100 millió dolláros csalással vádolják az Unicoin projektet

A SEC beperelte az Unicoint, miután a vállalat vezérigazgatója a múlt hónapban bejelentette, elutasította a tőzsdefelügyelet ajánlatát, hogy tárgyaljanak az esetleges megegyezésről.
Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) kedd este csalás vádjával beperelte az Unicoin kriptovállalatot, mondván, hogy a cég több mint 100 millió dollárt gyűjtött olyan tokenekért, amelyek valójában nem is voltak ingatlanokkal fedezve.
A SEC az Unicoin mellett Alexander Konanykhin vezérigazgatót, Maria Moschini volt igazgatótanácsi elnököt, Richard Devlin vezető alelnököt, valamint Alejandro Dominguez volt befektetési igazgatót perelte be.
A tőzsdefelügyelet szerint az Unicoin valójában soha nem volt tulajdonosa azoknak az ingatlanoknak, amelyekről azt állította a befektetőknek, hogy azokkal fedezi a kibocsátott tokeneket.
„Például 2023 szeptembere és 2024 januárja között az alperesek Argentínában, Thaiföldön, Antiguán és a Bahamákon lévő ingatlanok megvásárlását jelentették be, állítólag több mint 1,4 milliárd dollár értékű becsült értékkel… Valójában ezen ügyletek többsége soha nem valósult meg, ráadásul a négy ingatlan együttes értéke nem volt több mint 300 millió dollár” – áll a SEC által benyújtott dokumentumban.
Az Unicoin feje nem jelent meg a SEC által kért találkozón
A tőzsdefelügyelet azt is kiemelte, hogy az Unicoin a közösségi médiában közzétett bejegyzéseiben azt sugallta a befektetőknek, hogy a vállalat sokkal több pénzt gyűjtött össze, mint amennyivel valójában rendelkezett. A SEC által benyújtott dokumentum szerint bár az Unicoin azt állította, hogy 2024 júniusáig 3 milliárd dollár értékben értékesített, valójában soha nem adott el 110 millió dollárnál többet a jogjegyeiből.
Az Unicoin tavaly decemberben kapott egy értesítést a SEC-től, amelyben tájékoztatták a vállalatot, hogy a szabályozó hatóság – akkor még Gary Gensler vezetésével – értékpapírcsalási vádakat kíván emelni. Ennek ellenére a múlt hónapban az Unicoin feje levelet küldött a részvényeseknek, amelyben tájékoztatta őket arról, hogy a vállalat visszautasította az általa „ultimátumnak” nevezett, április 18-ig tartandó tárgyalásra való felszólítást.
„Elutasítottuk a megjelenést” – mondta Konanykhin áprilisban, hozzátéve, hogy a SEC a találkozót megelőzően elfogadhatatlannak tartott követeléseket támasztott. Az Unicoin vezérigazgatója azt is elmondta, hogy a SEC vizsgálatai több milliárd dolláros kárt okoztak a vállalatnak. És bár azt egyelőre nem tudni, hogy az Unicoin hogyan reagált a SEC bejelentésére, miszerint beperelte a vállalatot, az év elején egy sajtóközleményben a vállalat szóvivője elmondta:
„Az Unicoin, az egyetlen teljes mértékben az Egyesült Államokban bejegyzett, az Egyesült Államokban szabályozott, az Egyesült Államokban auditált és az Egyesült Államokban nyilvánosan működő kriptovállalat, következetesen betartotta az összes szabályozást.”
A bírósági dokumentumok szerint egyébként a SEC kártérítést és polgári jogi büntetést követel.