Varga Mihály a kínai jegybankkal írt alá megállapodást: Jöhet a megfigyelőpénz?

Varga Mihály jegybankelnök pénzügyi együttműködési megállapodást írt alá Gongsheng Pan-nal, a Kínai Népi Bank elnökével Sanghajban, a találkozón pedig többek között a digitális jegybankpénzekről is szó esett.

Varga Mihály és Gongsheng Pan egyetértettek abban, hogy a két ország kapcsolata a jelenlegi, konfliktusokkal teli időszakban is biztos köteléket jelent – jelentette az MNB június 18-án.

A jelenlegi bizonytalan világgazdasági környezetben Magyarország kiemelten számíthat keleti partnereire a pénzügyi stabilitás és a kiberbiztonság terén is

– szögezte le a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

A megállapodás célja, hogy megerősítse a magyar és kínai jegybankok közötti kapcsolatot, különös tekintettel az innovatív pénzügyi technológiák, a digitális fizetési rendszerek, valamint a kibercsalások elleni közös fellépés területén. Az MNB jelentése szerint Varga Mihály arról is beszélt, hogy a jövőben a két ország a digitális jegybankpénz területén is támogatni fogja egymást. És bár a magyar jegybankelnök konkrétumokról nem beszélt, ebből a mondatból ítélve nem kizárt, hogy a magyar kormány CBDC – azaz központi banki digitális pénz – bevezetését fontolgatja.

Korábban is CBDC-párti volt a Magyar Nemzeti Bank

Az MNB oldalán fent van egy 2022-es bejegyzés a CBDC-k előnyeiről. A jelentés kiemeli, hogy a CBDC-k másodpercenként akár százezer tranzakcióra is képesek, illetve a jegybank által említett kutatás szerint a tranzakciók skálázhatóak lehetnek, ha új szervereket helyeznek üzembe.

[Ez] mindenkit – a fogyasztókat, az üzleti szektort, a jegybankokat és a kormányokat – meggyőz majd a CBDC előnyeiről. Hiszen ahogy azt Böhme professzor is megjegyezte az MIT-Fed projektben, az emberek nem veszítik majd el a pénzüket a jelenlegi kriptovalutás csalók miatt

– olvasható az MNB bejegyzésében.

Vagyis a magyar jegybank már korábban sem zárta ki annak lehetőségét, hogy saját CBDC-t vezessen be, a mostani találkozóból ítélve pedig jó esély van arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank valóban egy központi banki digitális pénz szakaszos bevezetését fontolgatja. Mindenesetre hivatalos közleményt ezzel kapcsolatban egyelőre sem a kormány, sem az MNB nem adott ki.

Fontos kihangsúlyozni, hogy a CBDC-k könnyen az éppen regnáló politikai klientúra érdekeinek lehetnek kitéve megfelelő ellenfékek és felügyelet hiányában. A CBDC-ken keresztül a jegybank – és ezzel az állam – még pontosabb rálátást kap az állampolgárok költési szokásaira, azt kénye-kedve szerint kontrollálhatja. Az autoriter és félautoriter országokban egy digitális jegybankpénz, szinkronban a készpénz és a központi hatalomtól mentes kriptovaluták ellehetetlenítésével, az ellenzéki hangok elnyomásának és elhallgattatásának terroreszközévé válhat. De ez a bekezdés pusztán egy disztópikus rémálom szüleménye itt Európa közepén. Ugye…?