Bitcoinbarát politikusok a világon

A politikai beszélgetésekbe való belépése nem volt vitamentes, de egy dolog egyértelmű: a Bitcoin a belátható jövőben szilárdan rögzítette magát a politikusok, szavazóik és a politikai kampányok egyik legfontosabb témájaként.

Az évek során számos politikus a világ különböző részeiről pozitívan nyilatkozott a Bitcoinról és a kriptovalutákról. A Bitcoin 2009-es megalapítása óta egy homályos digitális eszközből a globális pénzügyi és politikai színterek középpontjába került.

Nayib Bukele

Ha egy mondatban említjük a politikusokat és a Bitcoint, talán Nayib Bukele az, aki legelsőnek a többség eszébe jut. A Salvadori elnök sokat tett azért, hogy ez így legyen. Évek óta folyamatosan vásárol bitcoint, mi több, 2021 szeptemberében az ország hivatalos fizetőeszközévé tette az első számú kriptovalutát. Ezen adatok számszerűsített verziója szerint vezetése alatt az ország összesen 2381 bitcoint vásárolt 103,23 millió dollárért, ami 43 ezer dolláros átlagos árfolyamot jelent. Ebből következik az a tény is, hogy a jelenlegi bitcoin árfolyamot nézve az ország 33 millió dolláros veszteségben van a befektetésével.

Az elnökjelöltek is a Bitcoin felé kacsintgatnak

Bukele nyomdokaiba lépve, az idei országos választások előtt több magas rangú politikus is a Bitcoint tette politikai programjának fontos elemévé. Olyan prominens politikusok, mint Robert F. Kennedy Jr. elnökjelölt, Javier Milei és Ron DeSantis, szolgálnak e trend legújabb példáiként.

DeSantis, Milei és ifjabb Kennedy mindannyian Bukele példáján felbuzdulva indultak el. Az üzletbarát álláspontjáról ismert DeSantis kifejezte elkötelezettségét amellett, hogy megvédi a Bitcoint a lehetséges szabályozási korlátozásoktól, ami a Bukele elképzelésére emlékeztető pénzügyi szabadság hangsúlyozását tükrözi. A legendás egykori amerikai elnök, JFK unokaöccse, Robert F. Kennedy Jr. pedig nemrégiben felfedte, hogy 100 ezer és 250 ezer dollár közötti értékben birtokol bitcoint.

Az argentin Javier Milei a Bitcoint életképes megoldásnak tartja országa gazdasági instabilitása és a hiperinflációs valutaválság leküzdésére, ami a hagyományos pénzügyi kihívások közepette a Bitcoinhoz forduló salvadoriak szemléletét tükrözi. Milei, aki szókimondó libertárius és Argentína hagyományos gazdaságpolitikájának kritikusa, határozottan kiállt a kriptovaluták, különösen a Bitcoin mellett. Bitcoin-párti álláspontja – más tényezők mellett – döntő szerepet játszott az argentin elnökválasztási előválasztásokon elért sikerében.

Nézzünk meg néhány további neves politikust, akik az elmúlt 5 évben nyilvánosan is kifejezték Bitcoin-párti álláspontjukat. Az Egyesült Államokban több politikus is hangot adott a Bitcoin támogatásának. Olyan figurák, mint Ron Paul már régóta a decentralizált pénz mellett érvelnek, míg Cynthia Lummis wyomingi szenátor azzal mutatta ki támogatását, hogy felfedte, ő maga is tulajdonol Bitcoint. Az ő korai támogatásuk már a mainstream robbanása előtt is jelezte a Bitcoinban rejlő lehetőségeket.

Neves Bitcoin-támogatók

Ron Paul (USA) – A volt amerikai kongresszusi képviselő és háromszoros elnökjelölt, Ron Paul régóta a decentralizált pénz híve, és pozitívan nyilatkozott a Bitcoinról és a kriptovalutákról.

Cynthia Lummis (USA) – Az amerikai Wyoming szenátora nyíltan kiállt a Bitcoin mellett, és még azt is elárulta, hogy ő maga is rendelkezik vele.

Andrew Yang (USA) – A korábbi amerikai elnökjelölt és New York-i polgármesterjelölt, Yang megemlítette a kriptopénzek potenciális előnyeit, és egyértelműbb szabályozást sürgetett.

Gavin Newsom (USA) – Kalifornia kormányzója pozitívan nyilatkozott a Bitcoinról és más digitális valutákról.

Hester Peirce (USA) – Bár nem választott politikus, az amerikai Értékpapír- és Tőzsdebizottság (SEC) biztosaként Peirce az egyértelmű kriptorendszeri szabályozás szószólója volt, és a kriptoközösség előszeretettel emlegeti “kriptomamaként”.

Al Kelly (USA) – Bár ő sem politikus, a Visa vezérigazgatójaként nagyon pozitívan nyilatkozott a kriptovalutákban rejlő lehetőségekről és azok integrálásáról a meglévő pénzügyi struktúrákba.

Manny Pacquiao (Fülöp-szigetek) – Szenátor és világhírű bokszoló, Pacquiao elindította saját kriptopénzét, hogy kapcsolatot teremtsen a rajongókkal.

Antanas Guoga (Litvánia) – A póker világában “Tony G”-ként ismert üzletember és az Európai Parlament korábbi tagja. A kriptovaluták erőteljes szószólója.

Michele Foletti (Svájc) – Michele Foletti, Lugano polgármestere határozottan támogatta Lugano B-tervének Bitcoin-kezdeményezését, hangsúlyozva annak potenciális előnyeit a város gazdasági jövője szempontjából.

Az, hogy ezeket a neveket felsorolhattuk, arra utal, hogy a nagyobb geopolitikai színtéren a nemzetek felismerik a Bitcoin és a kriptovaluták stratégiai jelentőségét. Mivel az olyan gazdaságok, mint az USA és az EU, a szabályozási keretek, az elfogadás és a közpolitika révén továbbra is lépéseket tesznek a Bitcoin térben, más nemzetek számára is egyre nagyobb lendületet ad, hogy stratégiai pozícióba helyezzék magukat. Ez nem csak a politikai körökben tartja relevánsnak a Bitcoint, hanem fel is erősíti annak jelentőségét.