A decentralizált tárolási protokollok a csúcsra törnek – a blokklánc jelenti a jövőt

Ahogy az már a címből leszűrhető volt, a decentralizált tárolási protokollok a közeljövőben könnyűszerrel felválthatják a felhőalapú tárhelyszolgáltatásokat. A blokklánc technológia szélsebes és figyelemre méltó fejlődése lehetővé teszi a decentralizált adattárolás széleskörű elterjedését. Ezáltal a már elavultnak minősített centralizált felhőtárhelyek rövid időn belül teljesen eltűnhetnek a köztudatból.

Az IDC (International Data Corporation – Nemzetközi Adatbank) beszámolója szerint a felhőalapú tárhelyek globális piaca 2020 és 2025 között eléri majd a 100 milliárd dolláros álomhatárt is.

Jelen pillanatban még a centralizált felhőtárhelyek uralják a piacot, azonban számos hátránnyal rendelkeznek, amelyeket a decentralizált riválisaik mind képesek orvosolni. A szóban forgó negatívumok közé tartoznak a gyakori adatszivárogtatások, a szerverhibák, illetve a hackertámadások is. Az ilyen bonyodalmak megannyi fejlesztő nemtetszését kiváltották, akik megoldást próbáltak találni a fellépő problémákra. Ez sikerült is számukra s a decentralizált tárolási protokollok szerepében rá is találtak a megfelelő szolgáltatásra.

A feltöltött adatok lehető legbiztonságosabb tárolása, állandó megbízhatóság és utánozhatatlan költséghatékonyság jellemzi őket, mi kellhet még?

A központosított szolgáltatások csillaga leáldozóban van, a kérdés pusztán annyi, hogy mikor lépnek majd a helyükbe a blokklánc alapú adattároló protokollok.

De mit is takarnak valójában a decentralizált tárolási protokollok?

A decentralizált adattároló eszközök értelemszerűen a blokklánc technológián alapszanak s érmék formájában dobják őket piacra. Ezen protokollok 2 típusát különböztetjük meg.

decentralizált tárolási protokollok

Az egyik változat a tárhelyet aritmetikai energiaként hasznosítja és a felhasználók saját merevlemez tárhelyük biztosításán keresztül bányászhatnak. Ez a technika leginkább a Siacoin projektjében ölt testet.

A másik verzió a tárolóeszközt szolgáltatásként kezeli, így a decentralizált adattároló biztosítja a bányászathoz szükséges aritmetikai energiát a felhasználók számára. Ezt a koncepciót a Filecoin, az Arweave és a BitTorrent képviseli.

A Footprint Analytics adatelemző vállalat nemrégiben összehasonlította a fentebb felsorolt blokklánc alapú adattároló szolgáltatásokat. Arra az eredményre jutottak, hogy a Filecoin a legnépszerűbb decentralizált tároló érme. Az Arweave az utóbbi időben egyre csak tör felfelé, azonban a BitTorrentet mégsem képes kiütni a ranglista második helyéről. A 4 érme közül a Siacoin teljesít a leggyengébben, valamilyen oknál fogva nem sikerül számára a nagy áttörés.