Itt az első konfliktus a Föld bolygón kívül?

Az USA és Kína ugyanazt a helyet akarja a holdra szálláshoz. Ez lehet az első konfliktus a Földön kívül.

Az Egyesült Államok és Kína nemcsak a Földön, hanem a Holdon is vitázik, hiszen mindkét ország a Hold déli pólusának közelében lévő helyeken akarná holdrakétáit lerakni.

A SpaceNews szerint mind a NASA, mind a kínai űrkutatási hivatal különböző, egymással összehasonlítható leszállóhelyeket fedezett fel holdi küldetéseikhez. Ezek közé a leszállóhelyek közé tartozik a Shackleton, a Haworth és a Nobile kráter, amelyek a Hold déli pólusához közel helyezkednek el.

A SpaceNews szerint mindkét szervezet azért választhatta ki ezeket a helyszíneket, mert magasan fekszenek, kedvezőek a fényviszonyok, és közel vannak az árnyékos kráterekhez, amelyek Holdi-víz tárolására alkalmasak. Ezek a tényezők is hozzájárulhattak döntésükhöz.

A Futurism megjegyzi, hogy jelenleg nem ismert, hogy az Egyesült Államok és Kína hogyan kívánja kezelni a leszállóhelyek átfedésének lehetőségét a 2024-ben, illetve 2025-ben induló holdmisszióik során.

Az a tény, hogy egyre több nemzet fontolgatja, hogy űrhajósokat küld a Holdra, új problémát teremtett a tudósok számára, amelyet meg kell oldaniuk.

A csapatmunka lehetne az egyetlen megoldás

A SpaceNews szerint az Egyesült Államok nehéz helyzetbe került a Kínával kötött űrmegállapodások tekintetében, egy “Wolf-Amendment” nevű költségvetési határozat következtében.

A “Wolf Amendment” egy olyan rendelkezés, amelyet 2011-ben Frank Wolf akkori képviselő terjesztett be, és amely súlyosan korlátozza a NASA lehetőségét, hogy bármilyen minőségben együttműködjön Kínával. Az, hogy az országok nem hajlandók csapatban játszani amikor az űrkutatásról van szó, kétségtelenül sok problémát fog okozni a jövőben az űrkutatás területén. Egyesek pedig attól tartanak, hogy ez az űr militarizálódását fogja előidézni.

Annak ellenére, hogy a korábbi elnökök, Barack Obama és Donald Trump igyekeztek részt venni a Kínával folytatott űrtárgyalásokon, a beszélgetések végül nem jutottak sehova. A jelentés megállapításai szerint Joe Biden elnök kormányának most nem áll szándékában újra a tárgyalóasztalhoz ülni.

Bár a két nemzet Hold leszállóhelyekre vonatkozó opciói nem éppen sokkolóak, mégis történelmi jelentőségűek lehetnek, és a jövőben több ilyen esetre kell számítanunk, hiszen egyre többször szándékoznak az országok az űrbe merészkedni.

“Nem nehéz belátni, hogy miért akarják mindketten ugyanazokat a helyeket” – mondta Christopher Newman űr- és jogpolitikai professzor a SpaceNewsnak.

“Ez lehet az első potenciális konfliktuspont a Földön túli erőforrásokkal kapcsolatban” – tette hozzá.

Newman kijelentette, hogy mivel mindkét fél aláírta a világűrről szóló szerződést, elvileg “el kellene fogadniuk az égitestek békés célú használatát”.

“Érdekes lesz látni, mi történik” – mondta Newman a SpaceNewsnak, hozzátéve, hogy “sok múlik azon, ki ér oda előbb”.