A Ripple ügyvédje szerint a SEC a kriptotőzsdéket fogja támadni

A Ripple-t az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) elleni perben képviselő ügyvéd azt jósolja egy friss tweet szerint, hogy a szabályozó hatóság hamarosan a kriptotőzsdéket veszi célba.

John Deaton, a Ripple ügyvédje a Twitteren rendkívül harsányan beszélt a SEC és a Ripple Labs között folyó perről. Mivel úgy tűnik, hogy a per (remélhetőleg) a végéhez közeledik, az ügy alperesei megpróbálnak egy gyorsított ítéletet hozatni arról, hogy az XRP értékpapírnak minősül-e, és hogy a “fair notice”-ra épülő védelem életképes-e.

Deaton tweetje röviddel azután érkezett, hogy a SEC új szabályozást javasolt. Ezekben előírnák a kriptoplatformok számára, hogy a felhasználók számára tartott digitális eszközök valós értékét a mérlegükben szerepeltessék.

Ripple

Miért a kriptotőzsdék lehetnek a következők?

Deaton azt állítja, hogy ez az első lépés a szabályozó hatóság részéről, hogy eljárásokat indít majd a kriptotőzsdék ellen, és már idén nyáron láthatunk ilyen ügyeket.

Úgy tűnik, hogy a SEC által nemrég kiadott javaslat a kriptotőzsdéket, a DeFi platformokat és általában a letétkezelő szolgáltatókat érinti. A tanácsadói vélemény azonban nem hozta meg a közösség által várt, annyira szükséges egyértelműséget a működéssel kapcsolatban.

Ehelyett a javasolt szabályok tovább szélesítik a kriptoszférát kontrolláló, már így is összetett és nem egyértelmű szabályozási keretet. A SEC a javaslatban rámutatott a kriptoeszközök védelmével kapcsolatos számos kockázatra. Emellett idézett egy 2020-as jelentést a kriptoplatformokról 2018-ban ellopott eszközökről is.

A szabályozó ugyanakkor azt is elismerte, hogy az évek során többszöri felszólítás ellenére sem volt képes szabályozási egyértelműséget teremteni. Még januárban Gary Gensler, a SEC elnöke kijelentette, hogy a szabályozó 2022-ben alaposabban megvizsgálja a várható változásokat.

Túllépi a SEC a hatáskörét?

Bár ez a beismerés lehet az első fontos lépés az egyértelmű szabályozási keret létrehozására irányuló lépésben, félő, hogy a felügyelet kiterjeszti hatáskörét.

A kriptoszektorban a közelmúltban történt hackertámadások is befolyásolták ezeket az új szabályozási irányelveket, amelyek összhangban vannak a Gensler által korábban közölt nyilatkozatokkal.

Az új irányelvek értelmében a befektetők által egy platformon elhelyezett valamennyi digitális eszköz a platform eszközeinek minősülne. Ez leginkább a cégek mérlegét fogja érinteni, és a SEC ellenőrzése alá vonja őket.

Tavaly a Coinbase 21,3 milliárd dollárnyi eszközt és kötelezettséget jelentetett meg a mérlegében; ez messze elmaradt az akkor birtokolt 278 milliárd dollárnyi digitális eszköz értékétől. A SEC regisztrációs követelményei szerint minden 50 millió dollárnál nagyobb eszközállománnyal rendelkező vállalat azonnal a SEC felügyelete alá kerül. Így a likviditásszolgáltatóknak és az automatizált árjegyző (AMM) szolgáltatóknak lehet, hogy nem lesz más választásuk, mint a SEC-nél történő regisztráció, ha digitális eszközökkel bővül a mérlegük.

Ez végső soron azt jelenti, hogy regisztrálniuk kell a vállalkozásukat a SEC-nél, és be kell tartaniuk a szövetségi értékpapír-törvényeket és szabályozási kötelezettségeket.