Mennyire biztonságos a Coinbase? – áttekintés

Az elmúlt évtizedekben a Coinbase több millió kriptokereskedőt volt képes megszólítani, ezzel az Egyesült Államok legnagyobb kriptotőzsdéjévé vált. Szilárd hírneve ellenére őket sem kerülik el a vizsgálódó és szeptikus szemek. Ez azonban közel sem baj, hiszen folyamatosan a legszigorúbb biztonsági előírások betartására kényszeríti a kereskedési platformot. A teljes kriptopiacot megrázó FTX-csőd óta pedig pontosan tudjuk, hogy még a megbízhatónak hitt szereplők között is akadnak kóklerek.

A Coinbase még a néhai FTX-nél is nagyobb játékosnak számít, ezért ha kiderülne, hogy csalárd módon bánik a rábízott kriptoeszközökkel, az komolyan derékba törhetné a bitcoin BTC Price BTC Price nemrég indult bikafutamát. Az elmúlt évek tapasztalatait figyelembe véve erre nem sok esély mutatkozik, viszont hogy egyenlő lenne a nullával, mégsem mondható. Ennél a pontnál nem csak a szándékos csalást, de a különböző hackertámadások valószínűségét is érdemes figyelembe venni. Ennek ellenére továbbra is sokan vannak, akik a biztonságos saját letétkezelés helyett a különféle kriptotőzsdéken tárolják kriptoeszközeiket a kényelem és a még nagyobb likviditás érdekében.

Mindezek fényében nem csoda, hogy a Coinbase magas kriptoegyenlegeknek örvend. Ahogy arról a BitcoinBázison is beszámoltunk, egyes adatok szerint a Bitcoin-tárcáiban tárolt BTC mennyisége nemrég ismét átlépte az egymilliót (azóta történt egy nagyobb kiutalás, és újra kevesebb mint egymillió a BTC-készletük). Ez a teljes kibányászható bitcoinmennyiség csaknem 5%-a. A Coinbase megbízhatósága tehát nem csak az egyes befektetők biztonságáról szól, de a teljes kriptopiac stabilitásáról is.

Likviditás

Az újonc kereskedők általában olyan platformokat keresnek, ahol alacsony díjakkal, az anonimitásuk minél nagyobb fokú megőrzése mellett tudnak megbízásokat adni. Az, hogy egy platform mennyire biztonságos, gyakran csak másodlagos szempont. Ez általában abból fakad, hogy a tapasztalatlan befektetők nem mindig tudják felmérni egy-egy tőzsde megbízhatóságát. Ennek ellenére fontos figyelembe venni, hogy a mögöttes vállalat mennyire képes fenntarthatóan működni még a masszív tranzakciók feldolgozása során is.

E tekintetben főleg a likviditás az, amire figyelnünk kell. Ez azt jelenti, hogy ha a kriptónkat fiat pénzre vagy más kriptóra akarjuk váltani (és vice versa), akkor azt a tőzsde képes-e végrehajtani. Magyarul, rendelkezik-e megfelelő mennyiségű kriptoeszközzel és fiat pénzzel a tranzakciók lebonyolítására. Ha valaki mondjuk úgy dönt, hogy 100 BTC-t szeretne eladni a platformon keresztül, akkor a többieknek is jusson elég likviditás a kereskedési tevékenységeikre. Ebből a szempontból elmondható, hogy a Coinbase az egyik legrugalmasabb tőzsdének számít, és még a piaci viharok (lásd: FTX-csőd) ellenére is képes volt megtartani pozícióját.

A hagyományos pénzügyek területén általában a likviditás hiánya az, ami pénzügyi kríziseket szokott okozni. Hasonló történt a 2008-as válság során is, amikor a Lehman Brothers bedőlése láncreakciót indított be.

Stabil piaci részesedés

Nem sokkal az FTX összeomlása után azt tapasztalhattuk, hogy a keletkezett piaci keresletet a Binance tudta a leginkább „felszívni”. Ezzel mintegy letaszította trónjáról a Coinbase-t, a köztük lévő távolság pedig hosszú ideje leküzdhetetlennek tűnik. Az amerikai kritptotőzsde ennek ellenére kiállta a próbát, a tréderek bizalmának csökkenése közepette is.

Bár a kereskedési forgalmat alapul vevő piaci részesedése jócskán elmarad a Binance-étől (6,57% vs. 38,66% januárban), a pozíciója hónapról hónapra stabilnak mondható. Egyik mélypontját 2023 februárjában érte el 4,58%-on, ami hosszú évek után a legalacsonyabb számadat volt. 2024 februárjában eddig 6% körül alakul ez az arány, amelyet 2023 májusa óta mindig sikerült megugrani.

kriptotozsdek piaci reszesedese kereskedesi volumen alapjan 2023. februar és 2024. februar kozott coinbase osszehasonlitas forras the block
Az egyes kriptotőzsdék kereskedési volumen alapján vett piaci részesedésének alakulása havi lebontásban 2023. február és 2024. február között. A 2024-es februári adat nem teljes. Sárgával a Coinbase, sötétkékkel a Binance. Forrás: The Block.

Ha a további kriptotőzsdékhez viszonyítjuk, akkor az látható, hogy a Coinbase az egyik legstabilabb piaci részesedéssel rendelkezik az elmúlt egy év viszonylatában. A Binance például 2023 feruárjában 62,2%-os eredményt produkált, idén január végére pedig „csak” 38,8%-ot volt képes megfogni. A kriptovaluták változékony környezetében mindig jó, ha egy-egy tényezőt stabilnak tudhatunk.

