Történelmi választás: a blokklánc-közösség Liberland választására figyel

A digitális forradalom következő lépéseként a blokklánc-technológia már nemcsak a pénzügyek, hanem a demokrácia új korszakát hozzák el nekünk. Azáltal, hogy a decentralizált protokollok legújabb javaslatait és frissítéseit tökéletesen meg lehet szavazni közösségi irányítással, most a libertárius gondolkodásról is a technológia segítségével döntenek.
A mindössze hét négyzetkilométeres Duna menti mikronemzetben, Liberlandben, július 3-án immáron sokadszor tartanak választásokat a blokklánc-technológiát felhasználva. Hogy a fejlett országok bevezetik-e ezt a megoldást, kötve hiszem, de néhány fejlődő ország könnyen példát vehet a szabadság és a technológia nemzetéről.
Egy álom a szabadság szigetén
Liberland nevét ma már világszerte ismerik azok, akik érdeklődnek a technológia, a politika vagy éppen a szabadságjogok iránt. A miniállamot 2015-ben alapította a cseh politikus, Vít Jedlička, aki a horvát-szerb határ vitatott területén, a Duna egyik szigetén tűzte ki a szabadság zászlaját. Liberland filozófiája a libertarianizmus, az önkéntes társulás és a minimális állami beavatkozás eszméjén alapul.
Az ország elsőként tette hivatalos fizetőeszközévé a Bitcoint, és már a kezdetektől fogva a blokklánc-technológiára építi kormányzati működését. Bár a nemzetközi közösség hivatalosan nem ismeri el, Liberland a Montevideo Egyezményre és a homestead-elvre hivatkozva követeli létjogosultságát.
Blokklánc a demokrácia szolgálatában
A liberlandi választások különlegessége, hogy teljes egészében a blokkláncon zajlanak. Minden 90. napon új választást tartanak, ahol a polgárok digitális eszközeik lekötésével szavazhatnak a kongresszusi jelöltekre – természetesen csak azok, akik nem részesülnek állami segélyben.
A szavazatok leadása a Liberland Blockchain Portálon történik, ahol minden állampolgár regisztrálhat, kiválaszthatja kedvenc jelöltjeit, és a rendszer algoritmusa igazságosan osztja el a szavazati súlyt a támogatottak között. A kongresszus feladata a törvényhozás és a költségvetés kezelése, de minden döntést népszavazás erősít meg, a szenátus pedig vétójoggal bír a pénzügyekben.
Ez a rendszer a decentralizált, közvetlen és képviseleti demokrácia ötvözete, amely a Polkadot OpenGov modelljéhez hasonlóan működik.
Úttörők a választási küzdelemben
A mostani választás különösen izgalmas, hiszen olyan ismert blokklánc-szakértők és vállalkozók is ringbe szállnak, mint Justin Sun, a TRON alapítója, aki jelenleg Liberland miniszterelnöke is.
Sun mellett ott van Evan Luthra, a fiatal web3 vállalkozó és angyalbefektető, valamint Dorian Štern Vukotić, a liberlandi blokklánc-architektúra egyik megalkotója, aki a bürokrácia csökkentését és a kormányzati reformokat tűzte zászlajára.
A jelöltek között találjuk még Michal Ptáčník alkotmányjogászt és Dr. Tariq Abbasit, aki a nemzetközi kapcsolatokért felelős. A kampányt élő vita koronázza meg, ahol mindenki megismerheti a jövő Liberlandját formáló elképzeléseket.
Egy új korszak hajnalán
Liberland példája nemcsak a technológiai újítások iránt érdeklődők számára izgalmas, hanem különösen inspiráló lehet a fejlődő országok számára is. Míg a fejlett, erősen centralizált államok várhatóan továbbra is ragaszkodnak a hagyományos, központosított választási rendszerekhez, addig a fejlődő országok számára a blokklánc-alapú, decentralizált demokrácia valódi kitörési pontot jelenthet.
A blokklánc technológia átláthatóságot, költséghatékonyságot és a korrupció visszaszorítását kínálja, miközben lehetőséget teremt a társadalmi részvétel szélesítésére és a hatalmi egyensúly újragondolására.
Természetesen a technológia alkalmazása nem mentes kihívásoktól: szükség van helyi tudásra, infrastruktúrára, valamint a jogi és etikai normák kialakítására is. Ugyanakkor, ha a bevezetés során a helyi közösségek is aktívan részt vesznek a fejlesztésben, a blokklánc képes lehet áthidalni a hagyományos politikai akadályokat, és új, igazságosabb társadalmi modelleket teremteni.
Liberland kísérlete tehát nemcsak egy extravagáns digitális állam álma, hanem valós alternatíva lehet azoknak az országoknak, amelyek készek nyitni az innováció és a decentralizáció felé.