Ígéretes felfedezés: jöhet a rákellenes tabletta

Egy rákellenes tabletta, amely a laboratóriumi teszteken kivételes eredményeket mutatott, továbblépett az 1. fázisú klinikai vizsgálatokba, azaz embereken fogják tesztelni.

Amennyiben az állatokon kimutatott hatékonyság megerősítést nyer, amelyekben az összes vizsgált tumort blokkolta és megszüntette, valóban egy forradalmi rákterápiával állhatunk szemben.

A rákellenes tabletta kifejlesztésében és tesztelésében egy amerikai kutatócsoport vett részt, amelyet az Egyesült Államok legnagyobb rákkutató és -kezelő szervezetei között számon tartott kaliforniai intézmény, a duarte-i City of Hope Beckman Kutatóintézet tudósai vezettek, akik szorosan együttműködtek a Kaliforniai Egyetem Riverside-i Biokémiai Tanszékének, a Kaliforniai Technológiai Intézet Proteom Laboratóriumával (CALTECH) és a Phoenix-i Translational Genomics Research Institute munkatársaival. A kutatók, akiket Linda Malkas professzor, a City of Hope Molekuláris Diagnosztika és Kísérleti Terápiák Tanszékének professzora koordinált, mintegy 20 éve dolgoznak ezen a rákgyógyszeren. A kísérleti gyógyszer neve, AOH1996, amely Anna Olivia Healy kislánynak állít emléket, aki 2005-ben, mindössze kilencéves korában rákban halt meg. Malkas professzort mélyen megérintette a kislány története, amely arra ösztönözte, hogy még aktívabban vegyen részt a kutatásokban.

Sikeres preklinikai teszteket végeztek mell-, bőr-, tüdő-, prosztata-, agy-, méhnyak- és egyéb rákos sejteken. Az állatokon, amelyeken tesztelték, szintén jelentős eredmények születtek. Az embereken végzett első fázisú kísérletek néhány hónapja kezdődtek, és az első tesztek, amelyek jelenleg a gyógyszer adagolásának és toxicitásának megértésére irányulnak, évekig eltartanak majd, mielőtt továbblépnének azokba a szakaszokba, ahol a tényleges hatékonyságot kell bizonyítani.

Technikailag egy olyan rákellenes tablettáról van szó, amely a PCNA nevű fehérje (a Proliferating Cell Nuclear Antigen rövidítése) segítségével a rákos sejteket célozza meg. Ezáltal csak és kizárólag a rákos sejteket öli meg, megszakítva azok szaporodási ciklusát. Long Gu professzor, a tanulmány társszerzője azt nyilatkozta: “A PCNA-t még senki sem használta eddig terápiás célra, mert “ellenőrizhetetlennek” tartották, de a City of Hope képes volt kísérleti gyógyszert kifejleszteni. A mi rákellenes tablettánk olyan, mint egy hóvihar, amely leállít egy kulcsfontosságú légi csomópontot, és csak a rákos sejteket szállító repülőgépek számára blokkolja az összes ki- és beszállást”.