Az amerikai űrhaderő egyik őrnagya bitcoin bányászatot javasol a Pentagonnak

Az Egyesült Államok Űrhaderejének őrnagya szerint a bitcoin fontos szerepet tölthet be az USA kiberbiztonsági védelmi rendszerében.

Jason Lowery őrnagy a mesterszakos diplomamunkájában azt javasolta, hogy az Egyesült Államoknak önvédelmi fegyverként kellene bányásznia és felhalmoznia bitcoint – jelentette a Politico március 30-án.

Lowery a “Softwar: A Novel Theory on Power Projection and the National Strategic Significance of Bitcoin” című munkájában a bitcoin proof-of-work mechanizmusát a szarvasok agancsához hasonlítja. Szerinte ugyanis a BTC a pusztító atomháborúk vagy a harci robotok helyett jobb alternatívát kínál a jövőbeli harcokhoz – akárcsak a szarvasok, amelyek az agancsukat használják a területért folytatott harcra anélkül, hogy megölnék egymást.

Az őrnagy modelljében minden forduló győztese jutalmat kapna BTC formájában, a következő tranzakcióblokk közzétételének jogával együtt. Ezzel a módszerrel a győztes hatalmat szerezne egy olyan elosztott számítógépes hálózaton belül, amelyet absztrakt tulajdonjogok kiosztására használnak – hasonlóan egy sakkjátszmához. És ami a legfontosabb, hogy teljesen erőszakmentes megközelítést alkalmazna a területek megszerzéséhez és védelméhez.

Kérdéses, hogy a kormány elfogadja-e Lowery javaslatát

Amennyiben Lowery javaslata a bitcoin bányászaton alapuló védelmi stratégiáról magasabb szinten is elfogadásra kerülne, az jelentős hatással lenne a kriptoszektorra is, mivel elősegítené a digitális eszközök szélesebb körben történő elfogadását.

A USA szabályozási rendszere azonban nem igazán mondható kriptobarátnak, a hatóságok ugyanis egyre szigorúbb korlátozásokat vezetnek be, miközben olyan kriptovállalatokat perelnek, mint például a Ripple vagy a Binance. Így még ha Lowery ötlete megvalósíthatónak tűnik is, nehéz megjósolni a javaslatnak a sikerét, ha a kormány felsővezetői elé kerül.

Emellett a környezetvédelmi szervezetek továbbra is kritizálják a proof-of-work mechanizmuson alapuló digitális eszközöket a magas energiafelhasználásuk miatt. Azonban a bitcoin hívők – így például Michael Saylor, a MicroStrategy társalapítója is – azzal érvelnek, hogy a bányászat a villamos energia leghatékonyabb, legtisztább ipari felhasználása.

Eközben a kriptopiac lenyűgöző ellenálló képességről tett tanúbizonyságot a bankválság ellenére. José Manuel Campa, az Európai Bankhatóság (EBH) elnöke szerint a piac stabilitása azért is figyelemre méltó, mert a válság több nagybankot is megbuktatott és sok pénzintézetet továbbra is fenyeget. Sőt, a bitcoin nemcsak hogy megőrizte a stabilitását, de még nőtt is az árfolyama. A cikk írásakor a BTC 28 459 dolláron kereskedik, és az elmúlt két hétben 13%-ot nőtt az értéke.

Akit egyébként részletesebben is érdekel Lowery ötlete, annak érdemes megnéznie az alábbi interjút.