Kína biztonsági okokból betiltja az Intel és az Amd chipek használatát

Újabb stratégiai döntés született a világméretű chipháborúban, ahol az országok a legfejlettebb technológiák megszerzéséért és a használatukkal kapcsolatos veszélyek elkerüléséért versengenek. Most döntött Kína úgy, hogy betiltja az amerikai Intel és az Amd által gyártott chipek használatát a kormányzati szerverekben és más számítástechnikai eszközökben.

Kína, az Egyesült Államok, Japán, és az Európai Unió ugyanazt az álmot dédelgeti: a technológiai önellátás délibábját. Készek több százmilliárd dollárt áldozni azért, hogy közelebb kerüljenek ehhez célhoz remélve, hogy így alacsonyabb kockázatnak tehetik ki magukat a versenytárs nagyhatalmak valós vagy vélt trükkjeivel szemben, és ezáltal teljes irányítást gyakorolhatnak az ágazat felett, legalább a saját országhatáraikon belül.

Ezúttal Kína lendült akcióba: kitiltotta az amerikai chipeket az államilag ellenőrzött számítástechnikai eszközökből. Attól tartanak ugyanis, hogy az amerikaiak érzékeny információk kiszivárogtatására használhatják ezeket. Az angol Financial Times napilap arról is beszámolt, hogy Peking nem áll meg a chipeknél: igyekszik megnehezíteni, vagy legalábbis ellenőrzöttebbé tenni a Microsoft Windows operációs rendszer, illetve más külföldön gyártott szoftverek használatát a hazaiak javára.

A kínai Pénzügyminisztérium és az Ipari és Információs Technológiai Minisztérium már tavaly december 26-án kiadta ezeket az irányelveket, amelyek most kezdenek érvényesíteni. Közzétették a „biztonságosnak és megbízhatónak” ítélt chipek és operációs rendszerek listáját, amelyen kizárólag kínai vállalatok szerepelnek. A zöld utat kapott 18 eszköz között vannak a Huawei és a Phytium csoport által fejlesztett eszközök is – mindkét márka szerepel Washington feketelistáján. A számítástechnikai beszállítók meghatározása annak nemzeti stratégiának a része, amely a technológiai önellátásra törekszik a katonai, kormányzati és állami szektorokban, és amelyet az „IT alkalmazások innovációjának” neveznek.

A hazai szolgáltatókra való technikai átállás a kínai kormány szándékai szerint 2027-re kellene, hogy befejeződjön, ami jelentős gazdasági következményekkel jár majd az amerikai gyártók számára. Tavaly az Intel a termékeinek 27%-át adta el Kínában, ami majdnem egyharmada a teljes 54 milliárd dolláros forgalomnak; a kínai piac az Amd bevételének 15%-át teszi ki. A Zheshang Securities elemzőinek becslése szerint Pekingnek 2023 és 2027 között 660 milliárd jüant (91 milliárd dollárt) kell befektetnie a kormányzat, a pártstruktúrák és a nyolc állami irányítás alatt álló iparág számítástechnikai eszközeinek teljes cseréjére.