Buterin szerint az AI lehet a megoldás az Ethereum legnagyobb problémájára

Vitalik Buterin szerint a mesterséges intelligencia lehet a megoldás az Ethereum egyik legnagyobb technikai problémájára, mégpedig a kódjában mélyen elrejtett hibák megtalálására.

Egy tweetben az Ethereum társalapítója megosztotta izgatottságát az AI-alapú ellenőrzéssel kapcsolatban, hogy azonosítani és javítani lehessen a hibás kódokat az Ethereum hálózatban, amely szerinte a hálózat “legnagyobb technikai kockázata”.

Buterin állításával azonban nem mindenki ért egyet, hogy a mesterséges intelligencia megbízható eszköz lenne az Ethereum hálózatában lévő hibák felderítésére.

2023 júliusában az OpenZeppelin egy kísérletet hajtott végre. Ennek során az OpenAI GPT-4-et használta fel a Solidity okosszerződések (az Ethereum kódjának anyanyelve) biztonsági problémáinak azonosítására. A GPT-4 28 lehetséges problémából 20-ban sikeresen azonosította a sebezhetőséget.

A ChatGPT, ahogy egy okosszerződést elemez. Forrás: OpenZeppelin.

Azonban az OpenZeppelin többször úgy találta, hogy a mesterséges intelligencia valójában egy olyan sebezhetőséget talált, amely eleve nem is létezett.

Hasonlóképpen, Kang Li, a CertiK biztonsági vezetője elmondta, hogy az AI-alapú eszközök használata a kódolásban gyakran több biztonsági problémát okoz, mint amennyit megold. Li azt javasolja, hogy a mesterséges intelligencia programokat csak tapasztalt programozók használják segítségként, például hogy gyorsan elmagyarázzák a fejlesztőknek mit jelent egy-egy adott kódsor.

„Úgy gondolom, hogy a ChatGPT egy hasznos eszköz a kódelemzést és a reverse engineeringet végző emberek számára. Egyértelműen segít, és óriási mértékben javítja a hatékonyságunkat.” – hangzott el Litől.

Mit hozhat a mesterséges intelligencia?

Az Ethereum társalapítója nem mindig tűnt optimistának azzal kapcsolatban, hogy a mesterséges intelligencia milyen hatással lehet a technológiára vagy az emberiség egészére. Buterin egy novemberi blogbejegyzésben fejtette ki azt a jóslatát, hogy az AI kifejlesztheti saját “elméjét”, az ember ellen dolgozhat, és az új csúcsfajjá válhat.

Korábban arra is figyelmeztette a fejlesztőket, hogy legyenek óvatosak az AI alkalmazásánál a blokklánc technológiával illetően. Szerinte különösen akkor kell figyelmesnek lenni, ha azt magas kockázatú eszközök, például orákulumok mellett alkalmazzák.

„Fontos, hogy óvatosak legyünk. Ha valaki például egy stabilcoint épít, amely egy AI-orákulumot használ, és kiderül, hogy az orákulum támadható, akkor az a hatatalmas mennyiségű pénz egy pillanat alatt könnyen eltűnhet.” – fejezte ki magát Buterin.

Továbbá Buterin rámutatott, hogy a kereskedési botok évek óta jobbak az embereknél az arbitrázsban, vagyis a piaci árkülönbségek kihasználásában az embereknél.

“Az AI arbitrázsbotok csak az első példái egy sokkal nagyobb kategóriának, amely várhatóan hamarosan számos más alkalmazást is tartalmazni fog.” – írta az alapító.