Rekord Bitcoin ETF-kiáramlás volt tapasztalható most először

2023 utolsó negyedévében a Bitcoin spot ETF iránti várakozás, 2024 első negyedévében pedig a Bitcoin ETF jóváhagyása után tapasztalt beáramlás tartotta euforikus lázban a kriptopiacot. Az említett hat hónapban 2,5-szeresére emelkedett a Bitcoin árfolyama, ezzel újabb történelmi csúcsot döntve.

Azonban a Bitcoin ETF egy kétélű fegyver, hiszen ahogyan a beáramlás is elérhető a kriptopiacokon és a hagyományos tőzsdéken, úgy a kiáramlás is. 2024 május elsején pedig éppen ez történt, és a Bitcoin ETF rekord kiáramlást tapasztalt, mely megtépázta az egyébként is erős korrekcióban lévő kriptovaluta piacot annak ellenére, hogy Jerome Powell, a FED elnöke pozitív hírekkel érkezett az FOMC ülésre.

Rekord kiáramlás a Bitcoin ETF-ből

2024 május elsején rekordnagyságú, 563 millió dollárt meghaladó kiáramlást tapasztalhattak a befektetők az Egyesült Államokban bejegyzett és jóváhagyott Bitcoin spot ETF-ekből. Mind a 11 alapkezelő terméke, köztük a BlackRock IBIT-je is negatív kereskedési irányt jelentett, meglepetésre pedig nem a Grayscale GBTC-je, hanem a Fidelity által kezelt FBTC regisztrálta a legnagyobb kiáramlást. A Fairside Investors adatai alapján az FBTC 191,1 milliós, a GBTC 167,4 milliós, az ARKB pedig 98,1 milliós kiáramlást könyvelhetett el a hónap első napján.

A Bitcoin spot ETF-ek netflow-ja, forrás: CoinGlass

Ezzel tovább folytatódik az a negatív széria, mely immáron hat kereskedési napja tart. Utoljára 2024 április 23-án regisztrált összességében pozitív napot az amerikai Bitcoin spot ETF, azóta közel 1,2 milliárd dollár távozott az egyébként rendkívül felkapott eszközből. Érdekesség, hogy a piac irányát diktáló BlackRock és Fidelity április 24-e óta nem generált beáramlást, ez pedig megteremtette a piac számára a helyzetet, hogy az eladók fölénybe kerüljenek és az árfolyamokat lenyomják.

Nem segít a helyzeten a FED sem

Megtartotta májusi ülését a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság, vagyis az FOMC is. Az ülés közepette Jerome Powell, a FED elnöke biztosította a piac résztvevőit, hogy nem terveznek további kamatemelést eszközölni és hagyján az alapkamatot az 5,25 – 5,50%-os sávban. Az alkalmazkodó, vagyis dovis monetáris politika, melyet Jerome Powell jelen helyzetben képvisel arra enged következtetni, hogy a jegybank a foglalkoztatást és a gazdasági növekedést részesíti előnyben a túlzott likviditási szigorral szemben.

Sajtótájékoztatóján Powell kijelentette, hogy a gazdaság túl erős ahhoz, hogy a kamatokat csökkenteni tudja. A CME FedWatch Tool-ja szerint 9% annak az esélye, hogy a június 12-i FOMC ülésen a kamatokat 25 bázisponttal csökkentse a FED. A jegybank azt is közölte, hogy júniustól jelentősen visszavágják az alternatív likviditási szigorítási programot, az úgynevezett kvantitatív szigorítást. Ez azt jelenti, hogy a gazdaságban lévő pénzmennyiség csökkentését célozza meg a FED.

A FED mellett a Pénzügyminisztérium is bejelentést tett. A US Treasury több, mint két évtized után először hirdetett programot több milliárd dollárnyi államadósság visszavásárlására, melyre a kötvénypiac likviditása miatt volt szükség. A likviditás javítását megcélzó intézkedésre azért volt szükség, mivel az eddig negatívan tartott japán kamatlábaknak köszönhetően a japán tőke az amerikai államkötvényekben csapódott le, most azonban a japán kamatemelés (-0,1%-ról +0,1%-ra) arra enged következtetni, hogy a japán tőke „hazamegy”, és a dollár veszíteni fog az értékéből.

Árfolyamok alakulása a FOMC ülés alatt

A kockázatos eszközök rendkívül érzékenyek a likviditási feltételek változására, Powell nyilatkozata alatt pedig a Bitcoin BTC Price BTC Price árfolyama 56 600 dollárról 59 400 dollárig emelkedett. Az elmúlt napokban javuló tendenciát mutató S&P-500 tőzsdeindex is hirtelen felszúrt 5100 pontig. Sajnos az emelkedés rövid életű volt, a Bitcoin valahol 57- és 58 ezer dollár között keresi támaszát, az S&P-500 pedig az 5000 pontos támaszt tartja.