A szankciók miatt az orosz hackerek alternatív pénzmosási módszerek után kutatnak

Az utóbbi időben Oroszországot ért szankciók és a dark webes piacok elleni intézkedések következtében az orosz hackerek alternatív pénzmosási módszerek után kutatnak.

Az orosz-ukrán háború következtében a pénzügyi rendszert ért szankciók megbénították a kiberbűnözők által használt pénzmosásra alkalmazott intézeteket, mint például a Western Uniont és a MoneyGram-et. A hackerek ezek használata során elfedték személyazonosságukat, hogy pénz csalhassanak ki gyanútlan áldozataiktól.

Április folyamán a legnagyobb orosz darknet platform, a Hydra Market lett a német rendőrség áldozata, akik lefoglalták annak szerveit. A platform, amelynek éves forgalma meghaladta az 1,35 milliárd dollárt, pénzmosási szolgáltatásokat is fenntartott a bűnözők számára. Másnap a hackerek által a pénzük tisztára mosására használt Garantexet sújtotta szankciókkal az Egyesült Államok.

Végezetül a hét folyamán az Európai Unió által Oroszországra kiszabott szankciók egy újabb csomagja érte el a kriptogazdaságot. Ezekután a Binance bejelentette, hogy kénytelen jelentősebb mértékben korlátozni az oroszországi felhasználói számára a kriptovalutákhoz való hozzáférést. Ezzel lényegében betiltásra került az orosz felhasználók számára, hogy tranzakciókat és befektetéseket hajtsanak végre.

Nem jó idők járnak a kiberbűnözőkre

A Fleshpoint elemzői szerint a történtek hatására az orosz hackerek leginkább a kínai fizetési rendszerekre, köztük a kínai bankokra és a Union Pay kártyarendszerére váltottak. Most azonban a Union Pay azt tervezi, hogy megtagadja az orosz ügyfelei kiszolgálását. A kiberbűnözők végül olyan országok bankjait kezdték el használni, akik nem vezettek be semmilyen szankciót Oroszországgal szemben.

Továbbá a Flashpoint elmondta, hogy a kiberbűnözők hosszú távú megoldásokat keresve eljutottak az aranyba való befektetéshez, és a hideg tárcákban való kriptovaluták tárolásához. Azonban nem szeretnének addig várni, míg ezek elkezdenek megtérülni, így minél inkább a háború előtti rendszert szeretnék viszont látni.

Mésrészt nem minden orosz bűnözőt érte súlyosan az országukra kivetett korlátozások.  A kisebb, kevésbé hatékonyabb hackerek kerültek leginkább veszélybe, míg a kifinomultabb pénzmosási csatornákkal rendelkező bűnözők tovább folytathatják tevékenységüket a hatóságok háta mögött.