Megtört a 60 000 dolláros támasz, mindenki lefelé figyel a bitcoin kapcsán
Cikk meghallgatása
Az elmúlt napok stabilitását követően szerda este masszív volatilitás rázta meg a piacokat. A drámai változás következtében az arany elvesztette 4000 dolláros támaszát, míg a bitcoin néhány óra alatt 6,5%-ot vesztett az árfolyamából, és megtörte a biztosnak hitt 60 000 dolláros támaszt.
A vezető kriptovaluta esetében több mint 400 millió dollárnyi tőkeáttételes pozíció zárult be, azonban az esést kiváltó ok a lejáró bitcoin-opciók voltak, amik több mint tízmilliárd dollárban jártak le. Utánajártunk, most milyen technikai szintekre kell figyelni a bitcoin kapcsán, és milyen tényezők befolyásolhatják a tőzsde alakulását.
Kényszereladások és negyedéves opciók
A legfontosabb rövid távú kiváltó oknak a hatalmas, 10,6 milliárd dolláros negyedéves bitcoin-opciós lejárat számított. Az ilyen események előtt a piaci szereplők gyakran igyekeznek az árfolyamot olyan szintek közelébe terelni, ahol a legtöbb opció értéktelenné válik.
A Bitfinex elemzői szerint „az aszimmetria lefelé mutat”, vagyis a piac sérülékenyebb a további esésekre, mint egy hirtelen emelkedésre. A platform elemzői hozzátették:
„Egy tartós mozgás a 60 000 dolláros szint alatt negatív gamma-környezetet teremthet, ami 54 000–56 000 dollárig tartó kaszkádszerű eladási hullámot válthat ki.”
A negatív gamma lényege egyszerűen megfogalmazva az, hogy a piaci szereplőknek az esés során egyre több bitcoint kell eladniuk fedezeti célból, ami tovább gyorsíthatja a lejtmenetet.
Politikai nyomást helyeznek a kriptovalutákra
Ahogyan arról néhány napja beszámoltunk, a CLARITY Act körüli bizonytalanság meglehetősen nehéz helyzetbe hozhat több, tőzsdén jegyzett kriptovaluta-vállalatot, míg most Donald Trump is kifejezte nemtetszését a kongresszus által elfogadott lakhatási törvénycsomaggal kapcsolatban. Ez azért jelentős, mert az úgynevezett Save America Act csökkentheti a választási csalások kockázatát és erősítheti a rendszer iránti bizalmat.
A demokrata elemzők szerint azonban ez megnehezítheti egyes választói csoportok számára a szavazást, valamint több politikailag megosztó intézkedést is tartalmaz. A kriptovaluták szempontjából sok befektető attól tart, hogy ez tovább tolhatja a CLARITY Act elfogadását is.
Amit a grafikonok mutatnak
A CoinGlass információ szerint az elmúlt 24 órában egymilliárd dollárnyi tőkeáttételes pozíció záródott be, ami extra nyomást helyezett a piacra. A legnagyobb kár a Binance tőzsdéjén keletkezett (436 millió dollár), amit a Hyperliquid követett (190 millió dollár), harmadik helyen pedig a Bybit áll (141 millió dollár).
A tőzsdén kereskedett alapok piacán is hasonlóan nyomasztó a helyzet: június 16-a óta nem generáltak pozitív nettó beáramlást a bitcoin ETF-ek – csak tegnap pedig 469 millió dollárnyi tőke vándorolt ki az alapokból, ami főleg a BlackRocknak köszönhető (239 millió dollár).
A technikai elemzések szerint a 73-75 000 dolláros ellenállási zóna elvesztését követően a 60 000 dolláros támasz került a középpontba. Amennyiben ez tartósan elesik, és nem szúr fel még egyszer olyan simán a BTC, mint ma éjjel, akkor 54 000 dollárig, majd akár 47 500 dollárig eshet vissza az árfolyam.
A négyéves ciklusokban hívők számára ez lehet az a mélypont, ahonnan a vezető kriptovaluta megkezdheti a felemelkedést, és rákészülhet a 2028-as felezésre. Ezt a trendet erősítheti meg az amerikai kamatpolitika, ahol 2026 őszére két-három kamatemelést jósolnak.
Regelj MOST a Bitpandára és 10 000 Ft üdvözlőjutalmat kapsz Bitcoinban!
MI A TEENDŐD?- Regelj a Bitpandára
- Hitelesítsd a fiókod
- Váltsd be a promóciós kódot: JOINBITPANDAHU2
- Vásárolj legalább 35 000 forintért kriptót
- Az ajánlat 2026. június 19. 00:00 (CEST) és 2026. július 5. 23:59 (CEST) között újonnan regisztrálóknak szól!

