Bitcoin hálózat biztonsági kérdései: elpusztítható vagy sem?

A Bitcoin már több mint 11 éve működik komolyabb problémák nélkül, úgy ahogy Satoshi Nakamoto megálmodta. A bányászok szorgalmasan dolgoznak, természetes gazdasági szempontból a saját érdekeiknek megfelelően. De mi van akkor, ha egy pénzes szereplő egyszer csak megjelenik és szétrombolja a már egy évtizede működő decentralizált hálózatot? A szereplőknek érdeke a hálózati érték megőrzése? Tényleg elég biztonságos a Bitcoin?

A Bitcoin hálózat úgynevezett ösztönző struktúrával védi meg magát a támadásoktól. A szabályok (protokoll) szerint játszó bányászok blokk jutalmakat és tranzakciós díjakat kapnak. A szabályokat megsértőnek azonban tetemes összeget kell fizetnie, hiszen kockáztatja a forgalomban lévő érmék leértékelődését. A hálózat egy adott bányász tisztességtelen viselkedése miatt, a résztvevőnek egy 51%-nál nagyobb hasherő részesedést kellene irányítania a hálózaton. A bányászati ​​felszerelések és a működésükhöz szükséges villamos energia pedig drága mulatság.

Amint a hálózat felhasználói tudomást szereznének a támadásról, feltehetően sokan megszabadulnának bitcoinjaiktól. Ezért a támadások kivitelezése rengetegbe kerülne, mivel a hálózat megbolygatásából származó minden megtérülés lényegesen alacsonyabb lenne.

Tavaly megjelent „A Bitcoin biztonsága és a csökkenő blokktámogatás modellje” című tanulmány, amelyben Hasu, James Prestwich és Brandon Curtis elemzők azt állították, hogy a bitcoin piaci értéke, amely egy sikeres kettős költés támadása következtében zuhan, azt jelenti, hogy egy bányász számára gazdasági öngyilkosság lenne a rendszerrel való visszaélés, még akkor is, ha a hashráta 100%-át felügyeli.

Ha a támadót nem érdeklik a költségek

A Bitcoin biztonsági modelljének kérdése gyakran felmerülő kérdés kriptovaluta iparban. Több Twitter felhasználó is felvetette már azt, hogy mit történne akkor ha valakit egyáltalán nem érdekelne a hálózat feldúlásának anyagi vonzata (irracionális szereplők). Hasu munkájában részletesen elmagyarázza azt, hogy a Bitcoin biztonsági modellje a bányászoktól függ, akik megpróbálják megőrizni a hálózat értékét. Ellenkező esetben nem sok értelme lenni bányászni. Elvileg egy gazdag támadó, akit szimplán csak a hálózat tönkretétele érdekel, tudna olyan súlyos pusztítást végezni, amely funkcionálisan használhatatlanná tenné azt. A gyakorlatban ehhez viszont irdatlan mennyiségű pénzre lenne szüksége.

Mike Kelly, a Fintech vezérigazgatója azt állítja, hogy a Bitcoin nem annyira ellenálló az ország szintű támadásokkal szemben, mint sokan azt gondolják. Kiemelte azt, hogy “a nemzetek kormányai nem veszik komolyan a Bitcoint. Azt mondta, hogy egy elég lelkes nemzet, aki ráteszi a kezét a bányászati ​​műveletek többségére és onnan nincs visszaút.”

Kelly egy Andreas Antonopoulos-ról készült videóra reagált, amelyen arról beszélt egy konferencia résztvevőinek, hogy nem fél ilyen jellegű támadástól.  Egy lehetséges nemzetállami támadóra hivatkozva:

Antonopoulos ugyanis kijelentette: „A Bitcoin olyan számítási szintet ért el, amelyet egyetlen nemzetállam sem képes megbuktatni egyedül. Kivágnánk őket a hálózatból a p….ba. Egy milliárd dollárt veszítenének és minden, amit végrehajthatnának, egyetlen kettős költés lenne. ”

Antonopoulos arra is kitért, hogy a nemzetállamokat a gazdasági ösztönzők csábíthatják a hálózat becsületes szereplőinek táborába, azaz ők maguk is bányászhatnának.

Kelly szerint Antonopoulos és még sokan az iparágban irracionálisan gondolkodnak a kérdésről. Bár nagy esély valóban nincs rá, hogy valaki megtámadja a hálózatot, de az ördög sosem alszik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük