Akár 10 ezer dollárig is felmehet az arany árfolyama?

2025 áprilisában az aranypiacon folytatódott a határidős tőzsdékről történő fizikai szállítás példátlan mértékű megugrása. Ez jelentős változást jelzett a globális pénzügyi dinamikában. A COMEX 64 514 arany szerződés leszállításáról számolt be, ami körülbelül 6,45 millió unciának vagy 21,3 milliárd dollár értéknek felel meg. Ez a mennyiség az eddigi második legmagasabb szállítási volument jelenti.

Oszlopdiagram, amely az arany kiszállításokat hasonlítja össze az első pozíció nyitott érdekeltségével (OI) 2022 júliusa és 2025 januárja között. A függőleges tengely az OI és kiszállítások számát mutatja (-40K-tól 100K-ig), a vízszintes tengely az időt (JUL 2022 – JAN 2025). Négy színkódolt oszlop van időpontonként: kék (Day prior to First Position), narancs (Total Contract Deliveries), zöld (First Position OI + Deliv), piros (New Contracts after First Position). A diagram címe: "Gold – Deliveries compared to OI at First Position". A jelmagyarázat alul található.

Arany szállítások és nyitott pozíciók a COMEX tőzsdén

A CME Comex az arany, ezüst és más árucikkek határidős ügyleteinek egyik legfontosabb piactere, ahol a kontraktusok szállítással fizikai fémmé is alakíthatók.

Általában a nyitott kontraktusok a szállítás megkezdése előtt meredeken csökkennek. De ezúttal a pozíciók váratlanul megugrottak majd a szállítás helyett nagyrészt készpénzzel egyenlítették ki őket, ami spekulációkat keltett a színfalak mögötti esetleges hiányról és a készpénzes elszámolás magas ösztönzőiről. Ennek ellenére az azonnali szállítás iránti kereslet továbbra is erős maradt, több mint 10 000 új kontraktust nyitottak, ami a második legmagasabb érték a rekordok között.

Ezzel párhuzamosan az aranykészletek április eleje óta csökkennek, ami valószínűleg e szokatlan aktivitáshoz és az azt követő fizikai leszállításokhoz kapcsolódik. A határidős és fizikai szállítások iránti kereslet májusban továbbra is erőteljes. Még azokkal a jóslatokkal együtt is, amelyek szerint a vámtarifa változások csökkentenék az arbitrázst és lassítanák az arany Londonból az USA-ba irányuló áramlását.

Mi állhat az aranykereslet drámai emelkedése mögött?

Ez a rendkívüli mozgás spekulációkat váltott ki a mögöttes okokról. A geopolitikai feszültségek, mint például az Oroszország és Ukrajna, Irán és Izrael között zajló konfliktusok, valamint az India és Pakisztán közötti összetett dinamika kétségtelenül hozzájárultak az olyan biztonságos eszközök iránti fokozott kereslethez, mint az arany. Emellett a nagy gazdaságok közötti kereskedelmi viták kiéleződése tovább fokozta a bizonytalanságot, ami az aranyat vonzó vagyonmegőrzési lehetőséggé teszi.

E közvetlen tényezőkön túl azonban a globális pénzügyi rendszer mélyrehatóbb átalakulása is állhat a háttérben. 2008 óta az olyan országok, mint Oroszország és Kína aktívan csökkentik az amerikai dollártól való függőségüket, ezt a folyamatot nevezik dedollárizációnak. Ezt a tendenciát felgyorsították a közelmúlt fejleményei, köztük Szaúd-Arábia azon döntése, hogy az olajtranzakciókat a dollártól eltérő pénznemben bonyolítja le. Ezek a lépések a diverzifikáltabb és rugalmasabb monetáris keretrendszer felé való kollektív elmozdulást jelzik.

Ebben az interjúban Luke Gromen amellett érvel, hogy a jelenlegi dollárközpontú rendszer fenntarthatatlan az Egyesült Államok növekvő deficitje és adósságszintje miatt. Azt javasolja, hogy az aranyra mint semleges tartalékeszközre való áttérés elősegíthetné egy kiegyensúlyozottabb globális gazdasági struktúra kialakulását. Ez a megközelítés lehetővé tenné, hogy az árucikkeket több pénznemben árazzák, csökkentve az egyes nemzetek gazdaságpolitikájától való függőséget.

Gromen azt is megjegyzi, hogy az ukrajnai konfliktus rávilágított a hagyományos katonai stratégiák korlátaira, hangsúlyozva, hogy a befolyás érvényesítéséhez gazdasági eszközökre van szükség. Az arany tartalékeszközként való alkalmazásával a nemzetek anélkül tudnak megbirkózni a geopolitikai kihívásokkal, hogy közvetlen katonai konfrontációhoz folyamodnának, ami egyre inkább tarthatatlan egy olyan világban, ahol a nukleáris képességek és a gazdaságok mélyen összekapcsolódnak.

arany árfolyam alakulása

Egy ilyen váltás mélyreható következményekkel jár. Ha a piac felértékeli az aranyat unciánként 7500 és akár 10 000 dolláros szintre, akkor az amerikai államkincstár jelentősen megerősítheti pénzügyi pozícióját, amennyiben erre sor kerül. Aranykészletei hivatalos árának kiigazításával az államkincstár ténylegesen 2-3 billió dollár értéket teremthetne, ami az államkincstár általános számlájára jelentős tőkeinjekciót jelentene az adósságállomány növelése nélkül.

Ebben az összefüggésben az áprilisban megfigyelt masszív aranyszállítások nem feltétlenül véletlenek – jegyzi meg Gromen. Ezek az állami szereplők, köztük valószínűleg maga az USA is, stratégiai lépéseket tehetnek, hogy felkészüljenek az újradefiniált monetáris környezetre. A tranzakciók nagyságrendje a legmagasabb szinteken való részvételre utal, mivel az ilyen jelentős mozgások általában szabályozási ellenőrzést vonnának maguk után, hacsak nem szuverén jogkörrel rendelkező szervezetek hajtják végre őket.

Egyértelműnek tűnik, hogy mivel a világgazdaság egy lehetséges monetáris visszaállítás küszöbén áll, az arany szerepe újraértékelődik.