Fentanil kereskedelem és kriptovaluták: halálos párosítás

A fentanil túladagolás jelenleg vezető halálozási ok a 18 és 45 éves korosztály körében az Egyesült Államokban. A heroinnál olcsóbban előállítható és ötvenszer erősebb szintetikus opioid az elmúlt évtizedben járványt szított, és hatalmas profit forrásává vált a nemzetközi drogkartellek számára. Olyan nemzetközi hírességek lettek fentanil túladagolás áldozatai a közelmúltban, mint Prince, Tom Petty, Mac Miller vagy Bobby Brown Jr..

Mi az a fentanil?

A fentanil egy mesterségesen előállított opioid, amit eredetileg csak jogilag szigorúan ellenőrzött gyógyszerként lehetett kapni. Főleg rákos pácienseknek írták fel a fájdalom enyhítésére, de alkalmazták műtétek után, illetve olyan krónikus fájdalommal küzdőknek is, akik már nem reagáltak más opioidokra. Orvosi receptre kapható injekciós, tapaszos, vagy cukorka formában, de van olyan változata is, amit az orrba vagy a nyelv alá lehet spriccelni.

A fentanil illegális változata egy por, amit más drogokkal együtt használnak, és amit egyszerűen beszerezhető vegyszerekből készítenek el titkos laborokban Mexikóban, ahonnan az USA-ba csempészik. A mexikói drogbandák a tiltott fentanil gyártásához szükséges alapanyagokat Kínából vásárolják meg, majd különböző anyagokkal keverik össze, például szódabikarbónával, keményítővel, vagy cukorral, hogy olyan port állítsanak elő, amit el lehet szívni, vagy folyadékba oldva be lehet fecskendezni.

A fentanil nagyon erős, akár 50-szer hatékonyabb, mint a heroin és 100-szor hatékonyabb, mint a morfium. Az anyag rendkívül veszélyes, mert a halálos és a fogyasztói adag között nagyon kicsi a különbség. Ez azt jelenti, hogy tiszta formában körülbelül két cukorcsomagnyi mennyiség elég egy évre a használónak. A fentanillal – akár más droggal is – szennyezett tablettákból néhány darab is okozhat végzetes túladagolást. Ezeket a tablettákat könnyen össze lehet téveszteni olyan gyakran felírt gyógyszerekkel, mint a Percocet (oxikodon), a Xanax (alprazolam) vagy az Adderall (amfetamin).

Az alvilági kriptogazdaság

A fentanil régóta az alvilági kriptogazdaság egyik legveszélyesebb árucikke. Olyannyira veszélyes, hogy számos dark web piac is betiltotta. Egy új kutatás azonban azt mutatja, hogy a kriptovaluták is jelentős szerepet játszanak e halálos anyag ellátási láncában. Kínai vegyipari gyártók kriptót fogadnak el fizetőeszközként a fentanil összetevőiért, amelyeket olyan gyártóknak adnak el, akik a világ különböző országaiban nagy mennyiségben állítják elő a szert. Árujukat pedig nem a dark weben, hanem az interneten kínálják.

Az Elliptic és a Chainalysis blokklánc elemzést végző cégek nemrégiben új jelentést tettek közzé. Bepillantást engednek a kriptovaluták globális fentanil-kereskedelemben betöltött szerepébe. Az Elliptic kutatói több mint 90 olyan kínai vegyipari céget találtak, amelyek fentanil “prekurzor” (előanyag) vegyszereket értékesítettek és termékeiket az interneten hirdették. 90 százalékuk azt is felajánlotta, hogy kriptovalutákban, például bitcoinban és tetherben fogadnak el fizetést.

Mindig USDT-t vagy Bitcoint használnak fizetésre. Ez nem probléma.

A blokklánc elemzés eredményei

Az Elliptic kutatói blokklánc elemzést végeztek, hogy megvizsgálják a kínai cégek által megosztott tárcacímeket. A kutatók becslése szerint ezeken a címeken az elmúlt öt évben valamivel több mint 32 millió dollárnyi tranzakciót bonyolítottak le. A legtöbbet 2021 óta, tekintettel arra, hogy a tranzakciók száma az elmúlt évben 450 százalékkal nőtt. A legtöbbet használt eszköz a bitcoin volt 19 millió dollárral, amelyet a Tether (USDT) követett a Tronon 9 millió dollárral, az Ethereum bokkláncon 4 millió dollárral.

A Chainalysis a saját módszertanát használva magasabbra, 37,8 millió dollárra tette a számot az elmúlt öt évben. Mindkét jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy ezek a becslések valószínűleg csak töredékei egy nagyobb fentanil ellátási láncnak. Az ilyen prekurzorokkal előállított fentanil kiskereskedelmi értéke valószínűleg ezerszer nagyobb, több tízmilliárd dolláros nagyságrendű.

Alulértékelik, hogy a kínai cégek mennyi kriptót fogadnak el az ilyen kábítószerek előállításához használt anyagokért

– mondta Tom Robinson, az Elliptic társalapítója és kutatócsoportjának vezetője.

A kriptotranzakciók száma jelentős, és csak kis mennyiségű ilyen anyagra van szükség ahhoz, hogy olyan mennyiségű fentanilt és más kábítószereket állítsanak elő, amelyek mind rendkívül magas utcai értékkel bírnak, mind pedig potenciálisan hatalmas számú túladagoláshoz vezethetnek.

