Az EU véglegesítette a kriptobankok tőkemegfelelési szabályairól szóló megállapodást
Az Európai Unió kedden politikai megállapodást kötött a banki tőkekötelezettségére vonatkozó új jogszabályokkal kapcsolatban, beleértve a kriptoeszközöket is, miután a törvényhozók „tiltó” szabályokra törekedtek, hogy a fedezet nélküli kriptókat távol tartsák a hagyományos pénzügyi rendszertől.
A megállapodást az Európai Parlament gazdasági és monetáris ügyekkel foglalkozó bizottsága jelentette be egy tweetben, miután az Európai Parlament, a nemzeti kormányok és az Európai Bizottság képviselői találkoztak. A tervezett jogszabálynak hosszú előzménye van, először még 2021-ben javasolták az új szabályokat.
A politikai alkut, amely átfogó és ellentmondásos változásokat vezet be a bankok vállalati és lakáshitelek kockázatának értékelését illetően is, most az EU Tanácsában a tagállamoknak és a törvényhozóknak kell megszavazniuk, hogy jogszabály legyen belőle. Ez a gyakorlatban több hónapot is igénybe vehet.
Nagyon át akarja nyomni az EU ezt a szabályt
Az új szabályok, amelyek a banki eszközök, például a vállalati hitelek kockázati súlyozását is módosítják, „növelik az Unióban működő bankok erejét és ellenállóképességét” – mondta közleményében Elisabeth Svantesson svéd pénzügyminiszter, aki az uniós tagállamok nevében elnökölt a tárgyalásokon.
A tanácsi nyilatkozat azt is megerősítette, hogy a megállapodás „a kriptoeszközökre vonatkozó átmeneti prudenciális rendszert” is tartalmaz, további részletek közlése nélkül.
A Bázeli Bankfelügyeleti Bizottság (Basel Committee on Banking Supervision) nemzetközi szabványalkotói még véglegesítik a kriptovalutákra vonatkozó globális banki szabálykönyvet. De a már megjelent részletek arra utalnak, hogy keményen fognak eljárni, és a lehető legnagyobb, 1250%-os kockázati súlyt rendelik a szabadon mozgó kriptovalutákhoz.
Ez azt jelentené, hogy a bankoknak minden egyes eurónyi bitcoin vagy ether után egy eurónyi tőkét kellene kibocsátaniuk, ami kevéssé ösztönözné őket arra, hogy beszálljanak a piacra. Az uniós parlamenti képviselők a jelek szerint nagyon szeretnék, ha ezek az intézkedések inkább előbb, mint utóbb hatályba lépnének.
Egy, az Európai Bizottság által a tárgyalások során később beadott kompromisszumos javaslat szerint ez a szigorú álláspont némileg enyhülne a szabályozott stabilcoinok esetében. Ez a jelek szerint tetszést aratott az uniós kormányok körében, amelyeknek szintén egyet kell érteniük a törvényjavaslat törvényi erőre emelkedése előtt.