A kínai bányászok Etiópiába tették át a székhelyüket

Most már hivatalos, megérkeztek a kínai Bitcoin bányászok Etiópiába. Kína ugye már több mint két éve betiltotta a Bitcoin bányászatot az országban (bár van némi reménysugár), a kínai bányászok pedig kénytelenek voltak áttenni székhelyüket más országokba. Most pedig új célpontot találtak. A regionális feszültségeket is generáló Nagy Etióp Újjászületés Gátja hatalmas vonzerőt jelent Etiópiában. A Bloomberg számolt be róla, hogy világ egyik legalacsonyabb energiaköltsége mágnesként vonzza a Bitcoin bányászokat. Mert a gát áramot biztosít a bányászok számára a villamosenergia-alállomásokon.

Etiópiában is vannak aggályok a kínai bányászok és a Bitcoin bányászat megjelenésével kapcsolatban

A jelentés szerint Etiópia szoros kapcsolata Kínával és a kínai vállalatok által épített 4,8 milliárd dolláros gát csak elősegítették a lépést. Az új célpont azért vált népszerűvé gyorsan, mert a klímaváltozás miatt aggodalmak és az energiahiány a világ más részein némi ellenállást váltott ki a Bitcoin bányászattal szemben. Kazahsztán és Irán korábban üdvözölte a Bitcoin bányászatot, de aztán az energiafelhasználás mértéke miatt elfordultak a szektortól. Az etióp tisztviselők óvatosan fogalmaznak a Bitcoin-bányászat vitatható természetével kapcsolatban, és inkább a kormányzati kapcsolatokat helyezik előtérbe. Az új energiaforrások ellenére a lakosság közel felének nincs hozzáférése áramhoz Etiópiában, ami a Bitcoin bányászatot érzékeny kérdéssé teszi. Ugyanakkor ígéretes devizaforrásról van szó, ami jól jön a kormányzat számára.

A bányászok, gyárak és háztartások közötti verseny az áramért politikai problémákhoz vezethet a Bitcoin bányászat nagy energiaigénye miatt. A Bloomberg azt írja, hogy Kazahsztánban az új korlátozások és adók tönkretették a Bitcoin bányászatot, így az olyan létesítmények, mint a Hashlabs társalapítójának, Alen Makhmetovnak a tulajdona, kihasználatlanul maradtak. Emellett a Bitcoin bányászat környezeti hatása, különösen a globális felmelegedéshez való hozzájárulása is vizsgálat tárgyát képezi szerte a világon. Mindezt annak ellenére, hogy a tiszta energia felé való elmozdulásról elég sokat lehet már olvasni. Egy ENSZ tanulmány szerint a Bitcoin bányászathoz szükséges energia kétharmada 2020-ban és 2021-ben fosszilis tüzelőanyagokból származott, ami rávilágít az iparág fenntarthatósági kihívásaira. Eközben Etiópia nemzeti energiavállalata 21, főként kínai Bitcoin bányásszal kötött megállapodást, ami egyértelművé teszi az ország feltörekvő szerepét az ágazatban.