Bajban a gyémántpiac ura: borul a több évtizedes vakítás

A világ legkelendőbb nyers gyémántfajtáinak ára mélyrepülésbe kezdett, mivel egyre több amerikai választja helyettük a laboratóriumi kövekből készült eljegyzési gyűrűket.

Úgy tűnik, hogy a világjárvány alatt elszigeteltté vált fogyasztókat manapság nem a luxuscikkek izgatják: ehelyett utazásra és különböző élményeket kínáló szolgáltatásokra költenek. Ráadásul a gazdasági helyzet globális szintű romlásával még kevésbé foglalkoztatja az embereket a méregdrága luxustermékek vásárlása. Ha mindehhez hozzávesszük a mesterségesen előállított gyémántok terjedését, nem igazán meglepő, hogy egyre kevesebb az igény a nyers gyémántra, és ezen a több mint 40%-os árcsökkenés sem sokat változtat.

Ez a drámai árzuhanás az Egyesült Államokban népszerű egy- vagy kétkarátos szoliter eljegyzési gyűrűkbe kerülő kövek esetén mutatkozik meg leginkább. A szintetikus gyémántipar különös figyelmet fordított erre a kategóriára, mivel a fogyasztók itt különösen árérzékenyek.

Ebből az árcsökkenésből a hétköznapi vevők azonban nem sokat éreznek – a hatás az ékszerüzletek árcéduláitól messze, a nyers gyémántpiacra korlátozódik, a bányászok, kereskedők és viszonteladók átláthatatlan világára.

A piaci kereslet összeomlása

A gyémántipar egyik legfontosabb termékét érintő árzuhanás mértéke és gyorsasága teljesen felborította a piacot. A kérdés most az, hogy az ebbe a kategóriába tartozó természetes gyémántok iránti kereslet zuhanása állandósul-e, és hogy a laboratóriumi drágakövek térnyerése végül átterjed-e a drágább gyémántfajtákra is.

Az iparág vezető gyémántkereskedője, a De Beers azon az állásponton van, hogy a jelenlegi gyengülés a kereslet természetes visszaesésének köszönhető. A vállalat ugyan elismeri, hogy a szintetikus kövek megvetették a lábukat a termékkategóriában, ezt azonban nem tekinti strukturális váltásnak.

„Volt némi kannibalizáció. Ez így van, nem hiszem, hogy tagadnunk kellene” – mondja Paul Rowley, a De Beers gyémántkereskedő vállalat vezetője. „A valódi problémát inkább makrogazdasági kérdésnek tekintjük.”

A mesterséges gyémántok terjedése

A laboratóriumban előállított gyémántokat — mikrohullámú kamrában hetek alatt elkészíthető, fizikailag azonos szerkezetű köveket — már régóta a természetes bányászat egzisztenciális fenyegetésének tekintik. Támogatói szerint azonban olcsóbb alternatívát kínálnak, a gyémántbányászat számos környezeti és társadalmi hátrányának elszenvedése nélkül.

Az elmúlt évtized nagy részében ez a kockázat nem valósult meg, mivel a szintetikus termékek az olcsóbb ajándékozási szegmenseket célozták meg, és általában véve korlátozott mértékű előrehaladást értek el. Mostanára azonban megváltozott a helyzet, mivel a laboratóriumi termékek sokkal nagyobb részét teszik ki az eljegyzési gyűrűk értékesítésében kulcsfontosságúnak számító amerikai piacnak.

A De Beers a gyengülő keresletre úgy reagált, hogy agresszívan csökkentette a 2 és 4 karát közötti nyers gyémántok árát. Az ügyet ismerő bennfentesek szerint a De Beers az elmúlt évben több mint 40%-kal csökkentette az árakat ebben a kategóriában, a júliusi több mint 15%-os csökkentést is beleértve.

A laboratóriumi gyémántok térnyerésének egyik legvilágosabb jele az indiai gyémántexportban mutatkozik meg, ahol a globális kínálat mintegy 90%-át vágják és csiszolják. Az ország júniusi gyémántexportjának mintegy 9%-át tették ki a laboratóriumi gyémántok, szemben az öt évvel ezelőtti körülbelül 1%-kal. Tekintettel ezek alacsony értékesítési árára, a Liberum Capital szerint ez azt jelenti, hogy az aktuális volumen körülbelül 25-35%-át a mesterséges gyémántok teszik ki.

gyémánt eljegyzési gyűrű

A De Beers piaci helyzete

Az egykori gyémántmonopólium még mindig jelentős hatalommal rendelkezik a nyersgyémánt-piacon. Jellemzően évente 10 eladásból értékesíti drágaköveit, amelyek során a vevőknek általában el kell fogadniuk a cég által diktált árakat és a felajánlott mennyiségeket. A De Beers az agresszív árcsökkentést általában végső megoldásként alkalmazza, ezért a referenciaértékkel rendelkező termékek közelmúltbeli árcsökkenésének mértéke példátlannak tekinthető.

2022 júniusában a De Beers körülbelül 1400 dollárt számított fel a gyémántokért karátonként, ez az ár idén júliusra karátonként 850 dollárra esett. A szakértők azonban további zuhanásra számítanak: a gyémántok ugyanis még mindig 10%-kal drágábbak, mint a „másodlagos” piacon, ahol a kereskedők és a gyártók egymás között értékesítenek.

A mesterségesen előállított gyémántok terjedésének De Beers-re gyakorolt hatása az év első felében egyértelmű volt: nyeresége több mint 60%-kal, mindössze 347 millió dollárra, a nyers gyémántok átlagos eladási ára karátonként 213 dollárról 163 dollárra esett vissza. A cég értékesítési teljesítménye augusztusban elérte az idei év eddigi mélypontját.

A De Beers erre úgy reagált, hogy vásárlóinak további rugalmasságot biztosított: már lehetővé teszi számukra, hogy elhalasszák az 1 karátnál nagyobb gyémántok akár 50%-ának szerződés szerinti vásárlását az év hátralévő részében.

A laboratóriumi gyémántok jövője

A mesterségesen előállított gyémántok jelenleg csökkentik a természetes kövek iránti keresletet, azonban ez a feltörekvő iparág is szenved. A szintetikus gyémántok ára ugyanis még meredekebben zuhant, mint a természetes köveké, és minden eddiginél nagyobb árengedménnyel értékesítik őket.

Körülbelül öt évvel ezelőtt a laboratóriumi drágaköveket körülbelül 20%-kal olcsóbban értékesítették a természetes gyémántokhoz képest. Ez az árkülönbség mostanra körülbelül 80%-ra nőtt, mivel a kiskereskedők egyre alacsonyabb árat kényszerítenek ki, és a kövek előállítási költsége is folyamatosan csökken. A csiszolt kövek ára csak az idén több mint a felére esett vissza a nagykereskedelmi piacon.

A De Beers 2018-ban kezdte értékesíteni saját, laboratóriumban előállított gyémántjait a piaci árhoz képest meredek kedvezménnyel, hogy éreztesse a különbséget a két kategória között. „A kínálat növekedésével az árak tovább zuhannak majd, és olyan szintet érnek el, ahol hosszú távon nem versenyeznek az eljegyzési kövekkel, mert túl olcsók” – nyilatkozta ezzel kapcsolatban Rowley. „Végső soron ezek különböző termékek, és a természetes gyémántok végességük és ritkaságuk miatt más megközelítést igényelnek.”