A szubszaharai régió világelső a Bitcoin tranzakciós volumenében

Annak ellenére, hogy a globális tranzakciós volumen mindössze 2,3%-át teszi ki szubszaharai Afrika, a legfrissebb adatok szerint a kriptovaluta behatolt a régió kulcsfontosságú piacaira és sok lakos mindennapi életének fontos részévé vált. A 9,3%-os regionális volumennel a szubszaharai régió Bitcoin részesedése megelőzi az összes régiót, beleértve Észak-Amerikát (9,0%) és Kelet-Európát (8,2%).

Nigéria megtestesíti a kriptovaluta betörését

Míg a szubszaharai régió a jelentések szerint a globális tranzakciós volumen 2,3%-át tette ki, a legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a kriptovaluta behatolt a kulcsfontosságú piacokra. A Chainalysis földrajzi jelentésének kivonata szerint, a régióból Nigéria példázza a legjobban, hogy a kriptoeszközök hogyan váltak a mindennapi élet részévé.

A 2022 júliusa és 2023 júniusa között, közel 60 milliárd dolláros tranzakciós volumennel Nigéria messze a legnagyobb kriptopiac a régióban. Összehasonlításképpen, a régió teljes volumene ugyanebben az időszakban 117,1 milliárd dollár volt. Ez azt jelenti, hogy Nigéria a régió teljes tranzakciós volumenének közel felét adta ebben az időszakban.

Országok a kapott kriptovaluta volumene szerint. Forrás: Chainalysis

A kimagasló volumen azért is érdekes mert Nigériában az ország több, mint felét kitevő szegényebb rétegnek bankszámlája sincs. Az állam és a vezető intézmények megbízhatatlanságát jól mutatja, hogy ennek ellenére 2023 elején a Nigériai Központi Bank egy rendelettel be akarta vezetni a digitális pénzt. A kísérlet, aminek részleteiről egy korábbi cikkünkben olvashatsz, hatalmas kudarcba fulladt.

A tervezett rendelet rávilágított arra, hogy az ország és a régió gazdaságai és közigazgatási intézményei hajlamosak az instabilitásra. Mivel Nigéria lakosságának több mint fele nem rendelkezik bankszámlával, így ezt a volument minden bizonnyal a közép- és felsőosztály hozta össze.

A szubszaharai régió világelső a Bitcoin tranzakciós volumenében

Dél-Afrika, amelynek kereskedési volumene ugyanebben az időszakban meghaladta a 20 milliárd dollárt, Szubszaharai Afrika második legnagyobb kriptopiacának ad otthont. Kenya, Mauritius és Ghána, a harmadik, negyedik, illetve ötödik helyen állnak a kereskedési volumen mértékében.

Eközben a Chainalysis adatai arra utalnak, hogy a szubszaharai régió lakosai egyre inkább alternatív értéktartóként tekintenek a Bitcoinra. A 9,3%-os regionális volumen arányával a régió Bitcoin részesedése megelőzi az összes régiót. A Szaharától délre fekvő régió első helyezését a Chainalysis így magyarázta:

A régió számos országa küzd a növekvő inflációval és adóssággal, ami a kriptopénzeket vonzó eszközzé teszi az értékek tárolására, a megtakarítások megőrzésére és a nagyobb pénzügyi szabadság elérésére.

A Bitcoin részesedése regionális tranzakciós volumen szerint. Forrás: Chainalysis

Bár a BTC még mindig az első számú kriptovaluta a régióban, a legfrissebb adatok arra utalnak, hogy a vezető kriptoeszközről a stabilcoinok felé tolódik el az irány. Moyo Sodipo, a nigériai székhelyű Busha kriptopénzváltó társalapítója szerint a BTC árfolyamának csökkenése magyarázatot adhat arra, hogy a régió felhasználói miért vonzódnak a stabilcoinok felé.

Most, hogy a Bitcoin sokat veszített az értékéből, a Bitcoin és a stabilcoinok közötti diverzifikációra van igény. A piaci eltolódások azonban nem csökkentik az aktivitást” – magyarázta Sodipo.

A kriptobarát trendek várhatóan tovább erősödhetnek. A régióban az instabil gazdasági helyzet és az államba vetett bizalom hiánya miatt a kriptoeszközök továbbra is vonzónak számítanak. A szabályozások fejlesztése és az államok pozitív hozzáállása így a trendet csak gyorsíthatja.