Valaki 6 millió forintnyi Bitcoint küldött Satoshi Nakamotónak, a Bitcoin feltalálójának

20 000 dollárt küldtek Satoshi Nakamoto címére – véletlen utalás, vagy a tiszteletadás jele?
Egy ismeretlen kriptotárca június 30-án 20 000 dollár értékű Bitcoint küldött Satoshi Nakamoto legendás, „genezis blokk” bányász címére – az esemény újra lángra lobbantotta a találgatásokat a Bitcoin rejtélyes alapítójának kilétéről, és azt is felvetette: vajon hiba történt, vagy ez egyfajta digitális tiszteletadás volt?
A cím, ahol 117 milliárd dollár pihen
A tranzakciót az Arkham Intelligence vette észre, és 0,185 BTC-t tett ki. Ennyi Bitcoin érkezett első blokkjához, az úgynevezett genezis blokkhoz tartozó címre, amely jelenleg 117 milliárd dollárnyi inaktív BTC-t tartalmaz, és 2011 óta nem történt róla semmilyen kimenő mozgás.
A mostani utalás az utóbbi négy hónap legnagyobb beérkező összege, de nem az első ilyen jellegű esemény. 2024 februárjában például egy másik felhasználó 200 000 dollárt küldött ugyanide, miután kivont pénzt a Binance tőzsdéről.
Véletlen vagy szándékos adomány?
A legtöbb nagyobb beérkező tranzakció valószínűleg kriptotőzsdékről történő hibás kifizetés, de nem zárható ki, hogy néhány esetben egyfajta tiszteletadásról van szó – főleg olyan régi OG bitcoinerek részéről, akik szeretnének visszaadni valamit a protokollnak, amit Satoshi létrehozott – és ami valószínűleg nagyon gazdaggá tette őket.
A korábbi adatok szerint az évek során számos ilyen utalás történt Satoshi címeire, a 7000 dollártól egészen 1,17 millió dollárig terjedő értékekben. Az egyik legnagyobb ilyen utalás tavaly történt, egy ismeretlen címről.
Mi történne, ha Satoshi Bitcoinjai megmozdulnának?
A kriptoközösségben régóta téma, hogy mi lenne, ha ezekből a címekből akár csak egyetlen coin is elmozdulna.
Ez valószínűleg óriási piaci pánikot váltana ki, és globális figyelmet vonna magára – hiszen a mozgás azt sugallná, hogy a Bitcoin feltalálója életben van és ismét aktív.
A Satoshi kilétére vonatkozó találgatások az elmúlt időszakban új erőre kaptak. Több dokumentumfilm, kutatás és jogi eljárás is próbálja felfedni, ki állhat a Bitcoin mögött.
Nemrégiben például a Twitter társalapítója, Jack Dorsey került a figyelem középpontjába, miután kutatók összefüggéseket találtak közte és a Bitcoin korai kódjában szereplő motívumok között. Mások a korábbi ismert cypherpunkokat – például Nick Szabot, Hal Finneyt vagy Len Sassamant – említik lehetséges jelöltként.
Közben Craig Wright több éves próbálkozása, hogy bebizonyítsa, ő Satoshi, végleg kudarcot vallott: bíróság előtt elítélték hamis tanúzásért, és felfüggesztett börtönbüntetést kapott.
Bár sokan kíváncsiak Satoshi valódi kilétére, a közösség egy része etikai aggályokat fogalmaz meg. A decentralizált világ egyik alappillére a személyes szabadság és anonimitás – ezért sokan úgy vélik, hogy tiszteletben kellene tartani Satoshi döntését, hogy a háttérben szeretne maradni.
A 20 000 dolláros utalás Satoshi címére újra reflektorfénybe helyezte a Bitcoin alapítójának legendáját. Bár valószínű, hogy technikai hiba vagy egy digitális adomány történt, a gesztus szimbolikus jelentőséggel bír. Eközben a kilétét firtató próbálkozások egyre ellentmondásosabbak – és újra felvetik a kérdést: vajon nem lenne-e jobb, ha a Bitcoin alkotója örökre rejtve maradna?