Fehéroroszország akcióban: kriptotárca-nyilvántartással védené meg lakosait

Fehéroroszország úgy tűnik, a kriptovaluták közeli barátjaként kíván betörni a köztudatba: most éppen elviekben a kriptobefektetőket kívánja megvédeni legújabb rendeletével, mely a veszélyes kriptotárcák nyilvántartását szorgalmazza.

Ahogy az állam politikai helyzete változik, az ország kormánya igyekszik valamelyest kihasználni a kriptovaluták nyújtotta lehetőségeket. Hogy ez jó vagy rossz, az pusztán nézőpont kérdése, Alekszandr Lukasenko elnök nemrégiben kiadott rendelete pedig további vitákat válthat ki arról, pontosan milyen szerepet is játszik az állam a kriptovaluta ügyletek ellenőrzésében. A „kriptotárcák címeinek nyilvántartásával és a forgalommal kapcsolatos törvényt” egyébként a napokban írták alá, melyben egyúttal olyan nyilvántartás létrehozását rendelték el, amely információkat tárol az illegális tevékenységre használt kriptotárcákról.

Ellenőrzi is, tiltja is, szereti is

Azt meg kell jegyeznünk, hogy a rendelet valójában kriptobarát oldalról közelít, és a potenciálisan veszélyes tárcák nyilvántartása ellenére, az ország szabályozási programja az egészséges és aktív kriptoökoszisztéma előmozdítása felé halad. A kormány hivatalos közleménye szerint a rendelet célja mindössze, hogy megvédje a kriptóba fektetőket az anonimitásból adódódó veszélyektől és a csalóktól. Kifejtette továbbá, hogy a nyilvántartás megakadályozná a jogellenes tevékenységekben való tudatos vagy éppen nem szándékos részvételt, ennek felügyeletét pedig a Hi-Tech Park (HTP), nemzeti kriptovaluta szabályozó hatóság fogja ellátni.

Mindez azért különösen fontos, mivel a HTP hivatalos beszámolója szerint „jelenleg nem terveznek korlátozó változásokat bevezetni a meglévő szabályozási modellben.” A kormány kifejtette, hogy a rendelet része a kriptoszektor ellenőrzésére irányuló erőfeszítéseiknek, különösen azért, mivel az ország engedélyezi a digitális valuták szabadon áramlását. Nos, itt azért ne felejtsük el, hogy ugyan a kriptovaluták tartása és a velük való kereskedés valóban legális, fizetőeszközként való használatuk továbbra is tilos az államban. Másrészről, az elnök tavaly azt is felvetette, hogy ideje a kriptotranzakciókat is figyelemmel kísérni, mivel szerint a központi banknak egyértelmű szabályokat kell alkotnia, majd bevezetni a szükséges ellenőrzéseket, hogy megakadályozzák a kriptovalutákkal való visszaélést az országban.

A kriptók az új politikai csali

A Triple A kutatócég szerint a helyiek közül mintegy 350 ezren rendelkeznek kriptovalutával, ami az ország teljes lakosságának körülbelül 3,73%-át jelenti. A felhasználók száma pedig azóta rohamosan növekedik, hogy Lukasenko az amerikai kormánnyal szembeni politikai feszültségek és a gazdasági szankciók növekvő kockázata után kripto-párti álláspontot kezdett el képviselni.

Az elnök 2017-ben aláírta a „digitális gazdaság fejlesztéséről” szóló törvényt, ami jogi státuszt és bizonyos előnyöket biztosított a kriptovállalatok számára, ösztönözve a helyieket azok létrehozására. Az elmúlt évben Lukasenko egyenesen arra bíztatta a lakosságot, hogy használják ki az alacsony villamosenergia-árakat, és fektessenek be bitcoin és más kriptopénzek bányászatába. Mindemellett az ország legnagyobb bankja, az ASB Belarusbank kriptopénz váltó szolgáltatást indított a fehérorosz és az orosz állampolgárok számára.