A CBDC átveheti a bitcoin helyét, állítja az orosz milliárdos

Vlagyimir Potanin – üzletember és Oroszország második leggazdagabb embere – azt állította, hogy a digitális rubel kiszoríthatja a kriptovalutákat. Ez elősegíthetné az új technológiákat, míg a bitcoin és az altcoinok “megbízhatatlan termékek”, amelyek kockázatot jelentenek a befektetők számára – vélekedett.

Az orosz milliárdos szerint a CBDC lehetőséget nyújtana az ország központi bankjának az új technológiák előmozdítására anélkül, hogy a digitális magáneszközökkel járó kockázatokkal kellene számolnia.

A központi bankokkal való összhang

Vlagyimir Potanin – akit a világ 10. leggazdagabb embereként ismernek – a digitális szolgáltatások és fizetések híve. Úgy véli, ezek a jövő pénzügyi forradalmának részét képezik: “A fémpénzeket felváltotta a papírpénz, majd a tranzakciók készpénzmentessé váltak. A digitális pénzügyi eszközök csak a következő lépcsőfokot jelentik.”

Az orosz azonban úgy gondolja, hogy az ilyen digitalizációnak nem a kriptovalutákra, mint a bitcoin és az ether, kell összpontosítania. Szerinte azok kockázatos, “megbízhatatlan termékek”, amelyeket a szabályozók nem tudnak ellenőrizni. Ezért úgy érvelt, hogy egy központi banki digitális valuta vagy más, a hatóságok által ellenőrzött tokenek jelentik a megfelelő monetáris megoldásokat, amelyek fellendíthetik az orosz gazdaságot.

A milliárdos álláspontja nagymértékben egybecseng az orosz jegybankéval. A múlt hónapban a pénzintézet teljes kriptotilalmat sürgetett, piramisjátéknak minősítve a privát digitális valutákat, amelyek veszélyeztethetik a helyi pénzügyi hálózatot.

Potanin az Atomyze – egy svájci székhelyű tokenizációs startup – befektetője. A platform a blokkláncot használja arra, hogy a valós eszközöket, például a fémet és az ingatlanokat könnyen cserélhető tokenekké alakítsa át. A hónap elején a vállalat oroszországi egysége engedélyt kapott arra, hogy ilyen kereskedést kínáljon.

“Néhány kriptovalutával ellentétben az Atomyze-hoz hasonló platformok kiváló minőségű és biztonságos digitális árukat kínálnak a fogyasztóknak, és kiszoríthatják a piacról a megbízhatatlan termékeket” – jelentette ki Potanin.

Másrészt, a szervezet az olyan megoldásokat részesíti előnyben, amelyeket felügyelni tud. Néhány hónappal ezelőtt Szergej Svetsov – az orosz jegybank igazgatótanácsának tagja –elárulta, hogy a központi bank hajlandó tesztelési programokat bevezetni egyes digitális projektek számára, amennyiben azok a helyi jogszabályok szerint működnek..

Az orosz ellentmondás

Az Orosz Nemzeti Bankkal és Potaninnal ellentétben az Orosz Föderáció elnöke – Vlagyimir Putyin – úgy véli, hogy a kriptovaluták, különösen a bányászat, bizonyos előnyöket biztosíthat nemzetének. Ezzel kapcsolatban sürgette a központi bankot és a kormányt, hogy vitassák meg újra a témát, és “jussanak valamiféle egyhangú véleményre”.

Oroszország pénzügyminisztere – Anton Siluanov – szintén a Nemzeti Bank oldalán áll. Szerinte a helyi bankoknak kellene felhatalmazást kapniuk a digitális eszközszolgáltatások szervezésére. Úgy véli, a kriptovalutákba való befektetést hasonlóan kell kezelni, mint az aranyba vagy más nemesfémekbe való befektetést.