Az Amazon és a Google végzés nélkül kiadhatja az otthoni okoseszközök felvételeit a hatóságoknak

A felhasználói adatok kiadása korábban csak végzés ellenében történhetett, több tech cég azonban egy sima kérésre is gond nélkül megoszt bármit a hatóságokkal.

Az okoseszközök elterjedésével már lassan tényleg nem marad olyan hely, ahol ne lehetne megfigyelni a felhasználókat. Az okos otthonok pedig egyre több olyan eszközzel vannak felszerelve, amelyekkel akár 0-24-ben is megfigyelhetik a tulajdonosok otthonait a tech cégek. A felhasználók azonban gondolni se mertek arra, hogy az otthonuk biztonságát szolgáló eszközöket könnyen ellenük fordíthatják a gyártók. Legalábbis eddig.

Felhasználói adatok kiadása vagy szabad kémkedés

Nagy port kavart nemrég az Amazon azzal, hogy beismerte, hogy több alkalommal is adatokat adott át a rendőrségnek a felhasználók tudta nélkül. Ez egy hagyományosan lefolytatott nyomozás esetében nem is lenne gond. A tech óriás azonban rendes bírósági végzés nélkül adta ki az adatokat arra hivatkozva, hogy “vészhelyzet” volt.

A cég Ring nevű otthoni biztonsági rendszereket forgalmazó leányvállalata több videofelvételt is átadott a rendőrségnek vélt vagy valós “vészhelyzetre” hivatkozva. Az Amazon ügyfélkapcsolati ügyvezető helyettese, Brian Huseman, próbálta menteni a menthetetlent:

A Ring minden esetben a jószándék által vezérelve döntött úgy, hogy a közvetlen életveszély vagy súlyos személyi sérülések veszélye miatt haladéktalanul átadja az adatokat a vészhelyzet elhárítása érdekében.

Személyiségi jogok

A magyarázkodása azonban nem mindenhol talált megértő fülekre. Edward J. Markey szenátor, aki a Ring ellen elindította a vizsgálatot, úgy gondolja, hogy ez a gyakorlat súlyosan sérti a felhasználók személyiségi jogait. Mások szerint ez könnyen a rendőri túlkapások melegágyává válthat. A gyakorlatban ugyanis nincs pontosan meghatározva, hogy mi is minősül vészhelyzetnek, illetve ki dönthet arról. Így akár egy kíváncsi rendőr is bekukkanhat bármelyik felhasználó otthonába.

A konkurencia elhatárolódik

Az okos otthonokok kiépítéséhez szükséges kamerákat, videofelvételek készítésére alkalmas csengőket és egyéb tartozékokat forgalmazó konkurens cégek a botrány kirobbanása után igyekeztek megnyugtatni a saját felhasználóikat. Az Arlo, Apple, Wyze, és az Anker is nyilatkozatot adott ki arról, hogy a felhasználói adatok kiadása csak és kizárólag bírósági végzés ellenében történhet, a Google viszont az Amazonhoz hasonlóan kiad bármit, ha egy bűnüldöző hatóság azt sürgősen kéri.