A MicroStrategy a medvepiacon is nagyon jól érzi magát

Ha van olyan cég, amelynek bitcoin befektetéseiről még a kriptopiacot kevésbé ismerő emberek is hallottak már, az biztosan a MicroStrategy (MSTR). Folyamatosan vásárlásaikkal az elmúlt évek során 129699 bitcoint gyűjtöttek össze, amely még néhány hónappal ezelőtt is hihetetlenül profitábilis befektetésnek tűnt. Ma viszont, amikor a bitcoin árfolyama stabilan 20 ezer dollár körül mozog csak, a MicroStrategy hatalmas veszteségen ül.

A MicroStrategy helyzete csak első pillantásra tűnik rossznak

Ha átlagos 30 ezer dolláros beszerzési árral számolunk, akkor 4 milliárd dolláros kiadással szemben áll most 2,6 milliárd dolláros érték 20 ezer dolláros árfolyamon számolva. Úgyhogy a tőzsdén jegyzett cég részvényesei hullámvasúton ülnek már egy ideje, bár nem panaszkodhatnak. Hiszen amikor a MicroStrategy megvette első bitcoinját, akkor 140 dollár volt a részvény ára, most 186 dollár. Ettől függetlenül a Michael Saylor nevével fémjegyzett vállalat nincs jó helyzetben. Legalábbis elsőre úgy tűnik.

Komoly adósságokat vállalt azért, hogy befektetéseket eszközöljön. Például egy 650 millió dolláros átváltható kötvénykibocsátása volt 0,75%-os kamatra, ezek 2025-ben járnak le. Viszont a befektetők a befektetésüket bármikor MSTR részvényekre válthatják 398 dolláros árfolyamon számolva. Ez most nem éri meg elég egyértelmű (200 dollár alatt van egy MSTR részvény ára), viszont később komoly profitot hozhat, ha felmegy a részvényárfolyam.

Saylor

Aztán volt egy 1,05 milliárd dolláros átváltható kötvénykibocsátása is a cégnek 2027-es lejárattal, 0%-os kamattal. Ez még jobb konstrukció volt Saylornak, hiszen itt nincs kamat és 1432 dolláros árfolyamon lenne a befektetés váltható MSTR részvényekre. 2021. februárjában ez még realitásnak tűnt, hiszen akkor közel 1000 dollárt ért egy MicroStrategy részvény. Látható tehát, hogy rendkívül jó üzleteket kötött a vállalat. És említsük meg a végén a a Silvergate üzletet.

A Silvergate-biznisz

205 millió dollárt vett fel kölcsönként a cég három évre, fedezetként pedig a MicroStrategytől leányvállalatának, a MacroStrategynek átadott több tízezer bitcoin került felkínálásra. Alapvetően 19466 BTC a fedezet, de a szerződés szerint a bitcoin árának zuhanásával folyamatosan több fedezetet kell felkínálnia a cégnek. De mi a fő következtetés a fentiekből? Az, hogy a hitelből finanszírozott bitcoin vásárlások megérték a cégnek eddig. Hiszen éves szinten 45 millió dollár körüli kamatfizetési kötelezettségük van, miközben az előző negyedévben közel 100 millió dolláros profitot realizáltak. A Silvergate kölcsön fedezésére rengeteg bitcoinjuk áll rendelkezésre, úgyhogy ha nem esik 3500 dollár alá a BTC ára, akkor könnyedén tudják finanszírozni és teljesíteni kötelezettségeiket. És legközelebb 2025-ben lesz majd esedékes egy visszavásárlás 650 millió dollárért, az pedig befoghatatlanul nagy időtáv, főleg a jelenlegi gazdasági és politikai helyzetben.