Európai Unió: itt a kriptovadnyugat vége

Az Európai Unió politikusai a csütörtöki szavazás előtt megvitatták a közösség mérföldkőnek számító MiCa rendeletét. A jogalkotók szerint a kriptopénzekre vonatkozó új szabályozás a régióban véget vet az iparág vadnyugati korszakának és helyreállítja a bizalmat a tavalyi nagy visszhangot kiváltó összeomlások után.

A Markets in Crypto Assets, röviden csak MiCA rendelet holnap kerül az Európai Parlament asztalára, ami fontos mérföldkövet jelent a javaslat törvénybe iktatásában.

A szavazás előtt a parlamenti képviselők ma az ülésteremben megvitatták a csomag lényeges pontjait, és többen üdvözölték azt.

Ernest Urtasun spanyol EP-képviselő, aki a jogszabály összeállításával megbízott képviselők egyike volt, azt mondta, hogy a MiCA “a kriptoeszközök szabályozatlan világa számára a vadnyugati korszak végét jelenti”.

“A szabályozás hiánya több mint egy évtizeden keresztül sok kezdő befektetőnek hatalmas veszteségeket okozott, és biztonságos menedéket nyújtott a csalóknak és a nemzetközi bűnszövetkezeteknek. A MiCA fontos és szükséges első lépést jelent a kriptoágazat szabályozási felügyelet alá vonása érdekében” – tette hozzá.

Több mint két és fél évnyi vita után úgy tűnik, hogy április 20-án pont kerül a rendelet végére. A MiCA a kriptoeszköz-szolgáltatókra és azokra a kötelezettségekre összpontosít, amelyeket be kell majd jelenteniük.

Stefan Berger, német EP-képviselő, a rendelet fő kiötlője szerint a MiCa “a tokengazdaság élvonalába helyezi az EU-t, és helyreállítja a bizalmat, amelyet az FTX-ügy rombolt le”.

A MiCA mellett felszólaló több más képviselő is megemlítette az FTX katasztrofális összeomlását. Mairead McGuinness pénzügyi biztos még azt is elmondta, hogy ha az FTX az EU joghatósága alá tartozott volna, “számos gyakorlata nem lett volna megengedett”, és rámutatott a MiCA-n belüli szabályokra, amelyek előírják a vállalatok számára, hogy tegyék közzé az összeférhetetlenséget, és ne használjanak fel ügyfélpénzeket.

Chris MacManus ír EP-képviselő elmondta:

“Nem érdekel a kriptoeszközök piacának létrehozása vagy használatának elősegítése. Legrosszabb esetben piramisjátékok, bűnbandák használják őket pénzmosásra, becsapják a dolgozó embereket, és hatalmas mennyiségű energiát pazarolhatnak el céltalanul.”

Eközben Paul Tang holland képviselő saját országa történelmének egy epizódjához hasonlította a kriptókat: az 1637-es tulipánőrülethez, egy korai pénzpiaci buborékhoz.

“A buborék kipukkadt, a megtakarítók, spekulánsok és befektetők romokban hevertek” – mondta. “A kriptóval való hasonlóságok szembetűnőek. Senki sem tudja, hogy mire lehet használni őket…” Ugyanakkor elismerte, hogy a tulipánok mára a holland kultúra részévé váltak, és azt mondta, hogy talán a kriptók is elérhetik egyszer ugyanezt.

Gunnar Beck német EP-képviselő azonban úgy fogalmazott: “az EU kriminalizálja a decentralizált pénzügyeket és felhasználóikat azzal, hogy több tranzakciót kell jelenteni az illetékes hatóságoknak. Az EU egy teljes pénzügyi felügyeleti államot hoz létre”.

Számos parlamenti képviselő arról beszélt, hogy olyan szabályokat kell hozni, amelyek az EU-t nem hátráltatják a technológiai fejlődésben.

“Európa lemaradt az innovációs vonatról, amikor az internetről volt szó” – mondta a portugál Lídia Pereira. “Most már nem elég, ha csak elkapjuk a vonatot, nekünk kell ennek az új korszaknak a mozgatórugóivá válnunk”.

Ha a parlament holnap elfogadja a MiCA-t, májusban az Európai Tanácsnak véglegesen jóvá kell azt hagynia. A stabilcoinokra vonatkozó szabályai jövő év júliusában lépnek hatályba, de a szolgáltatóknak több idejük lesz arra, hogy felzárkózzanak néhány más követelményhez, amelyek csak 2025 januárjában lépnek életbe.