A Binance nagy visszaesése minden bizonnyal annak is betudható, hogy novemberben bombaként robbant a hír: a tőzsde népszerű vezérigazgatója, Changpeng Zhao lemondott. Az amerikai igazságügyi minisztérium a pénzmosás elleni törvények megszegésével vádolta meg a vállalatot, amit CZ beismert, a Binance pedig 4,3 milliárd dollárnyi bírságot fizetett. A hír nyomán a rivális Coinbase, OKX és Upbeat kriptotőzsdék is igyekeztek új kereskedőket bevonzani.

Komoly kriptotartalékok

Mind a hagyományos pénzügyek, mind pedig a kriptotőzsdék esetén fontos kérdés: a platform vajon rendelkezik-e azzal a kriptoeszközzel, amit a megadott címre beutalunk? Ha abból a tényből indulunk ki, hogy a legtöbben hosszabb ideig a tőzsdén tartják a pénzüket, elméletileg minden nap elegendő lenne csak a ténylegesen beutalt kriptoeszközök egy bizonyos hányadát tárolni. Ezt hívjuk résztartalékolási bankrendszernek. Többek között az ezen rendszer elleni kritika vezetett el a Bitcoin létrejöttéhez is, és ez annak az elgondolásnak az alapja, hogy a bankba beutalt pénz fölött valójában nem a bankszámla tulajdonosa rendelkezik.

A teljes átláthatóság hiányában a bankok esetében gyakran csak akkor derül ki, mennyi pénzt tárolnak valójában, amikor az ügyfelek tömeges pénzfelvételre szánják el magukat (bank-run). A kriptotőzsdék esetén azért is van egyszerű dolgunk, mert a blokklánc transzparenciájának köszönhetően nem nehéz egy-egy tárcát egy adott kereskedési platformhoz társítani. Ezt a munkát főként az on-chain elemzőplatformok végzik, akik így rendszeresen tudnak adatokat közölni az egyes tőzsdei tárcák állapotáról.

Az Arkham Intelligence adatai szerint a Coinbase jelenleg csaknem egymillió bitcoinnal rendelkezik, amely a teljes forgalomban lévő készlet több mint 5%-a. Ez nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy a Coinbase fizetőképessége még egy piaci pánik során is képes megmaradni.

Coinbase kriptotarcainak osszegyenlege dollarban 2016 es 2024 kozott Arkham Intelligence
A Coinbase kriptotárcáinak összegyenlege dollárban, 2016 és 2024 között. Forrás: Arkham Intelligence.

A Binance ezzel szemben 642 ezer bitcoint birtokol, a tárcáikban található kriptovaluták összértéke alapján viszont ők számítanak az elsőnek. Míg a Coinbase összes kriptotárcájában 2024 februárjában nagyjából 75 milliárd dollárnyi kriptoeszköz volt (lásd feljebb), addig a Binance 160 milliárd dollárnyi kriptovaluta fölött őrködik.

Binance kriptotarcainak osszegyenlege dollarban 2016 es 2024 kozott Arkham Intelligence
A Binance kriptotárcáinak összegyenlege dollárban, 2016 és 2024 között. Forrás: Arkham Intelligence.

Elmondható tehát, hogy a Coinbase igyekszik megfelelő mennyiségű kriptoeszközt tárolni annak érdekében, hogy a nagy volumenű tranzakciókat is gond nélkül megvalósíthassa. Ez a tény pedig kritikus aspektusnak számít egy magas volatilitással rendelkező piacon.

Körültekintő tokenelosztás

A kereskedési platform kiválasztásakor nem árt figyelembe venni azt sem, hogy egy adott tőzsde mennyire támaszkodik egyetlen tokenre. Az FTX talán túlságosan is elhanyagolta ezt a kulcsfontosságú szempontot. Többek között ez vezetett el a váratlan bukásához is 2022-ben.

A Coinbase bitcoinból 50 milliárd, ETH-ból 20,6 milliárd, LINK-ből pedig 1,38 milliárd dollárnyit birtokol. További 4 kriptovaluta (BNB, GRT, USDC, UNI) 100 és 400 millió dollár közötti értékben van a tárcáikban, ezt követően pedig 100 millió dollár alatti egyenlegeket láthatunk. A bitcoin magasan az első helyen szerepel a ranglétrán, a vezető kriptopénz piaci kapitalizációjára való tekintettel azonban ez nem számít meglepőnek.

A Binance ezzel szemben saját tokenjéből, a BNB-ből birtokol a legtöbbet, több mint 60 milliárd dollárnyit. Figyelembe véve a tőzsde teljes kriptovagyonát, ez csaknem 40%-os allokációnak számít. Természetesen ebből nem következik az, hogy a Binance-ben a következő FTX-et kellene keresnünk, mindenesetre kisebb óvatosságra int.

Biztonságos-e a Coinbase?

A Coinbase, több mint tízéves fennállása során számtalanszor bizonyította megbízhatóságát. Bár továbbra sem számít a legnagyobb kriptotőzsdének, idő kérdése, hogy az általuk kínált stabilitás mikor fog gyümölcsöt hozni. Fontos megjegyezni, hogy a megbízhatóságnak ára is van. Ebből kifolyólag a Coinbase-t nem a legolcsóbb tőzsdék között tartjuk számon. Ha viszont biztonságos kereskedési lehetőséget keresünk, akkor mindenképp megfelelő opció lehet.

Bármennyire is időt állónak látszik egy kriptovállalat, eszközeink hosszú távú tárolására mégse válasszuk őket, hiszen sohasem tudhatjuk, mit hoz a jövő – ezekre a feladatokra pedig jóval biztonságosabb megoldások is léteznek.