Hogyan jutott el egy kereskedő pár száz dollárból milliókig?

Cikkünk főszereplője Larp von Trier, aki kevesebb, mint egy hét alatt 0,1 ETH-ből (nagyjából 320 dollár) 8,3 millió dollárt kereskedett össze. Az álnéven ismert kereskedő első sorban a Coinbase Layer 2-es skálázási megoldásán, a Base-n kereskedett mikro-kapitalizációval rendelkező projektekkel – sikeresen.

Larp von Trier tevékenységére a Lookonchain elemzőplatform hívta fel a figyelmet az X-en (korábban: Twitter-en). A kereskedő első sorban a Base hálózatot használta ki, melyen újonnan induló mémcoinokra vadászott, melyek piaci kapitalizációja nagyjából 5000 dollár körül mozog – viszonyításképp az Ethereum piaci kapitalizációja 400 milliárd dollár. A von Trier által feltöltött 0,1 ETH ebből kifolyólag a projektek nagyjából 5-6%-át tette ki, mellyel jelentős részesedést szerezhetett az újonnan induló projektek kínálatából.

Von Trier kereskedési stratégiája

Lars Von Trier (@LVon_Trier) 10 ezer követővel sem rendelkezik az X-en, ugyanakkor története elég messzire eljutott. Az álnevű „Twitter-dilettáns” első kereskedését a Keyboard Cat ($KEYCAT) nevű mémprojekten folytatta le, mely csupán két napja volt online, amikor von Trier beszállt. A 2200 dolláros piaci kapitalizációval rendelkező projekt 13,16%-át vásárolta meg von Trier a feltöltött 0,1 ETH-tel, melyet később 497 ETH-ért – vagyis több, mint 1,75 millió dollárért értékesített. A kereskedő továbbra is rendelkezik 971,2 millió darab KEYCAT tokennel, mely a teljes kínálat 9,71%-át teszi ki.

A kereskedő más kriptovalutákkal is szerencsét próbált, így került képbe a $NORMIE és a $NORMOLIO, melyeken felemás sikerrel végzett. Az előbbinél 820, míg utóbbinál 9700 dollárt veszített, ugyanakkor ez sem szegte kedvét, hiszen a KeyboardCat -en további 6,64 millió dollárt realizált.

Újabb mémcoin-őrület van kialakulóban

A Lookonchain és a CryptoGlobe beszámolói alapján a közelmúltban újabb mémcoin-trend kezdett kibontakozni, melyek azt mutatják, hogy a projekteken viszonylag rövid idő alatt vagyonokat lehet keresni – és veszíteni is. Nem járt von Trier-hez hasonló szerencsével az a kereskedő, aki mindössze 3 perc alatt veszített 46 ezer dollárt a Milady Wif Hat ($LADYF) projektek. Az incidens rávilágít arra, hogy a kriptovaluta tér hatalmas volatilitással, likviditási problémákkal és morális kérdésekkel rendelkezik, melyeken könnyen meg lehet csúszni.

Egy másik esetben ugyanakkor a Solana-mémcoin őrület közepette egy kereskedő 3000%-os áremelkedést ért el 24 óra leforgása alatt, és 50 dollárnyi SOL-jából 123 ezer dolláros nyereséget generált. Szintén a Solana ökoszisztémáján belül egy kereskedő 3 millió dolláros nyereséget ért el mindössze 12 perc alatt egy újonnan piacra dobott mémcoinnal. Legutolsó esetünk sundayfunday.sol álnéven ismert kereskedőről szól, aki egy 72 ezer dolláros befektetésből 30 millió dollárt csinált mindössze 3 nap leforgása alatt kevésbé ismert kriptovalutákon.

A rugpull-ok sötét oldala

A bikapiac beköszöntével sorra jelennek meg a rosszindulatú manőverek a kriptopiacon, melyekre az X felhasználói is felhívták követőik figyelmét. Az újonnan piacra dobott kriptovaluták rendkívül magas kockázattal rendelkeznek, általában a kereskedők mögött fejlesztők vagy marketingesek állnak, akik segítenek felpumpálni a projekt gerincét adó token árfolyamát, hogy azt később eladhassák. Az ilyen projektek esetében rendszerint a profitrealizálás után felhagynak a projekttel és eltűnnek a befektetők pénzével.

A legismertebb ilyen eset a Terra Luna 2022-es botránya volt, ugyanakkor itt nem beszélhetünk konkrét rugpull-ról, hiszen a projekt előtte az egyik legígéretesebb projektnek számított. A OneCoin-t azonban 2017-ben hozta létre egy bolgár bűnöző, Ruja Ignatova, aki New York Times szerint a történelem egyik legnagyobb csalását követte el piramisjátékával, ahol 4 milliárd dollárnak veszett nyoma.

Érdemes még kiemelni a török-eredetű Thodex-et is, mely 2021-ben azért jött létre, hogy egy bűnszervezetet finanszírozzon. A projekt mögött álló csapat weboldalán bejelentette, hogy felfüggesztésre kerül a működés, mely a várakozásokkal ellentétben soha nem indult újra. Az Anubis Dao esete hasonló véget ért, ugyanakkor az ő esetükben aktív Twitter- és Discord közösséggel rendelkeztek. Az ICO során 60 millió dollárnyi Ethereum-ot gyűjtöttek össze, viszont 20 óra után a likviditás kiapadt, és a befektetők soha nem látták viszont pénzüket.