Crypto Castle: itt a világ első klinikája bitcoin függőknek

A skóciai Castle Craigben azokat kezelik, akik képtelenek ellenállni a kriptovalutáknak, és bármiféle rizikós ügyletbe is képesek belemenni, csakhogy kriptót vehessenek. Gyakran a kábítószer-függőségük is súlyosbítja a helyzetet.

Castle Craig, a világ első kriptovaluta-függőséget kezelő rehabilitációs klinikája. A kriptofüggőség terápiás megközelítései vitatottak, de kétségtelen, hogy minél nagyobb teret hódítanak meg a kriptopénzek, annál többen kötelezik el már-már extrém módon magukat a digitális valuták és a kereskedés iránt. Ez pedig egy bizonyos szint után kezd aggasztó lenni, hiszen ahogyan a híres mondás tartja: Jóból is megárt a sok.

Tony Marini, a Castle Craig terapeutája szerint a tavalyi évben megtízszereződött a kriptorehabilitációs programjára jelentkezők száma, akik maguk is felismerték, hogy átestek a ló túloldalára.

A szerencsejátéktól és a kábítószertől a beteges bitcoin kereskedésig

A klinika egy lenyűgöző, tizennyolcadik századi kastélyban kapott helyet, és mintegy 25 mérföldre fekszik Edinburgh-tól, Skócia fővárosától, ahol jóval több az egy főre jutó kábítószer miatti elhalálozás, mint bármely más országban Európában.

Marini, az olasz származású, elegáns, 56 éves férfi maga is gyógyulófélben lévő függő. Tinédzserként a szerencsejáték, az alkohol és a kokain rabja lett, és csak 16 évvel ezelőtt változtatott életén, de csak azután, hogy a halál szele megérintette.

Marini úgy véli, hogy a kriptokereskedés nagyon hasonlít a szerencsejátékhoz, és azt állítja, hogy ő az első terapeuta a világon, aki felismerte a függőséghez vezető utat, amely különbözik az alkalmi kereskedéstől és bevételszerzéstől. Az igazi kriptofüggők sokszor valamilyen kábítószer hatása alatt állnak, ész nélkül kereskednek még akkor is, ha sorozatosan pénzt veszítenek. A bukás pedig amellett, hogy a családtagjaik eltávolodásával jár, sokszor az öngyilkosság felé viszi őket.

“Ha azt mondod valakinek, aki kriptózik, hogy “szóval te időnként szerencsejátékot játszol”, azt fogja mondani, hogy “nem, nem játszom”. Szóval vedd ki a szerencsejáték szót, és mondd azt, hogy ‘alkalmanként kereskedsz'” – magyarázza Marini.

Marini egy korábbi ügyfeléről mesélt, aki pénzügyekkel foglalkozott, és 2010-ben kezdett el bitcoinnal kereskedni. Ráérzett a bitcoin ízére, majd más kriptovalutákba is befektetett. Ezzel még nem is volt baj, de elkezdett pénzt veszíteni. A géplánc berántotta, képtelen volt leállni és végül 1,3 millió dollárt sikkasztott el a cége pénzéből.

“Sokszor az emberek azért vágnak bele, mert a darkwebről akarnak dolgokat vásárolni. És ennek egyetlen módja a kriptovaluta. A legnagyobb probléma azonban az ún. keresztfüggőség – a drogokon és az alkoholon keresztül” – jelentette ki.

2017 óta Marini kriptofüggőség miatt 15 ügyfelet kezelt. Azt mondja, az emberek a Castle Craighez kábítószer- vagy alkoholfüggőség miatt fordulnak, majd kezelésük során kiderül, hogy nemcsak a drogok és a szesz megszállottjai, hanem a kriptovalutáké is. A klinikán jelenleg 50 páciens van, akik közül nyolc vagy kilenc ebbe a kategóriába tartozik. Jellemzően 20 és 45 év közöttiek, van egy kis pénzük és úgy gondolják, hogy pikk-pakk meggazdagodnak. Az intézményben a kliensek kávézhatnak és dohányozhatnak, de alkohol, kábítószer nincs, a mobiltelefont pedig mindössze heti 2 órára kaphatják meg.

“Állandóan telefonálnak, laptopoznak, számítógépeznek. Figyelik, hogy a kriptovaluták árai felfelé vagy lefelé mennek. És szinte elvonási tüneteket okoz, ha elvesszük tőlük a telefont vagy a számítógépet. Szorongást, tenyérizzadást és pánikrohamot kapnak” – mondja Marini.

Az egyetlen ilyen jellegű intézmény a világon a Castle Craig

A Castle Craig azt állítja, hogy ez az egyetlen olyan központ, amely kriptopénz-függőséget kezel. Az emberek nemcsak Skóciából és az Egyesült Királyság többi részéből érkeznek ide, hanem olyan távoli helyekről is, mint az Egyesült Államok, Dubai, Málta, Írország és Hollandia. A kezelés nem olcsó, bár bizonyos esetekben a leszokást a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat finanszírozza.

Marini szerint sokszor a legaggasztóbb az, hogy a médiában olyan emberekről szólnak a történetek, akik sok pénzt csináltak viszonylag rövid idő alatt. “Nem hallunk azokról az emberekről, akik sok pénzt veszítettek. Az emberek annyira szégyellik magukat. Annyira bűnösnek érzik magukat. Nem akarnak beszélni róla. Hülyének érzik magukat.”

A valóság viszont az, hogy többen buknak, mint nyernek, de hát ki akarná ezt felvállalni nyíltan?! Mit tegyen tehát az, aki úgy gondolja, hogy a kriptokereskedés kezd kicsúszni a kezéből? Irány egy olyan hely, ahol kezelik a függőséget. A gond csak az, hogy kriptofüggőség kezelésére nincs annyi segítség, míg mondjuk az alkoholfüggőségre. Marini szerint a közösségi média miatt is kerülnek egyre többen a padlóra, hiszen sokan ostobábbnál ostobább tanácsokat osztogatnak a hálón, mások azokra azonnal ugranak, mire pedig észbe kapnak, már el is úszott a családi megtakarítás és ahelyett, hogy legalább ekkor leállnának, bármire képesek, hogy újabbnál újabb pénzt fektessenek be.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük