Hogyan javítja a Solana a hálózat legfontosabb problémáit?

A Solana számára 2022 különösen viharos év volt. A mostanra megszűnt FTX kriptotőzsde fizetésképtelenségének november eleji leleplezése után a SOL árfolyama 55%-ot zuhant a hónap folyamán. A cikk írásakor a SOL tokennel 9.98 dolláron kereskednek, ami 75%-os csökkenés a novemberi 37,73 dolláros csúcshoz képest. A tokennel utoljára 2021. februárjában kereskedtek ezen a szinten. Továbbá a SOL ára 94,21%-kal esett vissza az elmúlt egy év során, és 95,71%-kal marad el a 2021. novemberi történelmi csúcsától.

Solana árfolyam

A Solana protokollban lekötött teljes érték (TVL) egy hét alatt 63%-ot esett az FTX fiaskó közepette. November 14-én a Solana TVL-je már csak 330 millió dolláron állt, miután egy hét alatt közel 500 millió dollárt veszített értékéből. A DefiLlama adatai szerint ez az érték tovább esett, most 210 millió dolláron áll.

Solana TVL

Sam Bankman-Fried (SBF), az FTX kegyvesztett vezérigazgatója, aki jelenleg óvadék ellenében szabadlábon várja a csalás miatt indított büntetőeljárást, a Solana egyik korai támogatója volt. Az SBF tulajdonában lévő Alameda Research hedge fund augusztus végi állapot szerint 53 millió SOL tokent birtokolt a Forbes cikke szerint.

De az FTX okozta problémák előtt még júniusban csoportos keresetet indítottak a Solana Foundation, a Solana Labs, a Multicoin Capital, a FalconX és a Solana társalapítója, Anatolij Jakovenko ellen. A per tárgya az volt, hogy a Solana centralizált, és hogy az alperesek egy be nem jegyzett értékpapír eladásából profitáltak, és félrevezető állításokat tettek.

Miközben tehát a Solana hálózat megpróbál talpra állni, Jakovenko listába szedte, hogy mit tesznek a hálózat fejlesztői a dolgok rendbetétele érdekében.

Hálózati kiesések javítása

Jóval az FTX-katasztrófa előtt, 2022 elején a Solana is szenvedett a krónikus hálózati kiesésekkel kapcsolatos problémáktól. Bár a következő hónapokban csökkent a kiesések gyakorisága, ez továbbra is hatással volt a befektetőkre. Az év elején, január 21-én a Solana hálózatban több mint 24 órán át tartó kiesés történt, ami egybeesett egy jelentős piaci visszaeséssel is. Ez több kereskedő pozíciójának felszámolásához vezetett.

A Solana üzemidő-követője szerint a Solana 2022-ben 14 kiesést szenvedett el. Ez összesen 4 nap 12 óra 21 perc leállást eredményezett. Megjegyzendő azonban, hogy a tracker nem rögzítette a hálózat hivatalos Twitter-fiókja által november 9-én is elismert kiesést.

Solana kieséses 2022 Q4

A hálózati kiesések és lassulások többnyire torlódások miatt következtek be. Bár Jakovenko szerint egy sor hiba is okolható a 2022 eleji kiesésekért. Míg a hibák egy része új volt, mások a növekvő hálózati használat következtében jelentek meg, mondta Jakovenko.

Ezért a Solana fejlesztő csapatának 2022-ben a hálózati kiesések kijavítása, valamint a megbízhatóság és a rugalmasság növelése volt az egyik fő célja.

Augusztusban a Solana bejelentette, hogy a Jump Crypto egy új validáló klienst fog építeni a Solana számára. A Firedancer nevű validátor projekt jelentős hálózati fejlesztéseket vezet majd be, és növeli majd a Solana hatékonyságát, rugalmasságát és átbocsátóképességét.

A tranzakciófeldolgozás gyorsítása

A Solana szerint a Firedancer tesztkörnyezetben 600 000 tranzakciót képes feldolgozni másodpercenként (TPS), szemben a hálózat jelenlegi 4000 TPS-es átlagával.

A Solana emellett a UDP (User Datagram Protocol) protokollon alapuló rendszerét is átcsoportosította, hogy a tranzakciókat a Google által kifejlesztett QUIC protokollon keresztül dolgozza fel. A QUIC gyors aszinkron kommunikációt tesz lehetővé, növelve a Solana rugalmasságát.

