A CIA és Ukrajna titkai a New York Times leleplező cikkében

Néhány nappal ezelőtt The New York Times teljes beismerést tett közzé arról, hogy az amerikai hírszerzés nem csak hogy közreműködött Ukrajna háborús döntéshozatalában, hanem csúcstechnológiájú parancsnoki és ellenőrző kémközpontokat hozott létre és finanszírozott, és ezt már jóval az orosz invázió kitörése előtt is tette.

A legmeglepőbb felfedezések között szerepel, hogy a programot egy évtizede hozták létre, és három különböző amerikai elnököt érint. A Times szerint az ukrán hírszerző szolgálatok modernizálására irányuló CIA-program az egykori szovjet államot és képességeit „átalakította Washington legfontosabb hírszerzési partnereivé a Kreml ellen”.

Ennek keretében az ügynökség titokban kiképzett és felszerelt ukrán hírszerző tiszteket a 2014-es Majdan puccs utáni eseményekig visszamenőleg, valamint 12 közös, titkos földalatti támaszpontot épített ki az orosz határ mentén – ez a munka nyolc évvel ezelőtt kezdődött. A bázisok (ahonnan az orosz haderők műveleteit, követik és ahonnan az orosz parancsnokok kommunikációját hallgatják le), az orosz kémműholdak által megfigyelt, az orosz területre irányuló, drón- és rakétatámadások indítására és nyomon követésére szolgálnak.

Ukrán kommandósok, illusztratív fájlkép (Associated Press)

Ez azt jelenti, hogy a régóta „szigorúan őrzött titok” felfedésével a világ egy nagy lépéssel közelebb került a harmadik világháborúhoz, mivel ez azt jelenti, hogy a CIA nagymértékben felelős a közelmúltbeli támadások hatékonyságáért, amelyek közé tartoznak a kulcsfontosságú olajfinomítók és az energetikai infrastruktúra elleni közvetlen dróntámadások.

„Az ő [a CIA és az általa kiképzett elit kommandósok] közreműködésük nélkül nem lettünk volna képesek ellenállni az oroszoknak, vagy legyőzni őket” – mondta Ivan Bakanov, az SBU, Ukrajna belföldi hírszerző ügynökségének volt vezetője.

A NY Times egyik fő forrása egy Szerhij Dvoretszkij tábornok nevű hírszerzési csúcsparancsnok. (A leleplezés egyébként bizonyára nem lepte meg túlságosan azokat, akik nem voltak hajlandóak csak úgy lenyelni a mainstream „hivatalos” eseménynarratívát.)

Nyilvánvaló, hogy Kijev és Washington most azt akarja, hogy a világ tudomást szerezzen arról a mély hírszerzési kapcsolatról, amelyet az elmúlt évtizedben megpróbáltak eltitkolni. Egy olyan pillanatban, amikor az ukrán erők visszavonulóban vannak, ez akár egyfajta figyelmeztetés is lehet Moszkvának: az USA kéz a kézben harcol az ukránokkal. Ugyanakkor a New York Times jelentésében szereplő tények azt is megerősítik, amivel Putyin elnök mindvégig vádolta Washingtont.

A titkos kémbunker leírása

A jelentés meglepően részletes leírást tartalmaz a CIA által az orosz határ közelében létesített egyik „titkos” földalatti parancsnoki központról… a helyszín természetesen nem nyilvános:

Nem messze innen egy diszkrét folyosó vezet le egy földalatti bunkerbe, ahol ukrán katonák csapatai követik az orosz kémszatellitek mozgását, és lehallgatják az orosz parancsnokok közötti beszélgetéseket. Az egyik képernyőn egy piros vonal követte egy robbanó drón útvonalát egy közép-ukrajnai pontról az oroszországi Rosztov városában lévő célpontig.

A földalatti bunker, amelyet a lerombolt parancsnoki központ helyére építettek az orosz inváziót követő hónapokban, az ukrán hadsereg titkos idegközpontja.

Van még egy titok: a bázist szinte teljes egészében a CIA finanszírozza, és részben fel is szerelte.

Elit kommandósok

Röviddel a Nyugat által támogatott 2014-es ukrajnai puccsot követően a CIA kiképzési programot indított az ukrán elit ügynökök számára:

2016 körül a CIA elkezdett kiképezni egy elit ukrán kommandóegységet – a 2245-ös egységet –, amely orosz drónokat és kommunikációs eszközöket foglalt le, hogy a CIA technikusai visszafejthessék azokat, és feltörhessék Moszkva titkosítási rendszereit. (Az egység egyik tisztje Kyrylo Budanov volt, aki ma az ukrán katonai hírszerzést vezető tábornok).

A CIA segített kiképezni az ukrán kémek új generációját, akik Oroszországon belül, Európa-szerte, Kubában és más olyan helyeken tevékenykedtek, ahol az oroszok nagy számban vannak jelen.

Ukrajna „hírszerzési központtá” alakult át

Az USA hírszerző hálózata Ukrajnában (amely a NATO hírszerző hálózatával is egyenértékű) a valóságban sokkal kiterjedtebb volt, mint ahogyan azt a korábbi médiaspekuláció nagyjából elképzelte. Ukrajna már régóta hatalmas „hírszerzési csomópont” Washington és partnerei számára:

Jelenlegi és volt ukrajnai, amerikai és európai tisztviselők olyan partnerségről számoltak be (több mint 200 interjúban), amely folyamatosan bővült, és Ukrajnát olyan jelentős hírszerzési csomóponttá tette, amely több orosz kommunikációt hallgatott le, mint amennyit a CIA kijevi állomása kezdetben kezelni tudott. A tisztviselők közül sokan névtelenségük megőrzése mellett beszéltek a hírszerzésről és az érzékeny diplomáciai kérdésekről.

Most ezek a hírszerző hálózatok fontosabbak, mint valaha, mivel Oroszország támadásba lendült, Ukrajna pedig egyre inkább a szabotázsra és a nagy hatótávolságú rakétacsapásokra támaszkodik, amelyekhez kémekre van szükség messze az ellenséges vonalak mögött. És ezek egyre nagyobb veszélyben vannak, hiszen ha a republikánusok a kongresszusban megszüntetik a Kijevnek nyújtott katonai támogatást, a CIA-nak vissza kell vonulnia.

Hatalmas beismerés: Putyinnak alapvetően igaza volt

Az alábbiakban következzen egy rendkívül ironikus részlet a Times jelentéséből. A szakasz azzal kezdődik, hogy Putyin többször is az USA-NATO-t hibáztatta katonai és hírszerzési infrastruktúrájának Ukrajnára való kiterjesztéséért. S lám, pontosan ez zajlott az elmúlt évtizedben (mint ahogy azt most elismerik), a Kreml pedig a 2022. február 24-i orosz invázió egyik fő okaként említi ezt a tényt. Putyin és tisztségviselői az invázió előestéjén hajthatatlanul állították, hogy a NATO militarizálja Ukrajnát. Úgy tűnik, hogy a Times most teljes mértékben elismeri, hogy valóban ez volt a helyzet:

Putyin régóta vádolja a nyugati hírszerző ügynökségeket Kijev manipulálásával és az ukrajnai oroszellenes érzelmek felszításával.

Egy magas rangú európai tisztviselő szerint 2021 vége felé Putyin éppen azt mérlegelte, hogy elindítsa-e a teljes körű inváziót, amikor találkozott az egyik legfontosabb orosz kémszolgálat vezetőjével, aki elmondta neki, hogy a CIA a brit MI6-tal együtt ellenőrzi és a Moszkva elleni hadműveletek támaszpontjává alakítja Ukrajnát.

…Az amerikai tisztviselők gyakran vonakodtak attól, hogy teljes mértékben elkötelezzék magukat, attól tartva, hogy az ukrán tisztviselőkben nem lehet megbízni, és attól tartva, hogy provokálják a Kremlt. Az ukrán hírszerzők egy szűk köre azonban szorgalmasan udvarolt a CIA-nak, és fokozatosan létfontosságúvá váltak az amerikaiak számára. 2015-ben Valerij Kondratiuk tábornok, az ukrán katonai hírszerzés akkori vezetője megérkezett egy találkozóra a CIA helyettes állomásfőnökével, és átadott egy halom szigorúan titkos aktát.

2014-es puccs… és a Krím

A jelentés közvetve utal erre a nagyon kritikus időszakra, amely Ukrajnát és Oroszországot tragikus ütközőpályára állította:

Az erőszak eszkalálódásával az egyik kijevi repülőtéren egy jelöletlen amerikai kormánygép szállt le John Brennannel, a CIA akkori igazgatójával a fedélzetén. Az amerikai és ukrán tisztviselők szerint ő azt mondta Nalyvaichenkónak, hogy a CIA érdekelt a kapcsolat kialakításában, de csak olyan ütemben, ami az ügynökségnek megfelel.

A CIA számára a kérdés az volt, hogy Nalyvaichenko és a Nyugat-barát kormány meddig maradnak. A CIA már korábban is megégette magát Ukrajnában.

…Az eredmény egy kényes egyensúlyozás volt. A CIA-nak úgy kellett volna megerősítenie az ukrán hírszerző ügynökségeket, hogy közben ne provokálja az oroszokat. A vörös vonalak sosem voltak pontosan tisztázottak, ami tartós feszültséget okozott a partnerségben.

Aranyhal művelet

A CIA által adott pénz és fejlett technológia lehetővé tette az ukránok számára, hogy olyan lehallgatási műveleteket hozzanak létre, amelyek messze meghaladják azt, amire egyébként egymaguk képesek lennének. Mindeközben a CIA elit kommandócsapatokat képzett ki európai városokban az „Aranyhal hadművelet” nevű program keretében. A NYT beszámolója egy kicsit „dicsekszik” azzal, hogy az ukránok most már képesek feltörni az orosz katonai hálózatokat:

A bunkerben Dvoretskiy megmutatta azokat a kommunikációs berendezéseket és nagy számítógépes szervereket, amelyek közül néhányat a CIA finanszírozott. Azt mondta, csapatai arra használták a bázist, hogy feltörjék az orosz hadsereg biztonságos kommunikációs hálózatait.

„Ez az a felszerelés, amely betör a műholdakba, és dekódolja a titkos beszélgetéseket” mondta Dvoretskiy a Times újságírójának a körút során, hozzátéve, hogy a kínai és fehérorosz kémszatellitekbe is betörtek.

…A CIA 2016-ban, a Scattergoodban tartott sorsdöntő találkozó után kezdett felszerelést küldeni, mondta Dvoretskiy, titkosított rádiókat és eszközöket biztosítva a titkos ellenséges kommunikáció lehallgatására.

Megdöbbentő beismerés: „Trump megkerülése”

A NYT-jelentés legérdekesebb és legkülönösebb momentumai közé tartozik a CIA-program Trump-kormányzat alatti terjeszkedésének leírása. A jelentés azt sugallja, hogy a terjeszkedés mértékét még Trump elől is elrejtették. Az ő kormányzatában az orosz héják csendben végezték a „piszkos munkát”. Azt mondják:

Trump 2016 novemberében történt megválasztása az ukránokat és CIA-partnereiket is lázba hozta.

Trump dicsérte Putyint és elutasította Oroszország szerepét a választásokba való beavatkozásban. Gyanakvó volt Ukrajnával szemben, és később megpróbált nyomást gyakorolni annak elnökére, Volodimir Zelenszkijre, hogy nyomozzon demokrata riválisa, Biden ellen, ami Trump első vádemelését eredményezte.

A jelentés ezután hangsúlyozza: „De bármit is mondott és tett Trump, a kormánya gyakran a másik irányba ment. Ennek oka, hogy Trump kulcspozíciókba orosz héjákat ültetett; Mike Pompeót például CIA-igazgatónak, John Boltont pedig nemzetbiztonsági tanácsadónak tette meg”.

És tovább: „Azért látogattak Kijevbe, hogy hangsúlyozzák teljes támogatásukat a titkos partnerséghez, amely több speciális képzési programmal és további titkos bázisok építésével bővült”. Tekintettel arra, hogy Trumpot megpróbálták negatív színben feltüntetni (őt kellett „megkerülni”…), érdekes lesz látni, ő és a kampánya hogyan reagál a jelentésre. De ennél sokkal következetesebb lesz Putyin és a Kreml reakciója az elkövetkező napokban.