KFC gyorsétteremről bitcoin drogbirodalomra váltott

Egy brit férfit 8 év börtönre ítéltek, miután a leicestershire-i házából egy több millió fontot érő drog vállalkozást irányított. A KFC volt dolgozójától a helyi rendőrség 1,8 millió font készpénzt, 300 ezer fontot érő bitcoint és drogokat foglalt le.

Paul Johnson-nak elege lett a szerény gyorséttermi fizetésből és inkább egy jobban jövedelmező munkára váltott. 2015-ben Johnson kábítószer kerekedésbe fogott, miután nehezen talált magának olyan munkát, amiből tisztességesen elbírta volna tartani a családját. Feleségével és lányukkal egy csendes környéken éltek az angliai Leicestershire-ben. Még csak jelét sem lehetett látni annak, hogy a férfi nagyszabású kábítószeres tevékenységet folytatott. A rendőrség jelentése szerint Johnson a dark weben üzletelt és országszerte postai úton továbbította a drogot. Nem tartozott egyetlen nagy bűnbandához sem, csendben „egyéni vállalkozóként” vált az egyik legnagyobb brit drogdílerré.

2017-ben miután a rendőrség már több csomagját is lefoglalta, otthonában letartóztatták. A házkutatás során többféle kábítószert többet között ecstasyt, kokaint és orvosi kendert találtak nála. 2016. augusztusa és 2017. novembere között az Egyesült Királyság Határellenőrzése több, Johnsonnak címzett csomagot is elcsípett, amelyek súlya közel 21 kg volt és 40 %-a A osztályú kábítószert tartalmazott.

A rendőrség Johnson letartóztatásakor 1,8 millió font készpénzt, valamint 300 ezer font értékű bitcoint foglalt le. Felesége sem úszta meg, ő kétéves börtönbüntetést kapott.

A bitcoint bűncselekményekhez kötik

A kriptokritikusok már régóta megvannak győződve arról, hogy a kriptovalutákat, legfőképp a bitcoint, pont az olyan bűnözők használják, mint Johnson is. Először 2014-ben kötötték a bitcoint az alvilághoz, amikor az Egyesült Államok hatóságai bezárták a Silk Roadot, egy nagy kriptovalutákon alapuló online piacot, ahol kábítószerekkel és más illegális termékekkel kereskedtek. A Silk Road üzemeltetője, Ross Ulbricht jelenleg életfogytig tartó börtönbüntetését tölti.

Hiába legális a kriptovalutákkal folytatott tranzakciók többsége, egyesek mégis a bűnbandákhoz kötik azt. Habár a kriptovaluták jellegéből adódóan valóban használhatók illegális tevékenységek finanszírozására, azért szerencsére nem ez a jellemző. A bűnözők már régóta képesek tisztára mosni a vagyonukat kriptovaluták nélkül is. A kriptók negatív megítélésén azonban nem segít a mainstream média sem, akik örömmel lovagolnak meg minden olyan történetet, ahol bármelyik kriptovaluta neve felmerül. Példának hozhatjuk fel a palesztin szélsőségesekhez köthető bitcoin tárcákat. Sajnos azzal már kevésbé foglalkoznak, hogy a blokklánc technológia és a kriptovaluták hány millió ember életét változtathatják meg pozitívan és, hogy mennyi lehetőséget kínál a szektor a világ összes iparága számára.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük