Az izraeli hadsereg bemutatta az AI alapú katonai rendszerét

Az Izraeli Védelmi Erők (Israeli Defense Force) bemutatta a Hamász támadás óta éjjel-nappal szolgálatban álló, mesterséges intelligenciával működő „Gospels” nevű célzási rendszerüket.

A mesterséges intelligenciával támogatott rendszer, amelynek nevét magyarra „Evangéliumok”-nak fordítható, gyorsan feldolgozza a naprakész hírszerzési információkat, hogy ajánlásokat generáljon, amelyeket aztán az emberi elemzők felülvizsgálnak.

„Ez egy olyan rendszer, amelynek célja, hogy a valós idejű hírszerzés teljes mértékben elérhetővé váljon a dandár és a hadosztály szintjei számára.” – mondta az IDF szóvivője az ügynökség által közzétett interjúban.

izraeli hadsereg

Az IDF szerint a célzási rendszer különböző hírszerző egységeket támogat, köztük az izraeli légierő hírszerzését, a haditengerészeti hírszerzést és a déli parancsnokság hírszerző központját.

„Nem kötünk kompromisszumot a termék és a hírszerzés minőségében. Célpontokat azonosítunk be a Hamászhoz kapcsolódó infrastruktúra elleni pontos támadásokhoz, nagy károkat okozva az ellenségnek és próbáljuk minimalizálni a civileknek okozott károkat.” – állította az IDF szóvivője.

Bár az IDF szerint a rendszer célja, hogy minimalizálja a civil lakosságot ért károkat, a The Guardian beszámolója szerint a rendszert arra is használták már, hogy olyan személyek magánlakásait célzó ajánlásokat generáljanak, akiket azzal gyanúsítanak, hogy a Hamász vagy az Iszlám Dzsihád ügynökei. A kiadvány szerint az IDF több mint 30 ezer feltételezett militánsról szóló adatbázist épített már fel.

Az IDF szerint a mesterséges intelligenciával működő rendszert a Hamász elleni háború kezdete óta 15 000 potenciális gázai célpont azonosítására használták, több ezer más feltételezett terrorista célpont mellett.- számolt be róla a The Guardian.

Mesterséges intelligencia a hadviselésben

A hadseregek világszerte keresik a módját, hogy a hadszíntéren hogyan lehet kihasználni az AI által kínált feltörekvő technológiát. A háborús felhasználáson túl az Egyesült Államok kormánya a Washington körüli légtér megfigyelésére is használ mesterséges intelligenciát.

Novemberben az amerikai kormány bejelentette, hogy globális szabványokat kíván kidolgozni a mesterséges intelligencia és az autonóm rendszerek katonai műveletekben való felelősségteljes használatára.

Valkyrie AI

Az év elején a Kratos Defense részt vett egy közös gyakorlaton az amerikai hadsereggel, hogy tesztelje a kísérleti AI-alapú XQ-58A Valkyrie repülőgépének képességét arra, hogy formációban repüljön az amerikai légierő más vadászgépeivel.

A Valkyrie a San Diego-i székhelyű Shield AI által tervezett mesterséges intelligencia technológiáját használja. Céljuk, hogy a a mesterséges intelligencia kínálta lehetőségeket a csatatéren is használják életmentésre és ellenséges szereplők elrettentésére.