Egy újságnak menekülnie kellett Salvadorból a kormánykritikus cikkei miatt

Az egyik vezető salvadori hírlap, amely az elmúlt időszakban negatív színben tüntette fel a bitcoinpárti salvadori elnököt, Nayib Bukelét, most közölte, hogy költöznie kellett az országból. Az El Faro (Világítótorony) nevet viselő újság működésének jelentős részét Costa Ricába tette át. Mindezt azután, hogy megállás nélkül zaklatásoknak, megfigyeléseknek voltak kitéve a kollégái.

Az El Faro lépése egy aggasztó trend kezdete lehet

Pár napja tette közzé ezt a hírt egy közleményben az újság vezetése. Ebben azt is kiemelték, hogy az üzemeltető cég számára már nem megfelelőek a salvadori körülmények. Ez azért is szomorú hír, mert az El Faro több mint 25 éven át üzemelt El Salvadorban. Viszont Nayib Bukele és kormánya úgy tűnik, nem viselte túl jól a kritikákat. Mondjuk ez nem csak egy El Salvadorra jellemző tendencia. Az El Faro kollégáit megfigyelték, fenyegették, az újságban hirdető cégeket zaklatták. Pegasus szoftverrel igyekeztek lehallgatásokat végrehajtani és nyilvánosan próbálták besározni az újság hitelességét. Április elsejétől kezdve az El Faro adminisztratív üzemeltetése, támogató csoportjai San Joséból végzik a munkájukat. El Salvadorban csak konkrétan a tudósítók, riporterek maradnak.

Az újság egyébként a bitcoin kapcsán sem ütött meg mindig pozitív hangokat, amelyről pedig tudjuk, hogy Bukele kormányzásának egyik nagyon fontos eleme. Nem is olyan régen jelentettek meg cikkeket arról, hogy a Bukele-kormányban működő Bitcoin Osztály és az egész Bitcoin projekt az országnak hány millió dollárjába került eddig. De nem csak a kriptovaluták ügyében bírálták Bukelét az újságírók, a Salvadort hírhedtté tevő bandák ügyében sem voltak túl pozitívak azt El Faro cikkek. Ma például azt, aki bandák üzenetét, véleményét közvetíti bármilyen módon sajtóorgánumban, akár börtönbe is kerülhet. Ez egyébként nagyjából megakadályozza azt, hogy egy újság objektíven írhasson a kormány és a bandák közötti helyzetről. Függetlenül attól, hogy ez egy oldal véleménye és értelemszerűen lehet fogást találni mindenen, maga az a folyamat aggasztó, hogy kormánykritikus sajtóhangokat próbálnak meg elhallgattatni ilyen-olyan módon. Bukele kormánya korábban amerikai sajtóorgánumok ellen is támadást intézett.