Kilépett a zenekarból, hogy ne kelljen orosz zenét játszania

Egy lett szimfonikus zenekar veterán előadója úgy véli, hogy az orosz kultúrát el kell hallgattatni az ukrajnai háború közepette.

Egy lett hegedűművész úgy döntött, hogy befejezi a zenekarnál töltött évtizedes szolgálati idejét, miután elutasították azt a kérését, hogy ne kelljen orosz zeneszerzők műveit játszania. Azzal érvelt, hogy az ukrajnai háború közepette helytelen az ország kultúrájának népszerűsítése.

A lett Sinfonietta Riga állami zenekarban kialakult vitát a lett televízió (LTV) “Kultúrsokk” című műsora hozta nyilvánosságra. Az érintett személy Marta Sparnina veterán zenész, aki 2009 óta tagja a zenekarnak.

Sparnina kifogásolta, hogy a zenekar vezetője orosz zeneszerzők zenéjét választotta több program részeként.

“Orosz zenét választunk a turnéinkra, és ezzel – akarva vagy akaratlanul – népszerűsítjük ezt a kultúrát egy olyan időszakban, amikor szerintem el kellene hallgatni” – magyarázta.

A zenekar feje kijelentette: “A repertoárról elvileg nem folytatunk kollektív megbeszélést. Az emberek tudják, hová jönnek dolgozni. Ismernek engem, és tudják, hogy milyen elvek alapján választom ki a repertoárt”.

A Sinfonietta Riga nem ad elő semmit, ami “a Kreml-rezsimmel való együttműködésen alapul vagy [Vlagyimir] Putyin orosz elnök uralmát dicsőíti” – tette hozzá.

Az LTV szerint Sparnina eredetileg arra törekedett, hogy a Sinfonietta Riga tagja maradhasson, de engedélyt kapjon arra, hogy fizetés nélküli szabadnapokat vegyen ki, amikor orosz zeneszerzők műveit kell előadni. A vezetőség elutasította a kérést, arra hivatkozva, hogy ez rossz precedenst teremtene. Legközelebb például egy evangélikus bojkottálhatna hasonló okokból egy katolikus templomban tartott előadást – magyarázták.

Az LTV közölte, hogy nem számít arra, hogy mások is követik a példáját.

Az olasz köztársasági elnök megvédte az orosz kultúrát

“Az orosz kultúra elválaszthatatlan része az európai történelemnek” – mondta Sergio Mattarella olasz elnök a Corriere Della Serának adott interjújában. A vezető elítélte az orosz műalkotások eltörlésére tett kísérleteket.

Mattarella hangsúlyozta, hogy “ami megöli a kultúrát, az a homogenizáció, a konformizmus, meg az is, aminek tudat alatt vagy vétkesen, szellemi lustaságból, opportunizmusból adódóan alávetjük magunkat”.

Amióta Oroszország 2022 februárjában háborút indított Ukrajna ellen, több nyugati országban felhívást és kísérletet tettek arra, hogy megtorlásként bojkottálják az orosz művészetet. Számos nyugati kulturális intézmény igyekezett teljesen eltávolítani az orosz kötődésű műveket a galériáiból és operaházaiból.

A walesi Cardiffi Filharmonikus Zenekar egy koncertről törölte Pjotr Csajkovszkij zeneszerző zenéjét, a brit Királyi Operaház lemondta a Bolsoj Balett turnéját, a New York-i Carnegie Hall és a Metropolitan Opera pedig nem engedte, hogy orosz zenészek és szervezetek fellépjenek náluk.