A Bitcoin-bányászok és a bányászati trilemma: miként lehetsz sikeres a szektorban?

A bányászati trilemma a szűkös erőforrások problémáját szemlélteti.

2017-ben a kriptoszektor dübörgött. Ezért nem volt túl nehéz olyan befektetőket találni, akik tőkét fektettek volna a bányászati vállalkozásokba. Emellett viszonylag alacsony volt az áramdíj is, amelyekkel az akkori bányászati helyszíneken a hardvereket működtették. Így a bányászati berendezésekhez való hozzáférés volt a piacra lépés legfontosabb tényezője. Ha a cégek be tudták szerezni a megfelelő rigeket, és mivel a tőkét és az olcsó áramot viszonylag könnyű volt megtalálni, képesek voltak arra, hogy tárhelyet és bányászati központokat is üzemeltessenek.

2018 elején azonban az iparági hangulat ‘medvésre’ váltott, és a dinamika gyorsan megváltozott. A befektetői érdeklődés enyhült, miközben az energiaár továbbra is alacsony volt, és a bányászati berendezésekhez való hozzáférés is könnyebbé vált. A szektor ebben az állapotban maradt egészen 2020 második feléig, amikor a Bitcoin ára emelkedni kezdett, és a piaci dinamika gyorsan megfordult. Erre a katalizátorra alapozva új tőke áramlott a piacra, és a bányászati berendezések ellátási lánca szinte azonnal beszűkült. A bányászok ekkor kezdtek először szűkösséget tapasztalni a villamos áram piacon is.

Ezek a változások egy olyan mintát tártak fel, amelyet ma már “bányászati trilemmának” neveznek. A bányászati trilemma első axiómája szerint: “A Bitcoin-bányászatban három változó – a tőke, az energia és a bányászati felszerelés – mindig szerepet fog játszani, és legalább az egyiket mindig nehéz lesz megszerezni.” A piac és a bányászati trilemma vizuális ábrázolása a legutóbbi bikafutás során az alábbi grafikonon látható:

bányászati trilemma
tőke, energia és bányászhardver trilemmája a 2021-es bika idején

A bányászati trilemma is állandóan változik

Ez ellentétben áll a jelenlegi piaci viszonyokkal (lenti grafikon), amelyben a tőke elérhetősége elapadt, miközben a bányászati berendezések és azok árai jelentős mértékben csökkentek. A villamos energiához való hozzáférés továbbra is nagyjából ugyanolyan, kissé nehézkes állapotban van. Ez illusztrálja a második axiómát, amely szerint “Ha a három változó közül az egyik a nehéz állapotból a könnyű állapotba kerül, akkor a könnyű állapotban lévő változók közül legalább egy a nehéz állapotba kerül át“.

bányászati trilemma
Trilemma 2022 júliusában: tőkeszegény állapot energiabizonytalansággal párosulva

A bányászati trilemma jelentősége abban áll, hogy kiváló szabályrendszert ad egy bányászati vállalkozás sikerének valószínűségére. A legtöbb bányászcég a három kulcsváltozó valamelyikében előnnyel indult. De a hosszú távú siker és növekedés megköveteli a változás képességet és a nehéz szituációk folyamatos megoldását.

Ha tehát egy bányászati vállalkozás indításán, egy privát bányászati vállalkozásba való befektetésen vagy egy tőzsdén kereskedett bányászcég részvényeinek vásárlásán gondolkodsz, mindenképpen vizsgáld meg, hogy az adott vállalat képes-e megoldani a bányászati trilemmát függetlenül attól, hogy a bányászati nehézségi szint hogyan változik. Ha mindegyikre rendelkeznek megoldással, akkor van olyan komoly üzleti alap, amelyre egy hozzáértő és tapasztalt menedzsment építhet. Ha e három közül bármelyik hiányzik, akkor a vállalat végső soron túlélési próbatétel elé néz.