Agyi implantátum mindenkinek: a Neuralink gondolatolvasáshoz toboroz tesztalanyokat

Elon Musk neurotechnológiai vállalata, a Neuralink, ami az agyi implantátumok széleskörű elterjedését szeretné elősegíteni, komoly előrelépést tett. A cég nemrégiben jelentette be, hogy rövidesen megkezdi a gondolatolvasó chipek tesztelését embereken – ehhez keresnek most önkénteseket. 

Miután a milliárdos üzletember cége zöld utat kapott az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalától (FDA), felhívást intézett a vállalkozó szellemű egyénekhez. A Neuralink egy hivatalos blogbejegyzésben adta hírül, hogy volontőröket keresnek egy klinikai kísérlethez, amely a szóban forgó technológia funkcionalitását és biztonságosságát vizsgálná. Ennek fényében kisvártatva megkezdődik majd a sokat vitatott agyi implantátumok éles bevetése.

„A PRIME projekt az FDA által 2023 májusában odaítélt IDE (Investigational Device Exemption) engedély keretein belül kerül megvalósításra. Ez egy fontos lépést jelent a küldetésünk során, amelynek célja, hogy létrehozzon egy általános agyi interfészt. Ezáltal visszaadhatjuk azon emberek személyes szabadságát, akik kielégítetlen egészségügyi szükségletektől szenvednek. A BCI (brain-computer interface) kezdeti célkitűzése az, hogy lehetővé tegye az alanyok számára egy számítógépes kurzor vagy billentyűzet irányítását csupán a gondolataikon keresztül”, olvasható a közleményben.

Mindent a közjóért avagy Elon Musk a gondolatainkban turkál majd?

Ahhoz, hogy mindez megvalósítható legyen, apró hajlékony elektródaszálakat ültetnek be műtéti úton az agy azon régióiba, amelyek a mozgásért felelősek.

„A tanulmány során az R1 robot fogja elvégezni az N1 implantátum beültetését az agy mozgást irányító területére. Ezt követően a résztvevőket az N1 implantátum és az N1 felhasználói applikáció használatára kérjük majd. Ennek eredményeképp visszajelzéseket kapunk a rendszer működéséről”, nyilatkozta a vállalat.

A beültetést követően a Neuralink azt állítja, hogy az eszköz képes felismerni a felhasználó kéz és ujj mozdulatait s parancsokká alakítani azokat külső készülékek számára.

Az N1 implantátum egyébként egy olyan chip, ami rögzíteni tudja az idegi tevékenységet. Maga az eszköz körülbelül 8 mm átmérőjű és a benne található 1 024 elektróda mindegyike vékonyabb mint egy hajszál.

Neuralink N1 implantátum

Ez a beavatkozás természetesen nem kockázatmentes és számos aggály is felmerült az eszközzel és a gondolatolvasás fogalmával kapcsolatban. Ugyanakkor, ha biztonságosnak és hatékonynak bizonyul, az agyi chipek rengeteg bénulásban szenvedő ember mindennapjait könnyíthetik meg.

A korábbiakban éles kritika érte a Neuralink-et az állatkísérletek vonatkozásában, a vállalatot azzal is megvádolták, hogy a félresikerült próbálkozások következtében 1 500 állat hunyt el.

Az implantátum tesztelésében résztvevők pénzügyi kompenzációt kapnak majd a 6 év leforgása alatt, amíg a tanulmány tart. A PRIME (Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface) kutatás egyelőre egyetlen, meg nem nevezett klinikán zajlik majd.

Kétségek ide vagy oda, az AI alapú és a gondolatolvasó chipekre hagyatkozó jövő víziója sokak számára rokonszenves. Olyannyira, hogy Elon Musk cége 280 millió dollárnyi támogatást is bezsebelt különféle befektetőktől.