A Tether vezérigazgatója leleplezte vállalata tartalékvagyonát
A Tether a kriptovaluták és a stabilcoinok megkérdőjelezhetetlen piaci szereplője. A több mint 120 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkező stabilcoin értéke 1:1 arányban az amerikai dollárhoz van kötve, gyors és alacsony tranzakciós költségek mellett átváltást biztosít a kripto- és fiat valuták között, azonban működését számos kritika övezi.
A vállalat vezérigazgatója, Paolo Ardoino, most a svájci PlanB rendezvényen mutatta be a Tether tartalékvagyonát. A leleplezésre azért volt szükség, mert az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma nyomozást indított a stablecoin-kibocsátó ellen.
Így néz ki a Tether tartalékvagyona
A Tether a stabilcoin-piac közel kétharmadát uralja 120 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával. A vállalat tartalékvagyona többféle eszközből áll, melynek célja a kibocsátott USDT-k stabilitásának biztosítása.
A luganói PlanB rendezvényen Ardoino felfedte, hogy a Tether nagyjából 100 milliárd dollárt tart az Egyesült Államok kincstárában rövid lejáratú amerikai állampapírokban. Ez teszi ki a Tether tartalékának legnagyobb készletét, illetve egy kisebb mennyiségű alacsony hozammal járó készpénz. A vállalat mindemellett 82 ezer BTC-t (5,5 milliárd dollár), 48 tonna aranyat (55 milliárd dollár), számos rövid lejáratú adósságpapírt, bankbetétet és jelzáloggal fedezett értékpapírt (MBS) tart.
A vállalat vezérigazgatója azért érezte szükségesnek, hogy beszámoljon a tartalékokról a nyilvánosság előtt, mivel a Wall Street Journal nemrégiben megjelent cikke szerint az amerikai hatóságok vizsgálatot indítottak a Tether ellen. A vád első az Egyesült Államok pénzmosás elleni törvényeinek a megsértése volt.
Álhír jelent meg a Tetherről
A Wall Street Journal cikke október 25-én jelent meg, melyben azt állították, az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma és Pénzügyminisztériuma vizsgálatot indított a Tether ellen. A cikk megjelenését követően Ardoino a következőket mondta:
„Elmondtuk a WSJ-nek is, a Tether ellen nem folyik semmiféle nyomozás, azonban ők szükségesnek érezték, hogy a régi port ismét felkavarják. Rendszeresen és közvetlenül együttműködünk a bűnüldöző szervekkel, hogy megakadályozzuk a terrorizmust és a bűnözést, és az USDT-vel való visszaélést. Tudnánk róla, ha nyomozás folyna ellenünk, de a cikk hamis vádakat állít.”
A Tether egyébként 2014 óta 109 millió dollárt szerzett vissza a hatóságokkal való együttműködés során. Ezek az eszközök csaláshoz, szankciók kijátszásához és kiberbűnözéshez kapcsolódtak.
Paolo Ardoino ennek ellenére a közelmúltban jelentős kritikát fogalmazott meg az amerikai kriptovaluta-szabályozás irányába. A vállalat első embere szerint az ország szabályozása le van maradva más országokhoz képest, ugyanakkor bízik abban, a 2024-es elnökválasztás után megváltozik ez a helyzet.
A Tethert illető kritika
Annak ellenére, hogy a Tether a kriptovaluta-piac megkerülhetetlen szereplője, a közösségen belül számos aggály fogalmazódik meg a vállalattal szemben. A Tether Limitedet sok kritika éri az átláthatóság miatt, mivel nincs konstans bebizonyítva, hogy a kibocsátott USDT ténylegesen fedezve van valós amerikai dollárral – többek között ezért állt most ki Ardoino a nyilvánosság elé.
Egyes elemzések szerint a Tether kibocsátásai közvetetten ugyan, de hozzájárulnak a kriptovaluták árfolyam-ingadozásához, mellyel a vállalat manipulálni próbálja az árfolyamokat. Mivel a stabilcoinok működésére nincs egyértelmű szabályozás, számos ország és szabályozói testület aggódik, hogy pénzügyi kockázatot jelent fenntarthatóságuk és nem egyértelmű likviditásuk. Bár a Tether és a Circle vezetése is igyekszik ezekre a kritikákra mindig reagálni, azt rendszerint késve teszik, ami bizalmatlanságot szülhet a felhasználók és befektetők körében.
A javuló átláthatóság ellenére sokakban jogosan fogalmazódik meg egyfajta bizalmatlanság a Tetherrel szemben. Bár a vállalat egyre több auditot és jelentést publikál a tartalékösszegekről, a kimutatások rendszerint átláthatatlanok.