A texasi Fort Worth lenne az Egyesült Államok Bitcoin fővárosa

A texasi Fort Worth az első városi önkormányzat az Egyesült Államokban, amely bitcoint bányászik. A kezdeményezést pedig maga a polgármester, Mattie Parker felügyelte hatalmas odaadással. Három Bitmain Antminer S9 bányászgép a hét minden napján, napi 24 órában fog robotolni a Fort Worth-i városháza klimatizált szerverszobájában. A bányászgépek egy magánhálózaton lesznek bekötve a biztonsági kockázat minimalizálása érdekében.

A Bitcoin proof-of-work bányászati modellel működik, így a folyamathoz professzionális felszerelésre, némi technikai tudásra és sok áramra van szükség. Ezért Fort Worth kísérleti projektje a polgármester szerint kicsiben indul.


A városvezetés becslései szerint a program három gépének mindegyike ugyanannyi energiát fogyaszt, mint egy háztartási porszívó. Bár a polgármester nem számít arra, hogy a három bányászgép jelentős pénztermelő lesz, a programhoz szükséges áramköltséget várhatóan ellensúlyozza majd a bányászott Bitcoin értéke.

Azon túl, hogy a Bitcoin a város könyv szerinti mérlegét gyarapítja, Parker – aki tavaly lépett hivatalba – úgy véli, hogy a Bitcoinra való támaszkodás nagyban hozzájárul ahhoz, hogy Fort Worth felkerüljön a kriptotérképre.

Fort Worth esetében sokan nem tudják, kik vagyunk” – nyilatkozta Parker a CNBC-nek. “Meg akarjuk változtatni ezt, és úgy gondoljuk, hogy a technológiai innováció, beleértve a kriptovalutát is, az a módja annak, hogy ezt elérjük.”

A három bányászgép építéséhez még egy olyan kriptobarát joghatóságban is, mint Texas, nagyon nagy bürokráciát kellett leküzdeni.

Hogy ez megtörténhessen, a város összefogott néhány kulcsfontosságú partnerrel. Az egyik a Texas Blockchain Council nevű szervezettel, amely a városnak adományozta a három bányászgépet (mindegyiknek az értéke nagyjából 600 dollár darabonként). Másik partnerük a Luxor Technologies bányászati pool volt.

Parker, aki már majdnem egy éve van a hivatalában, azt követően kapta az ötletet a tervéhez, hogy beszélt néhány barátjával a kockázati tőke világából, akik elmondták neki, hogy a kockázati tőke 80%-át lényegében a technológiára költik, és ennek középpontjában most a kriptopénzek állnak.

Fort Worth lenne a Bitcoin főváros az USA-ban

Fél év múlva Fort Worth vezetése kiértékeli a helyzetet, és eldönti, hogy valóban jövedelmező lehet-e ez a vállalkozás.

Alex Brammer, a Luxor üzletfejlesztési alelnöke szerint Fort Worth lépése megerősíti a Bitcoin mint stratégiai eszköz legitimitását. Brammer arra a lehetőségre is hivatkozott, hogy a nemzeti kormányok a Bitcoin bányászatot felhasználhatják az elektromos hálózatok stabilizálására a tiszta zöldenergiára való átállás során is.

“A jövőben valószínűleg a bitcoin bányászfarmok az ipari méretű akkumulátortárolók mellett fognak működni. Ezzel olyan hálózatmegerősítő szolgáltatásokat nyújthatnak, amelyek megakadályozzák az áramkimaradásokat és a hálózat egyéb megszakításait, amelyeket az időszakosan megnövekedett szél- és napenergia-termelés hozzáadása okoz. Ebben az összefüggésben lenne értelme, ha a városok maguk kezdenék el finanszírozni és kiépíteni a nagyméretű bányászati infrastruktúrát.”

A Texas Blockchain Council elnöke, Lee Bratcher, szintén optimista Fort Worth kilátásaival kapcsolatban.

“Fort Worth a bányászok földrajzi közelségével és egy támogató városvezetéssel rendelkezik, ami miatt az első számú esélyes arra, hogy Texas és így az Egyesült Államok Bitcoin bányászati fővárosa legyen” – mondta Bratcher.

Egyelőre a projekt nem igazán a profitról szól, és nem is arról, hogy segítsen megjavítani Texas szeszélyes áramhálózatát.

Ehelyett inkább arról szól, hogy elsőként járja ki az utat, és normalizálja azt az elképzelést, hogy egy városi önkormányzat Bitcoint bányásszon, és a világ legnagyobb kriptovalutáját a mérlegében szerepeltethesse.

“Általában a dolgok csigalassúsággal haladnak. Fort Worthben pedig mi másképp akarjuk csinálni a dolgokat. Egy egyfajta könyökléssel akarunk bejutni a szobába” – zárta a gondolatait a polgármester.