, akik nem tudják fizetni Törökországban az adósságaikat. Az ország pénzügyminisztere, Berat Albayrak szerint ennyien vannak azok, akik tartoztak a kormánynak júliusban.

Pedig korábban úgy volt, hogy egy új gazdasági program keretében 3.3 millió állampolgár és jogi entitás halasztást kaphat az adósságaik visszafizetésére, de ahogy a politikusoknál lenni szokott, még Törökországban is, jobb nem készpénznek venni az ígéreteiket. A Sözcü Gazetesi cikke szerint 2.5 millió állampolgárnak és vállalkozásnak van adótartozása a török kormány irányába és mintegy 800 000-en a társadalombiztosítási járulékuk befizetésével maradtak el.

A fagyasztások olyan vállalkozások és állampolgárok esetében állnak fenn, akik egy meghatározott összegnél többel tartoznak az államkasszának, függetlenül attól, hogy melyik banknál vezetik a számlájukat.

A számlák befagyasztásának időzítése meglehetősen szerencsétlen, hiszen a hónap elején történt, mikor az érintett vállalatok átutalnák a dolgozóik bérét.

A 3.3 milliós érték meglehetősen nagy szám a közel 80 milliós országban, ahol Erdogan már 17 éve vaskézzel uralkodik. A török líra a 2000-es években meglehetősen jól teljesített, de az elmúlt években gyengülésnek indult. Különösen azóta vesztett nagyot értékéből, hogy Erdogan kézi vezérlésre állította az ország központi bankját.

Nem is csoda tehát, hogy a kriptovalutáknak meglehetősen nagy a keletje az országban. Egy 2018-a felmérés szerint Európában a törökök rendelkeznek legnagyobb számban kriptovalutákkal. Amíg az összeurópai átlag 9 százalék, addig Törökországban a lakosság 18% rendelkezhet kriptókkal a nem reprezentatív felmérés eredményei alapján.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük