Megzsarolták a Coinbase-t: belső visszaélés történt, de nem fizetnek a bűnözőknek

A kriptovilág egyik legismertebb szereplője, a Coinbase beszámolt egy komoly belső visszaélésről és zsarolási kísérletről, amely során ügyféladatokhoz jutottak hozzá külső támadók. A cég ugyanakkor hangsúlyozta: nem történt rendszerfeltörés, nem szivárogtak ki jelszavak, privát kulcsok, és nem vesztek el ügyfélvagyonok sem. A támadók célja az adatokkal a social engineering volt – azaz embereket próbáltak átverni és rávenni arra, hogy önként küldjenek kriptót hamis címekre.

Mi történt pontosan?

A támadók nem a Coinbase rendszerét törték fel, hanem egy sokkal alattomosabb módszert választottak. A külföldi ügyfélszolgálati alkalmazottakat próbáltak megvesztegetni. Kis létszámú, de kulcsfontosságú belső emberek elfogadták az ajánlatot, és lemásoltak egy adatcsomagot az ügyféltámogatási rendszerből. A támadás kevesebb mint a Coinbase havi aktív ügyfeleinek 1%-át érintette, de így is érzékeny információkhoz jutottak hozzá.

Milyen adatok kerültek ki a Coinbase alkalmazottaktól?

A megszerzett adatok között szerepelt:

  • Teljes név, lakcím, telefonszám és email-cím
  • Az amerikai felhasználók társadalombiztosítási száma (vagyis annak csak az utolsó 4 számjegy)
  • Hiányos bankszámlaadatok
  • Azonosító dokumentumok (pl. jogosítvány, útlevél)
  • Fiókinformációk (egyenleg pillanatképek, tranzakciók)
  • Belső ügyfélszolgálati dokumentumok és kommunikációk

Ami viszont nem került ki:

  • Bejelentkezési adatok vagy kétfaktoros azonosító kódok
  • Privát kulcsok
  • Ügyfélvagyon vagy tárcákhoz való hozzáférés
  • A Coinbase Prime, vagyis a nagy befektetők adatai

A Coinbase válasza: nem fizetnek, hanem üldözik a bűnözőket

A támadók 20 millió dolláros váltságdíjat követeltek, cserébe azért, hogy ne hozzák nyilvánosságra a történteket. A Coinbase azonban nem hajlandó zsarolásnak engedni. Ehelyett a cég létrehozott egy 20 millió dolláros jutalomalapot, amelyet azok kapnak meg, akik érdemi információval szolgálnak a támadók azonosításához és elítéléséhez. A nyomozásban amerikai és nemzetközi hatóságok is részt vesznek.

Miért fontos, hogy ez nyilvánosságra került?

A Coinbase egy nyilvános tőzsdén jegyzett vállalat az amerikai tőzsdén, ezért minden ilyen típusú eseményt jelenteniük kell az SEC (Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet) felé. Ez most is így történt. Ennek köszönhetően a nyilvánosság is értesült a történtekről, ellentétben más kriptotőzsdékkel, amelyek nem tőzsdén jegyzett cégek, így akár el is hallgathatnák az ilyen incidenseket.

A Coinbase eddig büszkén hirdette, hogy soha nem törték fel, és ezt az álláspontot most is fenntartják – mivel ez nem volt hagyományos értelemben vett hackertámadás, sokkal inkább egy belső visszaélés. Ami persze nem sokkal jobb, de máshol is előfordul, például a Binancenál.

Mit tesz most a Coinbase?

Kártalanítják azokat az ügyfeleket, akik a támadók trükkjeinek bedőlve önként küldtek el pénzt rossz címekre. Emellett további biztonsági ellenőrzéseket vezettek be a kiemelt kockázatú számlák esetében. Új ügyfélszolgálati központot fognak nyitni az Egyesült Államokban, ami szigorúbb belső kontrollokkal fog rendelkezni és fokozzák a belső fenyegetések elleni védekezést és automatizált válaszrendszereket vezetnek be

Minden érintett ügyfél 2025. május 15-én 7:20-kor (EST időzóna szerint) e-mailben kapott értesítést a Coinbasetől.

Mire figyelj, ha te is Coinbase ügyfél vagy?

A Coinbase szerint a legfontosabb, hogy ne hagyjuk magunkat megtéveszteni.

Ők soha nem kérnek:

  • Jelszót vagy 2FA kódot
  • Új tárcacímet, ahová pénzt kellene küldeni
  • Seed phraset vagy privát kulcsot telefonon, emailben

Ha ilyet tapasztalsz, azonnal zárd le a fiókodat az alkalmazáson keresztül, és írj a [email protected] címre.

Ez az eset jól mutatja, hogy a legnagyobb kriptoszereplőket is érhetik támadások – még akkor is, ha technikailag nem törik fel őket. A Coinbase viszont példamutatóan reagált: nemcsak hogy elutasította a zsarolók követelését, de nyilvánosan beszámolt az incidensről, kártalanítja az érintetteket, és példát mutat a transzparencia terén. Ez pedig egy olyan lépés, ami a kriptopiac hosszú távú bizalmát is erősítheti.