A bitcoin tárcák fejlődése: papírtól a DeFi-t is kezelő tárcákig

2009-es megjelenése óta igencsak átalakult a pénzügyeket forradalmasító digitális eszköz, a Bitcoin. És ez nem csak magára a kriptovalutára és a blokkláncra, de a tárcákra is igaz. Az egyszerű megoldásoktól mára funkciókkal telezsúfolt tárcákig jutottunk el. A következőkben nagyon röviden megnézzük, honnan indultunk és milyen a mai paletta a Bitcoin-tárcákat illetően. Egy bitcoin tárca egy olyan szoftver vagy fizikai eszköz, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy biztonságosan tároljanak, mozgassanak vagy kapjanak bitcoint. Tárca nélkül elég nehézkes lenne bitcoin tranzakciókat végrehajtani.

A bitcoin tárcák története röviden

Az első időszakban a felhasználók számára a biztonság volt a fő kérdés. Ekkor ugyanis még papírtárcák voltak, tehát kvázi kinyomtatott papírok, amelyeken offline tárolták a privát kulcsokat. Viszont minden tranzakcióhoz emberi beavatkozásra volt szükség. Ezek után jöttek az alap szoftveres tárcák, amelyeknek már volt valamiféle felhasználói felülete. A felhasználók a számítógépükön tudták kezelni a tranzakciókat egy egyszerű installálás után. Ebben a veszélyforrást a vírusok elleni védekezés jelentette főleg. A nagy váltás az okostelefonok népszerűségével jött el, ugyanis ekkor jelentek meg az első hordozható tárcák, a mobil tárcák. Így pedig megnyílott a könnyen és bárhonnan végrehajtható tranzakciók előtt a kapu.

A webes tárcák alakították át igazán a Bitcoin élményt, innentől kezdve már csak internethozzáférés kellett és bárhonnan hozzáférhetővé váltak a coinjaink. Nem kellett biztonsági másolatot készíteni, nem kellett installálni semmit, egyszerűen csak internet kellett. Ekkor szabadultak be a teljesen laikusok és kezdők is a kriptovaluták birodalmába. És végül említsük meg a hardveres tárcákat, hidegtárcákat. Ez lett ugyanis a legbiztonságosabb tárolási módja a bitcoinnak azután, hogy az árfolyam kilőtt az egekbe. Ezekkel visszatértünk a kezdetekhez, hiszen ismét offline tárolják a privát kulcsokat. A tárcák között pedig funkciókban bőven lett különbség az évek folyamán. Egyesek többféle kriptot támogatnak, mások biometrikus azonosítást is lehetővé tesznek, míg megint mások lehetővé teszik, hogy a felhasználóik DeFi-t is használjanak.