A bitcoin lesz a jövő globális tartalékvalutája?

Az amerikai dollár vezető szerepét hamarosan a bitcoin veheti majd át.

A dollár vezető szerepe egyre csökken

Az amerikai dollár 79 éve a világ elsődleges tartalékvalutája. Azonban a pozíciója a jelenlegi helyzetben egyre nagyobb veszélyben van. Olyannyira, hogy már a lehetséges utóda is megvan: a bitcoin.

1944-ben a Bretton Woods-i Egyezmény az aranyhoz kötötte az amerikai dollárt. A világ több országa is a dollárhoz értékéhez rögzítette a saját valutáját. 1971-ben azonban az Egyesült Államok a gazdasági kihívások miatt felfüggesztette a dollár aranyra történő átválthatóságát. Ezután Szövetségi Tartalék (Federal Reserve, Fed) lett a felelős a dollár értékének fenntartásáért. A Fed azonban nem bírt a feladattal, és a dollár az évek során szép lassan elvesztette értékének jelentős részét.

Mára a dollár pozíciója mint a globális tartalékvaluta igen jelentős veszélybe került. Ez a folyamat több tényező együttes hatásaként az utóbbi években egyre jobban felgyorsult.

A Covid19 járvány és a pénzpumpa

A 2019-ben kitört COVID-19 járványra a világ központi bankjai a mérlegük növelésével reagáltak. Az Egyesült Államokban a Fed alig négy hónap alatt több mint 3 billió dollárt pumpált a gazdaságba. Ennek eredményeképpen az infláció elszállt, amire a Fed kamatemeléssel válaszolt.

Csökkenő függőség

A világ országai eközben igyekeztek minél inkább csökkenteni a dollártól való függőségüket. Kína például bevezette a Kína Nemzetközi Fizetési Rendszert (CIPS), amely lehetővé tette a jüanban való elszámolást a határon átnyúló fizetéseknél. Kína ráadásul megállapodást kötött Oroszországgal a saját valutájukban történő kereskedésről.

Ezen felül a BRICS országok szövetsége 2014-ben létrehozta az Új Fejlesztési Bankot. Ez alternatív finanszírozást biztosít a fejlődő országok számára, csökkentve a dollártól való függőségüket.

A végeredmény

Mindezen tényezők együttesen végleg aláásták az amerikai államkötvények értékét. A hazai és külföldi kötvény tulajdonosok még veszteséggel is inkább eladták a tartalékaikat, hogy nyereségesebb eszközökbe fektessenek.

A Fed által ellenőrzött dollár, amelyet egyszer a világ legbiztonságosabb és leglikvidebb eszközének tekintettek, egyre kevésbé vonzóvá vált. A külföldi kereslet a kincstárak iránt 6%-kal csökkent tavaly, és több nagy ország is eladta a tartalékait.

A lehetséges utód: a bitcoin

A bitcoinra egyre többen tekintenek biztonságos menedékként. A fix mennyisége és decentralizált jellege vonzóvá teszi azok számára, akik a kormányzati beavatkozás ellen keresnek védelmet. Ahogy a hagyományos piacok tovább gyengélkednek, a bitcoin szerepe a globális gazdaságban valószínűleg növekedni fog.

Az infláció és a dollár értékének csökkenése további befektetőket terelhet a bitcoin felé. Ezt azonban az Egyesült Államok nem nézi tétlenül, már most is javában zajlik a kriptovaluták ellen folytatott kormányzati harc. Az amerikai törvényhozók jó része azon dolgozik, hogy a szabályozások lévén teljesen ellehetelenítse az egész iparágat. Ezt azonban egyes államok nem nézik jó szemmel és egyre többen lázadnak fel a Fed intézkedései ellen.

A szakemberek is a bitcoinra szavaznak

A Coinbase korábbi fő technológiai igazgatója is hangsúlyozta annak jelentőségét, hogy az államok inkább a saját útjukat követik a Fed helyett.

Balaji Srinivasan is úgy véli, hogy a bitcoin hamarosan leválthatja majd az amerikai dollárt. Azt állítja, hogy a dollár már rég nem túl nagy ahhoz, hogy ne fenyegesse az összeomlás veszélye. Véleménye szerint hosszú távon az emberek elkerülik az elértéktelenedő valutákat.