Betiltani a bestsellert

A veszélyes opioidok, például a fentanil értékesítése az olyan dark webes piacokon, mint a Silk Road és utódai, például az AlphaBay és a Hydra, már több évtizede hírhedt. Az utóbbi években azonban a dark webes piacok elkezdték betiltani a szert. A tilalom célja az volt, hogy megelőzzék mind az anyag által a vásárlóknak okozott károkat, mind pedig az ezzel járó figyelmet a bűnüldöző szervek részéről.

Az amerikai kongresszus benyújtotta a “Dark Web Interdiction Act” nevű törvényjavaslatot, amely a dark weben fentanillal kereskedők büntetését szigorítaná. A törvényjavaslat megerősítené és állandóvá tenné a közös bűnügyi opioid- és darknet-ellenes munkacsoportot is. A munkacsoport az elmúlt években több száz állítólagos dark webes drogkereskedő és adminisztrátor lekapcsolását segítette koordinálni a bűnüldöző szervek számára.

Az Elliptic és a Chainalysis kutatásai azt mutatják, hogy a fentanil összetevőinek kriptovaluta-alapú nagykereskedelme folytatódik. Az Elliptic a tanulmányában megjegyzi, hogy az általa vizsgált weboldalak közül több kifejezetten megemlítette, hogy mexikói ügyfeleknek szállítanak, és 17 laboratórium kész fentanilt és más, még erősebb opioidokat is értékesített.

Ezek a kínai vegyipari vállalatok bizonyos esetekben a fentanil prekurzoroktól eltérő termékeket is értékesítenek. A blokkláncelemzés nem tud különbséget tenni ezen eladások és a fentanil összetevőinek értékesítése között. Néhányan amfetaminok, metamfetaminok és más opioidok prekurzorát is értékesítették. Az Elliptic kutatói azonban azt állítják, hogy a fentanil prekurzorok voltak a bestseller termékeik.

Blokklánc adatok a megelőzéshez

A Chainalysis külön megkísérelte felmérni az általa nyomon követett kínai vegyipari cégek termékeinek földrajzi mozgását. Megvizsgálta azt is, hogy a vevők és az eladók mely tőzsdékkel álltak kapcsolatban. A kutatók azt találták, hogy a tranzakciók legnagyobb része, mintegy 9 millió dollár, Európával történt. Körülbelül 8,2 millió dollárral Észak-Amerika következett. Ezután az általa nyomon követett tranzakciókat időben összehasonlította az amerikai vám- és határvédelemtől származó kábítószer kapásokkal. Összefüggést talált a fentanil prekurzor üzletekbe irányuló kriptotranzakciók és a fentanillal kapcsolatos kábítószer lefoglalások között az USA déli határán egy hónappal később.

Ezt felhasználhatnánk az amerikai városokba irányuló beáramlások korai előrejelzésére, ami korrelál a túladagolásokkal

– mondja Eric Jardine, aki régóta foglalkozik a dark webbel, és most a Chainalysis kiberbűnözéssel foglalkozó kutatócsoportját vezeti. A blokkláncadatokat potenciális “korai előrejelző rendszerként” írja le.

Az amerikai kormány egyre inkább tisztában lehet a fentanil prekurzorok kínai eladásával és a kripto szerepével. Eddig azonban sokkal kisebb mértékben lépett fel, mint amekkora veszélyt rejt az Elliptic és a Chainalysis által feltárt iparág. Az amerikai pénzügyminisztérium nemrégiben szankciókat alkalmazott négy kínai férfi és két kémiai laboratórium, a Wuhan Shuokang Biological Technology és a Suzhou Xiaoli Pharmatech ellen, mert fentanil prekurzorokat adtak el mexikói drogkartelleknek. Három férfi ellen távollétében is vádat emeltek. A negyedik a pénzügyminisztérium közleménye szerint egy társuk volt, aki a két vállalat egyikének nevében kriptovalutákkal történő fizetéseket fogadott el.

Nehéz lefoglalni és blokkolni

A kínai vegyipari cégek döntése, hogy kriptovalutát fogadnak el a fentanil összetevőinek értékesítéséért, ellentmondásosnak tűnhet, tekintve, hogy a kriptovaluta-nyomkövető cégek képesek nyomon követni a veszélyes és potenciálisan illegális termékek értékesítését a blokkláncokon keresztül. Robinson és Jardine szerint azonban a kínai cégek valószínűleg azért használnak kriptovalutát, mert azt nehéz lefoglalni vagy blokkolni. És valószínűleg nem is érdekli őket különösebben, hogy a pénzt a nyugati cégek és a bűnüldöző szervek nyomon követhetik, amíg találnak egy kriptovaluta váltót, amely hajlandó beváltani azt.

Ha egy kínai vállalat kriptovalutás fizetéseket akar elfogadni, akkor ezt senki sem tudja megakadályozni

– mondja Robinson.

A nyomon követhetőség azonban lehetőséget teremt arra is, hogy nyomást gyakoroljanak a kriptotőzsdékre, hogy megszüntessék az Elliptic által azonosított fentanil prekurzor-értékesítők számláit. Az Elliptic több száz olyan címről értesítette a tőzsdéket, amelyeket a kínai vegyipari vállalatokhoz kapcsolt. “Ezeknek a szolgáltatóknak mindenképpen szerepük van abban, hogy visszaszorítsák ezt a helyzetet” – mondja Robinson.