Itt a Pectra-frissítés: kitörésre készülhet az Ether árfolyama

Az elmúlt időszakban számos kritika érte az Ethereumot, mivel mind a hálózat teljesítménye, mind az Ether árfolyama ETH Price ETH Price alulteljesíti a piacot nagy általánosságban. A folyamatos frissítések, az Ethereum 2.0 szűnni nem akaró terve, valamint az azonnali Ethereum ETF-ek teljesítménye is elmaradnak a várakozásoktól, sokan pedig éppen ezért már mémcoinnak tartják Vitalik Buterin szuperszámítógépét is.

A Pectra-frissítés, valamint a Bollinger-szalagok alapján azonban arra következtethetünk, hogy a következő időszakban az Ether lehet a vezető kriptovaluta, amely a trended diktálja. Nézzük, mit tudunk az új frissítésről!

Ezt tudhatjuk a Pectra-frissítésről

A május 7-re kitűzött Pectra-frissítés a skálázhatóság javítását célozza, amely a “Prague” (execution layer) és az “Electra” (consensus layer) frissítések összevonására vezethető vissza. A fejlesztés előszobájaként a már korábban emlegetett Dencun-frissítés áll, célja pedig a felhasználói élményt javító újítások mellett a fejlesztői környezet stabilabbá tétele és a job gázdíj-menedzsment kialakítása.

A frissítés további érdekessége, hogy jelentősen megnöveli a validátorok által leköthető ETH-mennyiséget. A maximális 32 ETH helyett mostantól 2048 ETH-et lehet stakelni a hálózat decentralizációjának a javítása érdekében, mindemellett pedig a blokkonkénti “blob”-ok, vagyis az adattárolási megoldások 3-ról 6-ra emelkednek, így összesen 9 egységet lehetővé téve.

A Nansen analitikai portal az alábbi közleményt fogalmazta meg a frissítés kapcsán:

A frissítésből leginkább a második rétegű skálázási megoldások profitálhatnak. A blob-kapacitás megduplázásával a Pectra-frissítés szilárd alapot teremt a görgetett adatok közzétételére. Ezzel megerősödik az Ethereum szerepe a skálázási alternatívák terén. Várhatóan a decentralizált pénzügyi protokollok is fellendülést tapasztalhatnak, mivel az NFT-k és a blokklánc-alapú játékok is szélesebb körű fejlesztési környezetet kapnak.

A DeFi Llama adatai alapján jelenleg százmilliárd dollárt tárolnak a különböző decentralizált ökoszisztémákban. Ennek több mint felét (51,5%) az Ethereum teszi ki, ugyanakkor az elmúlt hetekben csak minimálisan nőtt a hálózat teljes zárolt értéke, míg például a Solana, a Sui és az Avalanche esetében kétszámjegyű növekedést láthattunk.

Egyre szorosabbak a Bollinger-szalagok

A technikai kereskedők egyre nagyobb figyelmet fordítanak a lokális mélyponton található ETH/BTC grafikonra, amely az Ether BTC-ben kifejezett árfolyamát mutatja. Miután az elmúlt években meredek esést figyelhettünk meg, 2025 áprilisára a trend kiegyenesedett. Ezt erősíti meg a pár volatilitását mutató Bollinger-szalagok mértéke, melyek a legszűkebb értéket vették fel 2020 júniusa óta.

Az eszköz 20 napos egyszerű mozgóátlagának a szórása akkor szűkül össze, amennyiben alacsony volatilitás, vagyis konszilidációs időszak, következik be. A piac jellemzően ekkor halmoz fel energiát arra, hogy felszabaduljon, ami az eszköz árfolyamának a növekedését jelzi előre.

Azáltal, hogy a Bollinger-szalagok közel öt év után szűkült ennyire össze, arra enged következtetni a grafikon, hogy az ETH fordíthat a több éve tartó gyengélkedésen a BTC-vel szemben. Az ETH túlteljesítése a BTC-vel szemben gyakran akkor következik be, amikor belépünk az úgynevezett altcoin szezonba. Ebben az időszakban a bitcoin-dominancia csökkenésének lehetünk szemtanúi, a vezető narratívák altcoinjai pedig naponta akár 20-30%-os növekedést is produkálhatnak.

Érdemes azonban óvatosan állni ehhez az időszakhoz, hiszen május 7-én kerül megrendezésre a következő FOMC-ülés, ahol Jerome Powell nem biztos, hogy csak pozitívumot fog bejelenteni.