A Solana továbbá stake-kel súlyozott QoS-t is telepített, amely “megakadályozza, hogy a stake nélküli vagy alacsony stake-t tartalmazó node-ok mindenki mást spammeljenek” – mondta Jakovenko. A Solana lokális díjtétel piacokat is kifejlesztett, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy a tranzakcióik megerősítése érdekében külön díjazást fizessenek, ami növeli a hálózat megbízhatóságát.

A teljesítmény növelése

A Solana fejlesztői csapata kifejlesztett néhány új optimalizálást is, amelyek a színfalak mögött dolgoznak az azonnali információátviteli képesség felerősítésén. Emellett a Solana futásidő optimalizáláson is dolgozik. Ez magában foglalta a Solana Sealevel futásidő frissítését, amely máris növelte a tranzakciók átbocsátóképességét – mondta Jakovenko. Hozzátette, hogy a Solana mérnökei továbbra is két nehéz kihíváson dolgoznak – a tranzakció ütemezőn, majd a tranzakciók visszajátszásán.

A biztonság javítása

Augusztus elején egy hacker mintegy 7 767 forró kriptotárcából 8 millió dollár értékű SOL és USDC tokeneket szivattyúzott ki. A támadás a webes és mobilalapú Solana tárcákat érintette, köztük a Solflare, a Phantom, a Slope és a Trust Wallet tárcákat.

Miközben a hálózat biztonságának javítása a felhasználók eszközeinek biztonsága szempontjából is kiemelten fontos, Jakovenko szerint ez a mainstream elfogadottság szempontjából is kulcsfontosságú. Jakovenko szerint a Solana validátorok számának növekedése biztonságosabbá és cenzúra-ellenállóbbá tette a hálózatot. A Solana validátorok száma az elmúlt 24 órában összesen 1111 volt. Bár ebből 30 validátor a teljes stake összeg több mint 33%-át ellenőrzi.

A programozhatóság növelése

A Solana programozhatóbbá tétele olyan eszközök használatát jelenti, mint például a compiler programok, amelyek számos fejlesztői nyelvet támogatnak – mondta Jakovenko. A Solana már rendelkezik egy Solidity fordítóval, a solang nevűvel. Emellett a Solana fejlesztői keretrendszere, az Anchor is könnyebben használhatóvá vált a fejlesztők számára – tette hozzá.

A nemrég megjelent Seahorse program lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy Python nyelven írjanak Anchor programokat, tovább növelve ezzel a Solana programozhatóságát.

A mobilalkalmazás kompatibilitás növelése

Jakovenko szerint a kriptovalutákat eddig főként asztali számítógép alapú alkalmazásokra építették, mivel a Web 3.0 üzleti modellek eddig nem voltak kompatibilisek a nagy app store-okkal. A kriptovaluták mobilalkalmazásokon keresztül történő elérhetővé tétele azonban kulcsfontosságú a széles körű elterjedés szempontjából. Ennek oka, hogy a Statista adatai szerint a világ lakosságának mintegy 82%-a rendelkezik okostelefonnal, vagyis körülbelül 6,6 milliárd okostelefon van használatban.

Jakovenko szerint az app store-ok eddig nem viszonyultak barátságosan a decentralizált alkalmazásokkal, azaz a dAppokkal. Az app store-ok által jóváhagyott dApp-oknak pedig extra lépéseket kell bevezetniük ahhoz, hogy a felhasználók a kriptotárcájukat csatlakoztatni tudják.

A Solana Mobile által kifejlesztett Solana Mobile Stack ezeket a kihívásokat hivatott kezelni. A seed trezor például a telefon beépített biztonsági elemét használja a seed mondatok tárolására, így az Android operációs számára elérhetetlenné teszi. Ez lehetővé teszi, hogy a dAppok könnyen csatlakozzanak a kriptotárcákhoz, magyarázta Jakovenko. Ezenkívül bevezetik a Solana dApp Store piacteret, amely januárban kezdi el befogadni az új alkalmazásokat. Ez egy engedély nélküli piactér lesz a mobil dApp-ok számára.